Teetä illalla?

H.

Onko kellään kokemusta siitä, miten teen juominen illalla vaikuttaa unettomuuteen? Olen lopettanut teen juomisen klo 18 jälkeen kofeiinin takia, mutta kun joissain luontaistuotteissa mainostetaan teen sisältämän teaniinin rauhoittavaa vaikutusta, aion nyt kokeilla mitä iltateen juomisesta seuraa. Rakastan aitoa teetä, joten toivoisin löytäväni jonkun laadun joka ei ainakaan haittaisi unen saamista ja ehkä jopa auttaisi siinä... Olisin siis kiinnostunut muiden kokemuksista, niin hyvistä kuin huonoistakin, erilaisista teelaaduista.

Yrttiteistä saa myös kertoa, vaikka itselleni niiden maku on aina tuottanut pettymyksen.

16

10596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Olen teenjuoja, ja olen siirtynyt nyt iltaisin sellaiseen kuin Sleepytime se on hyvänmakuista yrttiteetä, saa luontaituotekaupoista.
      Tällä on suotuisia vaikutuksia uneen, tässä on sen linkki.

      http://www.villikaura.fi/wellness-tea-sleepytime-extra

      On siellä muitakin teevalmisteita missä ei ole lainkaan kofeiinia ja ne ovat hyvänmakuisia.

      • Anonyymi

        Afrikkalainen puutee on ainut missä ei ole kofeiinia


    • PippariMinttu

      nukkumiseeni tai nukahtamiseeni. Toiset välttävät , kahvinjuojat illalla kahvin juontia - vaikuttaa kuulemma heidän nukahtamiseensa tämä kahvi. Kaakaossakin on piristäviä aineita. Eli jos teen jättää pois illalla ja nukkuu niin se on siinä. Tietenkin asia pitää kokeilla muutamaan kertaan. Voi olla ettei teellä ole mitään tekemistä unettomuuden kanssa. Ei sitä aina nuku hyvin.Teelaaduilla ei ole suuria eroja piristävän aineosan suhteen.

      Nukkumisyrttiteenä kamomillateetä? Ei hassumman makuista.

      • Anonyymi

        Kaakaosta saa magnesiumia se nukuttaa. Se on mihin mieli tottuu ja mihin sen opettaa niin kaikki käy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaakaosta saa magnesiumia se nukuttaa. Se on mihin mieli tottuu ja mihin sen opettaa niin kaikki käy.

        Joillekkin ei kofeiinii tai esim panacod vaikuta nukahtamiseen mitenkään
        Itse juon kahvit yöllä ja menen takaisin nukkumaan


    • ,

      rooibosta, siinä ei ole kofeiinia.

    • H.

      Kiitos kaikille vinkeistä. Sleepytime, kamomilla ja rooibos on varmaan hyviä iltajuomia, jos pitää niiden mausta. Hyvänmakuisen teen ja teen kaltaisten juominen auttaa rauhoittumaan, etenkin silloin kun niitä hauduttelee kaikessa rauhassa ja keskittyy nautiskelemaan lämpimän juoman mausta.

      Olen nyt kokeillut juoda teetä 4 iltana pari tuntia ennen nukkumaanmenoa (lajeina musta, vihreä, keltainen ja valkoinen). Nukahtaminen on ollut tavallistakin vaikeampaa, mutten tiedä johtuuko se varsinaisesti teestä vai siitä että odotan kofeiinin vaikeuttavan nukahtamista ja hermoilen sen takia tavallista enemmän. Täytyy kai jatkaa kokeilua, ehkä tilanne muuttuu paremmaksi ajan kanssa kun totun taas ajatukseen iltateestä.

      • *TheRoad*

        Lapsuuden kodissa juotiin aina iltaisin haudutettua mustaa teetä (maustettua tai maustamatonta). Tapa on pysynyt ja siirtynyt myös sukupolvelta toiselle, eli meillä myös juodaan teetä iltaisin. Mieskin on siihen tapaan tottunut, vaikka heidän kotonaan ei ollut samanlaista tapaa.

        Ei se unettomuutta aiheuta, pikemminkin päinvastoin (nyt on vaan pakko valvoa, ei johdu teestä ;) ). Rauhoittaa mukavasti päivän päätteeksi juoda kaikessa rauhassa teetä ennen nukkumaan menoa.


      • Liikaonliikaa
        *TheRoad* kirjoitti:

        Lapsuuden kodissa juotiin aina iltaisin haudutettua mustaa teetä (maustettua tai maustamatonta). Tapa on pysynyt ja siirtynyt myös sukupolvelta toiselle, eli meillä myös juodaan teetä iltaisin. Mieskin on siihen tapaan tottunut, vaikka heidän kotonaan ei ollut samanlaista tapaa.

        Ei se unettomuutta aiheuta, pikemminkin päinvastoin (nyt on vaan pakko valvoa, ei johdu teestä ;) ). Rauhoittaa mukavasti päivän päätteeksi juoda kaikessa rauhassa teetä ennen nukkumaan menoa.

        Veikkaan ettei kupillinen kahvia tai teetä illalla vaikuta tuntia paria kauempaa. Ei ainakaan enemmistöllä. Eli jos sen pari tuntia ennen nukkumaan menoaan ottaa. Kakarana sain päähäni mahtavan idiksen: Keitän kahvia kannullisen ja tuplavahvuudella. Join sen. Tarkoitus oli pysyä koko yö hereillä ja polkea fillarilla kesäisessä kaupungissa. Lopputulos oli väsyneet jalat, mahassa hieman etova tunne ja sydän hakkasi tavallista nopeammin. Seuraavana päivänä ei tehnyt yhtään mieli juoda kahvia ...


    • Juhnunen

      Kanervatee on se, mikä edes auttaa nukahtamista. En tiedä saako sitä ostettua mistään, mutta itse keräämällä ja kuivattamalla toki, mutta siihen tämä vuodenaika on väärä. Kanervat kukkii kesä -elokuussa ja silloin on paras hetki kerätä talven varastot. Pari viikkoa ILMAVASTI kuivattamalla riittää hyvin. Itse säilytän kuivat tee ainekset paperipussissa.

    • iltatee_rauhoittaa

      Itse en pysty nukahtamaan vasta kuin aamuyöstä, jos juon tavallista teetä (siis mustaa teetä, jota normaalisti juon, joten vihreä tee varmaan valvottaisi vieläkin enemmän).
      Hyvä vaihtoehto on kofeiiniton Earl Grey -tee, muistaakseni Twinings, jos saa mainostaa merkkiä, sellainen samanlainen keltainen pussiteepakkaus kuin tavallinenkin Earl Grey (ei vain löydä joka kaupasta, mutta isommista marketeista olen löytänyt). Siitä voi tehdä vaikka kuinka vahvan iltateen, ja hunajan kanssa ihana iltajuoma!

    • Teetön

      En juo teetä, olen aina illalla villi olen yrittänyt keksiä siihe keinon☺😑😍😍😐😚😊😍🤗🤗😐

    • KMT

      Juon usein iltapalalla vihreää teetä. Se on ihan hyvää eikä sisällä paljon kofeiinia. Myöskään tavallinen musta tee ei vie minulta yöunia, mutta jotkut voivat olla herkempiä kofeiinille.

    • joo---

      kamomilla on hyvä, mutta mauton... vaatii mauksi jotain muuta...

    • Anonyymi

      Ainakin mustassa ja vihreässä teessä on kofeiinia, joka vaikeuttaa nukahtamista. Valitse kofeniiton tee, niin pääset nauttimaan teaniinin unta edistävistä ominaisuuksista.

    • Anonyymi

      itse juon teetä illalla ja joskus jopa yöllä koska se ei valvota minua, vaikka kahvi sitä tekeekin. itse voin suositella esim. kofeiinitonta rooibos-teetä tai piparminttuteetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3523
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2134
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1809
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1567
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1538
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      11
      1467
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1215
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      25
      1145
    Aihe