ääks

huijattukko??

Ollaan menossa naimisiin syksyllä ja nyt akka ei halua mennä, jos pitää tehä avioehto! Hän on kotirouvana ollut ilman tuloja ja omaisuutta ja mulla omaisuutta on vaikka miten paljon perittynä. Olen myös hyväpalkkaisessa duunissa suurehkon yrityksen pomona. Mitä ihmettä tuon akkani kanssa nyt voin tehdä? Tuntuu että on vain rahojeni perässä. On kaunis hieman nuorempi kuin minä ja varmasti tasokkaampi kuin minä. Onko tämä nyt edes rakkautta?? eroaako heti kun ollaan naimisissa ja ottaa mun omaisuudesta puolet? ei ole ottamassa!prkl!

10

969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasse-setä.

      >>varmasti tasokkaampi kuin minä>>

      Sen uskoo helposti. Miksikäs kukaan tasokkaampi kaltaistasi ottaisikaan ilman rahojasi?

      • selväpäinen nainen

        Vastaapa ensin, kenen kotirouvana ja kuinka kauan naisesi on ollut.
        Sen jälkeen vastaukseni on melko selvä.


    • surkea yritys

      Vaadimme parempia provoja.

      • 13

        Vastaava ketju venyi hetki sitten, mutta käänteisenä. Isohkon firman konkurssi odotettavissa moisissa käsissä.


    • '''''''''''

      Ennen kuin menet naimisiin tee:
      1.Avioehto ,jossa kummallakaan ei ole avioikeutta toisen omaisuuteen,ennen avioliittoa ,sen jälkeen ja tulevaan omaisuuteen.
      2.Tee testamentti,kenelle omaisuutesi menee kuolemasi jälkeen ja mieluummin että olette kumpikin hyväksyneet testamentin ja jossa hän luopuu hallintaoikeudestaan jos sinulla on lapsia ed.avioliitosta jos olette uusiopari.
      3.Tee lahjakirja jossa talosi omistajina on muitakin kuin sinää näin asunto ei kuulu pesään ja puolisosi ei saa elinikäistä hallintaoikeutta taloosi jos sinulla on lapsia ed.avioliitosta.
      4.Ota juristi joka tekee paperit,ettet joudu samalla tavalla kuin minä kuseen omaisuuteni kanssa.En ymmärtänyt asioita ennenkuin olimme naimisissa ja nyt kauhea sota.

    • avioehtolainen

      Tasosta kannattaa maksaa ja jos morsian ymmärtää talouden päälle se on pelkkää plussaa. Jos *huijattukko* sinulla on rahaa niin vain kotirouvana olleelle tulevalle rouvalle pitää kartuttaa eläkettä taloudenhoitajanasi viimestään nyt.

    • mk

      Mene naimisiin jos nainen ei suostu avioehtoon koska hän on vain rahojen perässä ja yritä sellaista avioehtoa että vain se omaisuus kuuluu avioehdon piiriin mikä on naimisisa olessa hankittu kummankin nimiin ja laita myös pykälä onko avioehto voimassa eron tullessa vai myös siinä tapauksessa että kuolet ennen kuin puolisosi. Avioehdossa pitää olla maininta milloin se on voimassa eli koskeeko se vain erotilannetta vai myös voimassa siinä tapauksessa ett toinen puolisoista kuolee. Näyttää siltä että nainen on vain rahojen ja omaisuutesi peräässä. Monesti avioehto on voimsaa vain erotilanteessa ja niin edelleen. Ainoa asia mitä ei voi millään oikeastaan evätä on lesken oikeus asua parikunnan yhteisessä asunnossa ja niin edelleen.

      • kiemuroita

        Lesken oikeuden asua asunnossa saa evättyä,jos talossa on myös muita omistajia kuin leski.Kannattaa lahjoittaa lahjakirjalla pieni osa jos mahdollista vaikka omille lapsilleen,silloin asunto ei kuulu pesään.Muutoin leski hallitsee ja voi ottaa vuokralaiset asuntoon ja pistää voitot taskuun


      • 22
        kiemuroita kirjoitti:

        Lesken oikeuden asua asunnossa saa evättyä,jos talossa on myös muita omistajia kuin leski.Kannattaa lahjoittaa lahjakirjalla pieni osa jos mahdollista vaikka omille lapsilleen,silloin asunto ei kuulu pesään.Muutoin leski hallitsee ja voi ottaa vuokralaiset asuntoon ja pistää voitot taskuun

        Naimisissa ollessa yhteisen asunnon tai sen osan luovuttaminen vaatii myös puolison hyväksynnän.


    • Nutturatäti

      Periaatteessa kaikkien pitäisi aina tehdä avioehto. Ei ole mitään syytä miksi vain avioliiton perusteella ihmisen pitäisi saada ilmaiseksi toisen omaisuutta.

      Mutta jos aiot pitää tulevan vaimosi kotiorj... siis -rouvana, niin on kyllä oikeus ja kohtuus että hänelle jää jotakin käteen jos eroatte tai jos kuolet. Se kohtuullinen "jotakin" ei toki tarkoita puolta koko omaisuudestasi, mutta ei ehkä myöskään ihan nollaa.

      Avioehto kannattaa ilmanmuuta tehdä, mutta ei välttämättä täysin poissulkevaa. Esimerkiksi niin että suljet avio-oikeuden piiristä pois tämänhetkisen omaisuutesi ja vaimolla on avio-oikeus vain siihen mitä olet(te) avioliiton aikana tienanneet. Tai avio-oikeus on ainoastaan asuntoon tms. Tai vaikka niin, että poistatte avio-oikeuden kokonaan ja maksat vaimolle sen sijaan palkkaa kodinhoidosta ja lasten synnyttämisestä.

      Näinhän se on, että varakkuutesi on ehkä yksi syy, ehkä isokin syy, miksi morsiamesi on ylipäänsä kiinnostunut elämään kanssasi. Hänen nuoruutensa, kauneutensa ja tasokkuutensa taas on jotakin, mitä sinä haluat ja mistä olet valmis myös maksamaan.

      Suuresta rakkaudesta ei kyllä taida sinunkaan puoleltasi olla kysymys, kun nimittelet morsiantasi "akaksi"! Teidän pitää vain nyt neuvotella, että kuinka paljosta rahasta hän suostuu sinun vaimoksesi ja kuinka paljon rahaa sinä haluat siitä ilosta maksaa. Onnea vaan liitollenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3515
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      201
      2257
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1842
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1108
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      870
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      852
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      783
    Aihe