Väkivallan uskonto.

Buddhaton

Buddhalaisuuden puolustajat sanovat, että buddhalaisuus on ateistinen uskonto, ja kiittelevät sitä siitä, että se oikeastaan on enemmän filosofiaa kuin uskontoa. He ovat väärässä. Buddhalaisuus OLI aikoinaan ateistista, mutta se on MUUTTUNUT. Sitä eivät buddhistit KOSKAAN mainitse.

Nykyaikainen buddhalaisuus on ottanut jumaliin uskomattoman Siddharta Gautama Buddhan omaksi Jumalakseen. Aasiassa Buddhaa ihan yleisesti palvotaan Jumalana. Monet myöskin ylistävät buddhalaisuutta siitä, että se on VÄKIVALLATON USKONTO. No, Aasiassa buddhalaiset teurastavat sekä muslimeja että kristittyjä Buddhan nimeen.

Rehellisyyden nimissä on sanottava, että myös buddhalaisia tapetaan Aasiassa. Tässä on Googlen hakutulos SEKÄ buddhalaisiin kohdistetusta väkivallasta ETTÄ buddhalaisten itsensä muihin uskontoihin kohdistamasta väkivallasta. Siis: MYÖS buddhalaisten itsensä harjoittamasta väkivallasta! Rauhan uskonto? Ei!
http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&q=buddhists attacked&aq=o&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=4cc99260c3db1154

11

1393

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopa joo

      Niihän se Jeesuskin opetti, että rakasta lähimmäistäsi ja käännä toinen poski, vaan suurimpia tappajia ne kuitenkin nuo kristityt on kautta maailmanhistorian olleet. Ei kannattais paljon hurskastella silläkään suunnalla.

      Oikea buddhalainen ei pidä Buddhaa Jumalana. Oikea buddhalainen on väkivallaton. Oikeat kristityt ne vaan tappaa toisia ja ovat olevinaan hurskaita. Kummat onkaa vääräuskoisia ja väkivaltaisia? Ei kannattaisi paljon tulla tänne hurskastelemaan, vaan taitaa olla helpompaa löytää se tukki omasta kuin toisten silmistä.

      • Muuka

        Ihan vain näin kristittynä kysyn, onko sellainen mielestäsi "oikea kristitty", joka rikkoo jo yhtä kristittyjen suurimmista käskyistä? Eiköhän se siinä kymmenessä käskyssä lue aika selvästi, että älä tapa ja vielä raamatussa monesti sanotaan, älä vihaa edes vihamiestäsi.

        Se jo, miten ihmiset katsovat toisten uskontoja nykyään on aivan naurettavaa. Vaikka kaikki paitsi yksi ihminen uskonnossaan käyttäytyisi vastoin uskontonsa oppeja, ei se tarkoita sitä, että se suurin ihmismäärä päättää mitä se usko oikeasti on, vaan se mitä se alunperin on sisältänyt ja minkälaiseksi se on aluksi määritelty. Itse en esimerkiksi ajattele buddhaisuutta uskontona ollenkaan pahana, vaikka jotkut olisivatkin väkivaltaisesti tämän uskonnon nimeen käyttäytyneet.. Ei ihmekkään, että ihmiset näillä keskustelupalstoilla käyvät aikamoista sanasotaa.

        Halusin kertoa mietteeni tähän väliin vain.


    • zen_ken

      Ihan oikeassa olet buddhaton siinä, että buddhalaisuus on paljon muuttunut alkuperäisestä, ja erityisesti kaakkois-aasiassa se on hyvin monikirjoinen uskonto täynnä kaikenlaista "yliluonnollista". Länsimaalaiset buddhalaiset ovat mielestäni ymmärtäneet kuitenkin aika hyvin buddhalaisuuden alkuperäisen idean ja ytimen, siis buddhaksi tulemisen tavoittelun.

      Itse harjoitan zen-buddhalaisuutta, ja olen hyvin tietoinen tämän oppisuunnan sekaantumisesta Japanin maailmanvalloitusyrityksiin. Eli kaikki opit, uskonnot ja filosofiat ovat alttiita ihmisen mielen vääristelylle, koska ihmiset eivät ole täydellisiä. Parempaan on silti hyvä aina pyrkiä, ja sehän juuri on buddhalaisuuden idea; ei itsensä vaan kaikkien parhaaksi.

    • ymmärtäjä

      Minkä tahansa uskonnon ympärille, myös buddhalaisuuden ympärille on mahdollista rakentua ääriainesta joka joka lähtee levittämään uskoaan väkivaltaisesti ja näin on myös käytännössä aina tapahtunut kun tietty uskonto on saanut tarpeeksi valtaa tietyllä alueella. Valta korruptoi aina, siltä ei voida välttyä.

      Ja se on varsin tavallista että uusien sukupolvien myötä henkilöpalvonta korostuu, niin on tapahtunut niin kristinuskossa Jeesuksen kohdalla kuten myös buddhalaisuudessa Siddharta Gautaman kohdalla. Samalla myös itse uskontojen harjoittaminen on yksinkertaistunut pinnallisemmalle tasolle ja niistä on tullut lähinnä vain rituaalien tekemistä ja valmiiden toimintamallien noudattamista.

      Jos minulta kysytään niin nykyään meditaation asema on buddhalaisuudessa aivan liikaa korostunut ja se pitää monet poissa buddhalaisuudesta. Meditaatiota pidetään yleisesti ainakin maallikkojen silmissä asiana joka ratkaisee ongelmat kuten kristittyjen rukoilukonseptiin kuuluu. Monen kiinnostus loppuukin nopeasti siihen että kun meditointi ei tee mitään ja useimmiten näyttää päällepäin ainakin maallikon silmissä ettei buddhalaisuudella ole muuta tarjottavaa. Niin moni ulkopuolinen tuntuu käsittävän että buddhalaisuuden pääasiallinen idea on meditointi ja sen on tarkoitus tarjota ratkaisu kaikkeen.

      Buddhalaisuus tarjoaa hyvän paketin filosofiaa, psykologiaa ja etiikkaa joiden avulla voi oppia elämäntaidoiltaan hyvinkin taitavaksi. Buddhalaisuudessa on vain oma oppimiskynnyksensä koska se ei toimi pinnallisesti vaan on hyvin tärkeää että osaa myös soveltaa buddhalaisuuden oppeja ja ymmärtää ne tarpeeksi hyvin.

      Itse en ole buddhalainen, en usko jälleensyntymiseen enkä valaistumiseen mutta uskon vahvasti buddhalaisuuden oppeihin filosofian, psykologian ja etiikan tasolla. Nuo opit ovat auttaneet minua ymmärtämään tätä maailmaa kokonaan uudella tasolla.

      Ja mitä yleisesti uskontoihin tulee. itse löydetty usko on aina puhtaampaa ja vahvempaa kuin edelliseltä sukupolvelta perintönä saatu usko.

      • aurinkotervehdys

        Rikollisjoukot ja nationalistit (esim. LTTE voivat naamioida toimintansa vaikka miksi, mutta uskokoon vain ken itse kokee ja näkee paikanpäällä.

        Aito buddhismi ei sisällä väkivataa, eikä kumartele jumalia (vrt. pakanallinen aurinkojumala),


      • Sinde; aito ihmisyys
        aurinkotervehdys kirjoitti:

        Rikollisjoukot ja nationalistit (esim. LTTE voivat naamioida toimintansa vaikka miksi, mutta uskokoon vain ken itse kokee ja näkee paikanpäällä.

        Aito buddhismi ei sisällä väkivataa, eikä kumartele jumalia (vrt. pakanallinen aurinkojumala),

        Teurastaja on aito ammatti. Ihminen on aito. Sisin on yhteinen asia. Meillä on mieli ja kansaa ohjaa journalismi. Miksi koet tarvitsevasi muuta? Olet ymmärtänyt mielesi väärin. Mutta eihän se haittaa, maailmassa on paljon Jehovia ja muita kristittyjä. Mieli on oma ja omistettavissa itsellesi ja läheisillesi. Mieltäsi ei voi ohjata valtio eikä kukaan muukaan. Onnistuuko kärsimyksettömyys sitten millään mielellä? Olen kuullut, että hetkistä pitää ottaa kiinni, mutta kuitenkin kysymys on vain väestöllä tapahtuvasta lupauksesta luopumisesta, joka johtaa inkarnaatioon. Sitäkin voi harjoittaa ennen kuolemaansa. Eikö ihmisyys ja siihen liittyvä inhimillisyys ole lainkaan tärkeitä asioita? Mun kokemus on, että iljettävät noidat nousevat näin pintaan.


