Kasiteräinenmiekka?

Rule-of-Three

Olin joskus aikeissa teettä kasiteräisenmiekan latexista. Eli, siis miekka joka on kuin taistelukeppi mutta sen molemmat päät on korvattu miekan terillä.
Tahdon vain herättää tästä aiheesta spekulaation.
Jotkut väitää että sillä vain tappaisi itsensä..

10

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suuri pieni tietäjä

      No lähetäppä aseehdotuksesi sadetalle www.latexdragon.com ja kysy pystyvätkö he tekemään tuollaisen. No eihän sillä itteensä tapa jos sitä osaa käyttää.

    • Niin no..

      Saattaa olla että viestissäsi oli kirjoitusvirhe, mutta on nyt pakko kysyä että mihin sinä saat ne kahdeksan terää mahtumaan ?

      Kaksiteräinen miekka olisi luultavasti oikeasti aika turha kapistus, mutta eihän sillä larpeissa ole väliä, se on kieltämättä ihan tyylikkään näköinen, kannattaa koittaa.

    • jabu

      Jos katsotaan ihan roolipelisäännöillä, niin ei sen käyttäminen varmasti mahdotonta ole, tarvii vaan enemmän skilliä. Muistelen nähneeni tässä jokin aika erään nimeltämainitsemattoman elokuvan, jossa käytettiin kasiteräistä valomiekka.

      Mutta millainen onkaan kaksikätinen miekka?

      • Cerízhah

        Varmaan sellainen, mitä pidetään molemmilla käsillä?


      • selane
        Cerízhah kirjoitti:

        Varmaan sellainen, mitä pidetään molemmilla käsillä?

        saattaa olla... xP ei sitä kyl koskaan tiedä, ku ei pidä luottaa mihinkään


    • miekkaveikko

      ...millä kepillä niitä näkymättömiä menninkäisiä huitoo takapihalla.

    • Timppa

      Käytännössä tuo taitaisi olla aika onneton kapistus, ei merkittävää ulottuvuus etua koska tarttumakohta on rajattu keskelle, sekä viiltäminen että pistäminen ovat hankalia. Kyseessä on siis sauva jolla ei ole mitään sauvan hyviä puoli, mutta kaikki sen haitat plus vähän lisää.

      Ideaa voisi parantaa jättämällä kärkien terät lyhyiksi, enemmän keihäsmäisiksi. Mutta kuten täällä onkin jo todettu, kyse onkin fantasia pelistä, joten eipä tuolla taida olla merkitystä.

    • Calade

      Tuo taistelusauva, jossa on terät molemmissa päissä on nimeltään naginata. Kysyin Sadetalta, ja kyllähän niitä sieltä saa. Ja itse kyllä uskon, että se olisi aika hyväkin taisteluissa.

      • Samppa

        Naginatassa on "miekka" vain toisessa päässä.


      • larpper

        Hmmm......... jos nyt oikein muistan yhessä larpissa oli yhellä tyypillä semmonen ja se oli ihan helvetin hyvä käyttämään sitä. sillä kun torjaa nii iskee aina vihollista joten voittaa aika helposti ja jotkut saattas tehä sulle tommosen pienellä vaivan palkalla ja materiaali maksuilla.......
        Kysyin siltä et mistä oli hommannut sen ja se vastas et oli jollekkin harjotusta tarviavalta saanu sellasen 10€ eli ei mikään paha hinta hyvästä ja todella hienosta miekasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      86
      3028
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2752
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      109
      2354
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      40
      1734
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1581
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1505
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1300
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1266
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe