muotokuvamaalus

heips,
mistä saisi oppikirjoja muotokuvamaalukseen ? olen kirjakaupat käynyt, siellä on mutta ei kuitenkaan perinteisellä tyylillä opetettuna..entä netissä ? sielläkin on mutta enkuksi ja hieman ei natsaa oppi meikäläiselle. Olen hyvin lähellä että maalaus onnistuisi, mutta värien ja tekniikan opetusta tarvitsisin.
öljyvärit siis kyseessä...ja tiedän , että muotokuvamaalaus on vaativaa, itse olen harrastaja, mutta olen paljon kuitenkin tehnyt maalauksia...ja jotenkin tuntuu, että jotain puuttuu. Ei ole mahdollista mennä kurssillekkaan.
8409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Muotokuvamaalausta/piirtämistä ei kukaan- eikä mitkään kirjat kykene opettamaan jos ei löydä mallin kasvoista asioita mistä mallin tunnistaa. Ei vaikka piirtäisi valokuvasta suoraan. Toisekseen, jotkut ihmiset eivät koskaan edes opi ikuistamaan "eläviä" ihmisen kasvoja saatikka ihmisiä kokonaisuudessaan, sillä sellaiseen vaaditaan tietynlaista lahjakkuutta. Tämä on ikävä sanoa mutta turha sitä on kierrellä.

Vinkiksi sinulle: ota päätehtäväksesi tarkkailla ihmisten "erityispiirteitä" mistä heidät voisi tunnistaa. "Silmät ovat sielun peili" sanotaan. Usein ratkaisu löytyy niistä/kontra kasvojen muodoista sekä lay outista, ja siinä nimenomaan suun ja nenän sijainnista sekä koosta. Huom. tämä kaikki siis vasta sen jälkeen jos muuten osaat piirtää/maalata "elävät" ihmisen kasvot. Muutoin muotokuvia on turhaa edes yrittää tehdä, sillä et onnistu edes vahingossa, se on totuus.
Kuten tunnettua, harjoitus yleensä tekee mestarin, mutta ihmisten ja muotokuvien teko todellakin vaatii tiettyä lahjakkuutta mitä ei opi edes sinnikkyydellä. Asian voi kyllä todeta varsin pian kun näytät "harjoitustöitäsi" tekemisistäsi ihmisistä jollekin taideopettajakolleegalle.
Tai laita linkki sellaisten valokuvista tänne niin sanon asian samoin tein.

Äänestä
  • Luin tuon edellisen postaukseni sinulle ja havahduin, nyt pyydän anteeksi tuota suorapuheisuuttani tässä asiassa! Kokemukseni on osoittanut että tuollainen suorapuheisuus usein tässä asiassa säästää "oppilasta" turhautumiselta ja useinkin masentumiselta. On turhaa kuluttaa aikaansa kouluaikana asialle mitä todennäköisesti ei koskaan tule oppimaan täydellisesti ja suuntaa kiinnostuksensa muihin oppilaan kannalta hyödyllisempiin ja vahvempiin asioihin.
    Toivottavasti et masentunut tuosta "tölväisystäni", se on niin minua!
    Toivotan sinulle onnea pyrkimyksissäsi!
    TAIDEOPE

    Äänestä

  • kiitos vinkeistä. joo, tiedetään ja olet oikeessa kyllä. harrastaja olen, mutta en oo vielä luovuttanut..olen kyllä lueskellut kaikennäköistä taidekirjoja..ym..ja yrittänyt myös mielessä miettiä ja niinku sanoit vinkkejä...kuitenkin maalaaminen on kivaa ja voi olla etten koskaan pääse siihen mihin pitäisi, niinku lottoakaan ei sitten millään saa. kirjotan muuten ekaa kertaa tänne sivuille töistä, joten en tiiä miten linkkaan sulle kuvia, voisitko ottaa pari kuvaa sähköpostiin ? en loukkaantunut, sehän vaan piristää ja kyllä täytyy olla pokkaa kuulla mielipiteitä..taiteilijoitahan on kaikkeen makuun..

    T:heli

    kiitos !! Hyvää syksyä.............

    Äänestä

  • heli.pajarinen kirjoitti:

    kiitos vinkeistä. joo, tiedetään ja olet oikeessa kyllä. harrastaja olen, mutta en oo vielä luovuttanut..olen kyllä lueskellut kaikennäköistä taidekirjoja..ym..ja yrittänyt myös mielessä miettiä ja niinku sanoit vinkkejä...kuitenkin maalaaminen on kivaa ja voi olla etten koskaan pääse siihen mihin pitäisi, niinku lottoakaan ei sitten millään saa. kirjotan muuten ekaa kertaa tänne sivuille töistä, joten en tiiä miten linkkaan sulle kuvia, voisitko ottaa pari kuvaa sähköpostiin ? en loukkaantunut, sehän vaan piristää ja kyllä täytyy olla pokkaa kuulla mielipiteitä..taiteilijoitahan on kaikkeen makuun..

    T:heli

    kiitos !! Hyvää syksyä.............

    Täytyy vain sanoa että omaan saittiini en voi antaa tällä palstalla yhteystietoja koska se on tuo yliopiston palvelin ja me olemme vastuussa niistä henkilökohtaisesti, mutta mieheni on luvannut käyttää hänen osoitettaan tällaisissa tapauksissa. Lisää vain postin aiheeksi "näyte" juuri noiden lainausmerkkien kanssa niin tunnistan sen helpommin. Hänelle kun tulee todella tuota postia todella paljon tohon kakkospostiinsa.
    Osoite on: [email protected]
    Kiitos että luotat!

