Morjesta,
Yritin noita valmiita keskusteluja selata mutta en niiden avulla päässyt ongelmastani eroon.
Jätin koneen työpöydälle noin tunniksi hurisemaan, kun tulin takaisin niin oli koneen näytölle ilmestynyt useampia, mukamas viruksetorjunta ohjelmia, jotka olivat ilmeiseti itse viiruksia, klikkasin kaikki ne ruudut kiinni ja yritin mennä nettiin.
Kone ei suostu menemään mihinkään kun painan mozillan kuvakkeesta niin ilmestyy ruutu että tiedosto saastunut "security tool" työkalun avulla, ja sama homma kun yrittää asentaa jotain, eli kone on suomeksi jumissa. Kone oli itse asentanut sinne jotain mukamas viruksen torjunta ohjelmia jotka löytyvät myös nyt koneen sovelluksista, näitä ovat Antimalware Doctor, ja jokin security tool. Tälläisiä en siis koskaan ole asentanut, kun asennuksen yrittää poistaa ilmestyy tauluun punareunainen ikkuna jossa lukee Unknown win32/trojan ja ylhääkkä Jokin Microsoft security essentials Alert? onko tämäkin jokin virus?
Olen hieman pulassa nyt, sain vikasietotilassa asennettua erilliseltä cd:ltä Malwarbyte Anti-malware ohjelman, jolla sain muutamia viruksia pois.
Laitoin sitten toiselta koneelta cd:lle Spyware doctor ohjelman johon vinkin löysin täältä, sillä pitäisi kuulemma saada tuo Antimalware Doctor poistettua mutta tietokone ei anna sen asentaa sitä loppuun vaan juuri ennen valmistumista hyppää tuo punainen ikkuna jossa lukee tuo Unknown win32/trojan ja asennus peruuntuu...
Joten mitä tehtävissä? Kokonaan koneen uudelleen alustamista en haluisi tehdä koska koneellani on aika paljon musiikkia ja vanhoja kuvia..
Kiitoksia etukäteen jos viititte jelppiä!
Iso ongelma viirusten kanssa
4
617
Vastaukset
"Joten mitä tehtävissä? Kokonaan koneen uudelleen alustamista en haluisi tehdä koska koneellani on aika paljon musiikkia ja vanhoja kuvia.."
Palauta ne varmistuksista tai ota ne talteen jos olet laiminlyönyt varmisukset. Ei niitä haittaohjelmia muuten voi luotettavasti poistaa.- 16
Käynnistä kone jollain live-CD:llä ja kopsaa tärkeät tiedostosi talteen, asenna sitten uusiksi.
- sam.e.lee
Itse poistin f-securen bootattavalla cd:llä ( usb tikulla päivitys, jota ei tarvi jos kone suoraan netissä kiinni) ja sain poistettua virustarnunnan saanelta koneelta 5 virusta ja sitten kun se oli tehty lynttäsin siihen AVG free:n ja se poisti vielä 13 virusta.
En tiedä mitä muita bootatattavia cd:tä on (ainakaan ilmaiseksi) mutta etsi netistä. Huom. bootattava cd on siis tehtävä virus vapaalla koneella, ei sillä missä virukset jyllää!
- frgfrefver
http://www.rajalanetti.com/keskustelu/topic/39 tollanen löyty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834473Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243238Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392904Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172707- 162590
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172549Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432517Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727