      • Minä olen, te olette
        Sinde; aito ihmisyys kirjoitti:

        Teurastaja on aito ammatti. Ihminen on aito. Sisin on yhteinen asia. Meillä on mieli ja kansaa ohjaa journalismi. Miksi koet tarvitsevasi muuta? Olet ymmärtänyt mielesi väärin. Mutta eihän se haittaa, maailmassa on paljon Jehovia ja muita kristittyjä. Mieli on oma ja omistettavissa itsellesi ja läheisillesi. Mieltäsi ei voi ohjata valtio eikä kukaan muukaan. Onnistuuko kärsimyksettömyys sitten millään mielellä? Olen kuullut, että hetkistä pitää ottaa kiinni, mutta kuitenkin kysymys on vain väestöllä tapahtuvasta lupauksesta luopumisesta, joka johtaa inkarnaatioon. Sitäkin voi harjoittaa ennen kuolemaansa. Eikö ihmisyys ja siihen liittyvä inhimillisyys ole lainkaan tärkeitä asioita? Mun kokemus on, että iljettävät noidat nousevat näin pintaan.

        Onko se sitten noituutta? En osaa vastata, mutta on muistettava, että nyt on tämäpäivä, eilinen oli eilinen, jonka loit sinä loisimalla. Tulevaisuus kehoittaa meitä. Miksi se loisi buddhalaisuudesta teurastamista.


    • v0d3

      ...jatkuvasti muuttuu.

      • Sinde vm-82

        Mutta otathan kaikessa muut huomioon, etkä lähde yleisen hyvinvoinnin takia sormella osoittaen syrjimään tai syrjäyttelemään. Ihan kuin pitäisit yksistään buddhalaisuutta kidutusmyönteisenä. Otathan huomioon oman käytöksesi mulle, valaistuneelle, huutelijana. Sulle luodaan unelma-maailmaa puoluejärjestelmästä, älä unohda siinä velvollisuuttasi muihin ihmisiin ja yhteiskuntaan. Valaistuminen nyt vain on sellainen yhteiskuntaan kuuluva melko suuri asia, jota on aivan turha äänenkannattajan lähteä spekuloimaan minkäänlaisella kidutuksella tai kristinuskolla. Muistathan ensisijaisesti buddhalaisuuden tarjoaman viileyden joka on meille kaikille, jotka vietämme elämämme maapallolla tärkeitä asioita. Ajattelet varmaan lähinnä luomiskertomuksen unohtamista perustellessasi ajatuksiasi äänenkäytöllä ja silleen. Muistathan jääkauden, joka koskettaa meitä kaikkia historiallisena ja nykypäivän ilmastollisena elementtinä. Sellaiseen ei ole lainsäädäntöä, myöskään valaistumiseen sitä ei tule millään tavoin rakentaan. Valaistuminen ei ole oikeasti vakaumus, vaan päivittäistä elämää. Maailmassa, jossa on muita. Se on myös selviytymiskeino, eikä siihen ole oppaita, vaan minä itse. Valaistuminen on inhimillinen, mutta humaaniton. Se on siis ilmiö.


    • Killeverybody

      Näin tyhmät ihmiset kun OP pitäisi tappaa.

    • aöslfhgaöour

      Kristittyjen Jumala kielsi muiden jumalien palvonnan, vaan silti katolilaiset kumartavat pyhimystensä patsaille ja suutelevat niiden jalkoja.

      Uskonnot haarautuvat. Se on luonnollista.

      Uskallan villinä väittää, että suurin osa suomalaisista buddhalaisuuteen kääntyneistä on ateisteja tai ateismiin taipuvia agnostikkoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      61
      1326
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1017
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      927
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      864
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      853
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      788
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      45
      745
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      694
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      125
      685
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      616
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      155
      601
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      501
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    20. 39
      495
    Aihe