    Äänestä

  • Oma näkemys ratkaisee kyllä muotokuvissakin, mutta totuus paljastuu kun ryhdytään etsimään yhteneväisyyksiä mallin kanssa. Siinä tippuu tavallaan jyvät akanoista. Hyvät muotokuvantekijät pärjää elämässään hyvin noilla taidoilla, sillä tilauksia todellakin satelee esimerkiksi niille jotka laittavat töitään esille jollakin nettisivuilla. Todelliset ja nopeat muotokuvavirtuoosit tienaavat oikein helvetisti täällä netissä.
    Eräs tuntemani muotokuvataiteilija sanoi että muotokuvan pitää valmistua viikon sisällä jos aikoo pysyä "markkinoilla". Nykyihmiset eivä enää voi odotella kuukausia niinkuin ennen.
    Mikäs siinä jos kerran maalauksellisuus noissa näkyy niin ainakin meikäläinen sellaisen hyväksyy oitis.
    Kumpa minäkin osaisin!

    Äänestä

  • Aunon Erkki kirjoitti:

    Oma näkemys ratkaisee kyllä muotokuvissakin, mutta totuus paljastuu kun ryhdytään etsimään yhteneväisyyksiä mallin kanssa. Siinä tippuu tavallaan jyvät akanoista. Hyvät muotokuvantekijät pärjää elämässään hyvin noilla taidoilla, sillä tilauksia todellakin satelee esimerkiksi niille jotka laittavat töitään esille jollakin nettisivuilla. Todelliset ja nopeat muotokuvavirtuoosit tienaavat oikein helvetisti täällä netissä.
    Eräs tuntemani muotokuvataiteilija sanoi että muotokuvan pitää valmistua viikon sisällä jos aikoo pysyä "markkinoilla". Nykyihmiset eivä enää voi odotella kuukausia niinkuin ennen.
    Mikäs siinä jos kerran maalauksellisuus noissa näkyy niin ainakin meikäläinen sellaisen hyväksyy oitis.
    Kumpa minäkin osaisin!

    oppia siinä tarvitaan, että muotokuva syntyisi ja vielä täyttäisi taiteen kriteerit. Minulta on usein kysytty johtokuntien huoneiden kuvista, että onko ne ammattilaisten vai harrastajien töitä. Täytyy sanoa että on aika helppoa erotella jyvät akanoista. Katsoin kerran yhden huoneen seiniä toistakymmentä muotokuvaa ovelta nähtynä, kun minulta kysyttiin montako ammattilaista ja näin niitä neljä. Kysyjä ihmetteli, että mistä sen näkee mitkä ovat ammattilaisen tekemiä. Vastaus on hyvin yksiselitteinen värien käyttö ja sommittelu sen paljastaa ja ehkä vielä käytetty tekniikka eli pensselin jälki sekä pelkistyksen aste.

    Kysyjä on ihan oikeasta päästä lähdössä oppia hakemaan, kun vielä malttaa kymmenen vuotta opiskella ennen kuin lähtee niitä taitojaan kaupittelemaan.

    Äänestä

  • TAIDEOPE kirjoitti:

    Luin tuon edellisen postaukseni sinulle ja havahduin, nyt pyydän anteeksi tuota suorapuheisuuttani tässä asiassa! Kokemukseni on osoittanut että tuollainen suorapuheisuus usein tässä asiassa säästää "oppilasta" turhautumiselta ja useinkin masentumiselta. On turhaa kuluttaa aikaansa kouluaikana asialle mitä todennäköisesti ei koskaan tule oppimaan täydellisesti ja suuntaa kiinnostuksensa muihin oppilaan kannalta hyödyllisempiin ja vahvempiin asioihin.
    Toivottavasti et masentunut tuosta "tölväisystäni", se on niin minua!
    Toivotan sinulle onnea pyrkimyksissäsi!
    TAIDEOPE

    Kiitos, laitoin sinulle tai teille säpistä..Kiva kuulla ammattilaisten mielipiteitä, kun olen yksisteen hakenut tietoa päähän. Ei ole tarkoitus pistää mitään markkinointia pystyyn ,koska olen toisessa ammatissa ja haluan pitää harrastuksena maalauksen. Pidän kuitenkin siitä niin paljon, että maalaan kaikki vapaa-ajat mitä pystyn...

    Äänestä

Hakusanana voi käyttää:Muotokuvamaalaus
Ei kovin iso, mutta johdattava.
Järjestävät työllisyyskursseinakin harvakseltaan Muotokuvamaalauskursseja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heli.pajarinen kirjoitti:

heips,
mistä saisi oppikirjoja muotokuvamaalukseen ? olen kirjakaupat käynyt, siellä on mutta ei kuitenkaan perinteisellä tyylillä opetettuna..entä netissä ? sielläkin on mutta enkuksi ja hieman ei natsaa oppi meikäläiselle. Olen hyvin lähellä että maalaus onnistuisi, mutta värien ja tekniikan opetusta tarvitsisin.
öljyvärit siis kyseessä...ja tiedän , että muotokuvamaalaus on vaativaa, itse olen harrastaja, mutta olen paljon kuitenkin tehnyt maalauksia...ja jotenkin tuntuu, että jotain puuttuu. Ei ole mahdollista mennä kurssillekkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu