Kuka kertoisi mikä on Jerusalemin ja Tiberiaan yleinen taksinumero, mistä saa auton melkeinpä milloin vaan. En kyllä tiedä saako sitä Yom Kippurina.
Toinen kyssäri, mikä on shekelin arvo suhteessa euroon? Montako shekeliä on suunnilleen esim. 10 euroa tai 100 euroa näinä päivänä syyskuussa 2010?
Taksinumeroita ja shekelin kurssi?
2
827
Vastaukset
- maassa asuva
Israelissa ei ole yleistä taksinumeroa vaan taksit kuuluvat sellaisiin taksifirmoihin jota on useita. Riippuu mistä lähdet ja minne olet menossa. Sitten on niitä taksi reittejä kuten esim. lentokenttä - Jerusalem, Nesser taksit joka ovat sellaisia kimppatakseja, eli kun taksi on täynnä lentältä Jerusalemiin menijöitä kaikki viedään sitten omaan osoitteeseensa.
Jom Kippurina ei juutalaistaksit kule mutta arabitakseja voi kysellä esim. vanhastakaupungista. Liikenne alkaa sitten normaalisti lauantai iltana 18.09. kahdeksan tienoilla.
Euron kurssi on nyt siinä 4,84 eli 10 euroa on noin 4,84 sekeliä mutta helpottaa kun ajattelee että 10 on 5shekeliä.- todah
yleistä taksinumeroa ei löydy mutta useita firmoja tosiaan on, kun googlaa sanat taxi ja kaupungin nimi, esim.tel aviv. Olin jo Israelissa, oli hieno matka. Vaihdoin rahaa eräässä hotellissa, 100:lla e:llä sai 430 shekeliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä21112000- 298238
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.606398Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1785319- 585020
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai514543Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214472- 1233998
- 833472
- 582059