Hintatasosta ym..

..

Olemme miettineet matkustamista Meksikoon ja ilmeisesti Playa del Carmen olisi sopiva paikka...?
Aiemmin olen matkustellut Euroopassa ja Thaimaan eri kohteissa. Kysyisinkin vähän tietoa, että minkälainen hintataso kyseisessä paikassa on? Eli paljon esim. ruuat ja juomat ravintoloissa / kaupassa maksaa ym..
Ja ketkä ovat käyneet molemmissa, sekä Thaimaassa että Meksikossa, mikä on mielipiteenne, kumpi on parempi? Haemme lomalta auringonottoa, rentoutumista, vähän juhlimista, hyvää ruokaa ym. perusjuttuja! Ja kannattaako sieltä ottaa tällainen All Inclusive -paketti, kun niitä monessa hotellissa tarjotaan?
Kiitos etukäteen vastauksista.

2

965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skkrsss

      Carmen hyvä paikka rentoutua, Cancun vähän matkan päästäparempi juhlimiseen:) Ottakaa pelkkä aamupala, ruokapaikkoja (hyviä) on paljon..Meksikossa on suhteellisen kallista, mutta hiukan halvempaa ku kotomaassa..Ravintolassa syö edullisesti, toki kalliimpiakin paikkoja on..Meksikossa ilmasto oli aivan ihana..leuto jä lämmin, ei kostean ahistavaa, kuten thaimaassa..ja meri Karibian meri -ihana-...snorkklata kannattaa:) Kalliit retket oli hiukan pettymys..Xelha yms..mutta Cancunissa upea allincluse vesipuisto..buffet ja ilmaset drinkskut yms..vesijuttuja ja aurinkotuoleja... Thaimaassa oli edullisempaa ja ihmiset leppoisampia...mutta kumpikin paikka on ollut mukavia..

    • joskus käynyt

      Thaimaa on edelleen kokeilematta, koska Meksiko on katsottu sopivaksi. Kahdeksas matka Playa del Carmeniin on varattuna; All Inclusive, kuten kaikki aikaisemmatkin matkat. Nuo mainitsemasi perusjutut ovat toteutuneet jokaisella matkalla aivan erinomaisesti. Mielestäni All Inclusive takaa varman ja helpon lomailun; ei tarvitse miettiä, minne menisi milloinkin hakemaan päivittäistä ravintoa ja juomisia, koska kaikki ateriat ja juomat rajoituksetta kuuluvat hintaan. Ei se systeemi silti vapauksia rajoita; voihan aina jonkin hotelliaterian jättää väliin, jos siltä tuntuu. Ei se ole mitenkään iso tappio, ellei sitä sellaisena rupea miettimään. Olen joskus keskustellut samalla lennolla olleiden matkustajien kanssa AI:n edullisuudesta. Mielestäni se, että "ilman All inclusivea matka tuli paljon edullisemmaksi" tarkoittaa ainoastaan sitä, että puhutaan kahdesta täysin erilaisesta lomasta. Ravintoloiden hintataso ei käsittääkseni turistialueilla ole mitenkään erikoisen edullinen Suomen hintoihin verrattuna (ei ole kokeiltu; oikaiskoon joku, joka tietää paremmin). Marketeissa ruoka on toki Suomen hintoja edullisempaa, mutta täytyy muistaa, että se ruoka on jotenkin valmistettavakin.
      Varmasti Thaimaassa selviää "lähes ilmaiseksi", mutta muistan nähneeni vertailun, jossa Thaimaan ja Meksikon lomien kokonaishinta oli aika lailla samaa suuruusluokkaa.
      Sanoisin, että etukäteen tiedossa oleva matkan hinta tekee lomasta nauttimisen paljon helpommaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      394
      2812
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2229
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1775
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      189
      1481
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1437
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1323
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1246
    Aihe