Onko matkakeskus ja aseman seutu 12 vuotiaalle sopiva paikka viettää aikaa iltaisin ?
Kaikki muutkin kuulemma perjantai iltaisin matkakeskuksessa, ja meidän perheen 6 luokkalainen ei pääse.
Mitä mieltä asiasta?
Kaikki muutkin kuulemma perjantai iltaisin matkakeskuksessa, ja meidän perheen 6 luokkalainen ei pääse.
Mitä mieltä asiasta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Älä päästäkään! Eihän siellä ole mitään, minkä vuoksi siellä pitäisi notkua. Nuoret sotkevat käytävät ja pihat tupakantumpeillaan ja syljellään. Ja siellä kun notkuu enemmistö Riihimäen densoista, niin hakevat Siwasta alaikäisille kaljaa ja tupakkaa, hakupalkaksi riittää rööki tai pullo kaljaa.
rautatieaseman läheisyydessä jos pyörii, saa aika varmasti puukosta tai tulee ryöstetyksi ja pahoinpidellyksi. Just viikonloppunahan matkakeskuksessa sijaitsevassa ravintolassa (Bar Bulldog?) oli joku heilunut puukon kanssa ja onnistunut sohimaan useampaa ihmistä. Kyllä minä ainakin karsaasti ajattelen vanhemmista, jotka eivät sen vertaa kykene/halua lastensa menojen perään katsoa, ettei ala-asteikäiset lapset pyörisi siellä, missä juopot, narkkarit ja muut väkivaltaiset hörhöt häärää. En ole turhan arka ihminen, mutta minua ei esim. asematunnelin läpi saisi kulkemaan yöaikaan, niin moni on siellä päässyt eroon rahoistaan ja hampaistaan.
"saa aika varmasti puukosta tai tulee ryöstetyksi ja pahoinpidellyksi. " no ei nyt kyllä kovin todennäköisesti sentään saa. Olin muuten Bulldog Barissa tuon mainitsemasi tapauksen aikaan. Ei siinä mitään yleistä sekasortoa ollut ja tekijäkin saatiin kiinni. Tietysti yksikin tapaus on liikaa. Ja asema tunnelista kuljen just tasan siihen aikaan kun huvittaa eikä kukaan koskaan ole päälle käynyt.
No joo siis onko se hyvä paikka notkua 12 vuotiaiden niin ehkä ei ainakaan kovin myöhään. Tietysti se fillarointi sisä tiloissa voisi loppua ja paikkojen sotkeminen, jota jälkimmäistä muuten harjoittavat aikuiset ehkä jopa ahkerammin. Mutta eipä tuo nuorisom läsnäole ole minua liiemälti häirinnyt, ihan hyväkäytöksistä porukkaa pääsääntöisesti. Se onko siellä notkuminen sitten hyväksi niin siihen en ota kantaa.
Hyvä! Pysy vaan tiukkana tuon asian suhteen.12 vuotiaan pitäisi olla kotona jo n.klo 20 aikaan.Meidän 16 vuotiaan pitää tulla kotiin viikonloppuisin viim. klo 22-23.Ei mitään asiaa kuleksia yöaikaan.
Yksi nuorison suosima paikka kauppakeskusten yms. lisäksi on paloaseman kentän viereinen "puistikko".Alue kentän ja Et.viertotien välissä. Siellä on alkoholi ja alaikäiset. Joku sanoi että siellä kaupataan (tai tarjotaan) myös huumeita. Kyselkää nuoriltanne missä aikaansa viettävät!!!
Täysikäiset tarjoavat palvelujaan, eli ovat valmiita hakemaan juomista ja savukkeita alaikäisille matkakeskuksen alueella ja lähistöllä. Olen itse nähnyt useaan kertaan.
Minkälaiset vanhemmat hyväksyvät lastensa siellä lorvailun?
Vastuuta vanhemmat, välittäkää lapsistanne. Paluu huonosta seurasta ja tavoista on erittäin vaikea siinä vaiheessa kun kaikki on jo pielessä.
Kun siis näkee tuollaisen tapauksen niin mihin voi illalla soittaa? Kun ei ole poliisin virka-aika niin voiko soittaa hätänumeroon? Onko lupa kuvata?
Onko matkakeskus julkinen alue, sellaisessa saa kuvata. Jos ei niin missä menee raja?
Saa kuvata kaikissa paikoissa, mihin on vapaa pääsy, mutta ihmisiä ei saa tarkoituksella kuvata...
Eli aika harmaa on raja tuossa...
6 luokkalaisen paikka on kotona illalla...Minulle sanottiin aina pienenä että ei sillä väliä mitä muut tekee. Toivottavasti osaat tehdä oikean valinnan lapsesi kanssa.
Omat lapset jo muuttaneet pois kotoa, mutta koetin menetellä sillä tavalla, etteivät minun lapseni olisi niitä, joihin muut vetoavat, kun mankuvat sitä ja tätä, eli eivät olisi olleet esimerkkejä huonoon suuntaan. Kotiintuloajat oli, elleivät ilmestyneet sovittuna aikana, lähdin hakemaan. Se kyllä tehosi, koska se oli noloa heille. Myös vaatteet hankin sillä perusteella, ettei minun lapset olisi niitä, joilla aina on uusimmat ja hienoimmat vaatteet. Meillä olisi ollut varaa ostaa, mutta tiesin ettei kaikilla ollut, en halunnut tuottaa pahaa mieltä niille lapsille, joiden vanhemmilla ei ollut varaa viimeisimpiin muotihömpötyksiin.
todella tervehenkistä ajattelua. Sinunlaisesi vanhemmat ovat tämän päivän lapsilla ja nuorilla valitettavasti harvinaisia.
Nykyään on unohtunut, että vanhemmuus ei ole pelkkää kaveruutta, vaan se on mitä suurimmassa määrin kasvattamista ja vastuun kantoa.
Uskon, että lapsistasi on tullut paljon tasapainoisempia ja onnellisempia, kuin niistä, jotka ovat saaneet kaiken haluamansa ja tehneet, mitä mieleen juolahtaa ilman minkäänlaista kontrollia.
Omat lapseni ovat kotona viimeistään klo:20:00 sen jälkeen ulos ei mitään asiaa. Kaupungille jos haluavat lähteä joutuvat muutenkin kiertämään hieman pidemmän reitin, koska olen kieltänyt kulkemasta peltosaaren läpi. Kaupungilla käydään asioilla tai ostoksilla, se ei ole lasten hillumis paikka. Jos näet aikuisten ostavan alaikäiselle tupakka tai alkoholituotteita niin tottakai soitat hätäkeskukseen ja toisekseen poliisin virka-aika on 24/7 hätätapauksissa. Ja sinä joka kerroit että ei se aseman seutu nyt niin vaarallinen ole, niin taidat itse olla niin denso, kuka sinut nyt ryöstäisi.
Jos poliisin numeroon soittaa illalla taikka viikonloppuna, vastaa vaan automaatti joka kehottaa soittamaan virka-aikana.
Hätänumeroon siis, vaikka on se vääränlainen järjestely!
Kun lapselle pannaan kotiintuloajat, olisi avuksi jos molemmat vanhemmat ovat samaa mieltä asiasta ja samalla lailla tiukkana. Näin lapsi paremmin tottelee.
Molempien vanhempien pitää olla samaa mieltä. On kurjaa jos vanhemmat salaa toisiltaan lastensa asioita, ja lupailevat semmoista mitä toinen vanhempi kieltää. Lapsi oppii vääristyneen perhemallin, ja luultavasti jatkaa perinnettä omassa perhe-elämässään tulevaisuudessa.
Salatut elämät-ilmiö kostautuu lapselle loppupeleissä!