Mitä ruokana

tänään?

Mitä tänään löytyi kissojenne ruokalautaselta, ja mitä vielä ehkä tulee löytymään?


Oma kissani aloitti päivän purkillisella Gourmet Gold:ia, jossa merikalaa pinaatti-béchamel kastikkeessa. Päiväruuaksi oli tarjolla raakaa nautaa ja samaa herkkua kissani saa vielä iltaruuaksikin. Ruokajuomana oli ja on vettä kuten aina ennenkin. Huomiseksi keitän herralle hieman seitiä.
5311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tänään meidän perhe kaksijalkaisista nelijalkaisiin on syönyt järvikalaa. Ollaan siskon kanssa ahkeroitu ensin kalojen perkaamis- ja suolistamishommassa, sitten keitetty monta kattilallista ja lopuksi ruodittu, ruodittu, ruodittu ja vielä kerran ruodittu niitä hemmetin eväniekkoja niin, että ihan varmasti yölläkin siitä unta näen!

Ahkertaminen kyllä kannatti vaikka monta kertaa meinasi huumori loppua, mutta lopputuloksena oli hyvää ja terveellistä ruokaa meille kaikille.

Äänestä

Aamulle kun heräsin annoin puolisen desiä raksua (acanaa ja applawsia sekaisin). Illalla tulee lammasta ja veden vaihto. Huomenna aamulla taas raksua ja illalla on vuorossa broilerin sydäntä. Meillä annetaan aina aamusin raksuja ja illalla lihaa kiertävän ruokalistan mukaan, nyt listalla on broilerin ja possun sydän, lammas, kala, peuraa ja broilerin maksaa, vaihtelee sen mukaan mitä kaupasta on saatavana ja mikä maistuu.

Äänestä

eilen ja huomenna sitä samaa, eli Hill´s c/d purkkiruokaa jota kissani on syönyt jo yli kymmenen vuotta. Kerran kuukaudessa on sallittu herkuttelupäivä jolloin tarjolla on yleensä keitettyä kalaa tai kanaa jota kissani rakastaa.

Äänestä

syödään Brit carea,acanaa,sekä whiskass mmm...pusseja, majuta, jauhelihaa,raakaa kalaa.

Äänestä

on syöty pirkkarasioita, tai siis rasioiden sisältöä.. ja raakaa nautajauhelihaa sekoitetettuna noin suhteessa 40/60%. Tuota mössöä on syöneet kaikki paitsi uusin tulokas "Putte" joka syö Hill´s c/d purkkiruokaa onneksi jo ihan hyvällä ruokahalulla. Specificiä se ei suostu panemaan suuhunsa ja Walthamia ei olla sille edes tarjottu eikä varmaan edes tarjota. Eukanubakin on vielä kokeilematta.

Koiran ruuan sisällöstä mulla ei ole mitään hajua, sillä sille varastettiin hieman maremmojen murkinaa (mitä se sitten liekin :)))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuli-nau-risti kirjoitti:

tänään?

Mitä tänään löytyi kissojenne ruokalautaselta, ja mitä vielä ehkä tulee löytymään?


Oma kissani aloitti päivän purkillisella Gourmet Gold:ia, jossa merikalaa pinaatti-béchamel kastikkeessa. Päiväruuaksi oli tarjolla raakaa nautaa ja samaa herkkua kissani saa vielä iltaruuaksikin. Ruokajuomana oli ja on vettä kuten aina ennenkin. Huomiseksi keitän herralle hieman seitiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu