Olemme miettineet matkustamista Meksikoon ja ilmeisesti Playa del Carmen olisi sopiva paikka...?
Aiemmin olen matkustellut Euroopassa ja Thaimaan eri kohteissa. Kysyisinkin vähän tietoa, että minkälainen hintataso kyseisessä paikassa on? Eli paljon esim. ruuat ja juomat ravintoloissa / kaupassa maksaa ym..
Ja ketkä ovat käyneet molemmissa, sekä Thaimaassa että Meksikossa, mikä on mielipiteenne, kumpi on parempi? Haemme lomalta auringonottoa, rentoutumista, vähän juhlimista, hyvää ruokaa ym. perusjuttuja! Ja kannattaako sieltä ottaa tällainen All Inclusive -paketti, kun niitä monessa hotellissa tarjotaan?
Kiitos etukäteen vastauksista.
Hintatasosta ym..
2
978
Vastaukset
- skkrsss
Carmen hyvä paikka rentoutua, Cancun vähän matkan päästäparempi juhlimiseen:) Ottakaa pelkkä aamupala, ruokapaikkoja (hyviä) on paljon..Meksikossa on suhteellisen kallista, mutta hiukan halvempaa ku kotomaassa..Ravintolassa syö edullisesti, toki kalliimpiakin paikkoja on..Meksikossa ilmasto oli aivan ihana..leuto jä lämmin, ei kostean ahistavaa, kuten thaimaassa..ja meri Karibian meri -ihana-...snorkklata kannattaa:) Kalliit retket oli hiukan pettymys..Xelha yms..mutta Cancunissa upea allincluse vesipuisto..buffet ja ilmaset drinkskut yms..vesijuttuja ja aurinkotuoleja... Thaimaassa oli edullisempaa ja ihmiset leppoisampia...mutta kumpikin paikka on ollut mukavia..
- joskus käynyt
Thaimaa on edelleen kokeilematta, koska Meksiko on katsottu sopivaksi. Kahdeksas matka Playa del Carmeniin on varattuna; All Inclusive, kuten kaikki aikaisemmatkin matkat. Nuo mainitsemasi perusjutut ovat toteutuneet jokaisella matkalla aivan erinomaisesti. Mielestäni All Inclusive takaa varman ja helpon lomailun; ei tarvitse miettiä, minne menisi milloinkin hakemaan päivittäistä ravintoa ja juomisia, koska kaikki ateriat ja juomat rajoituksetta kuuluvat hintaan. Ei se systeemi silti vapauksia rajoita; voihan aina jonkin hotelliaterian jättää väliin, jos siltä tuntuu. Ei se ole mitenkään iso tappio, ellei sitä sellaisena rupea miettimään. Olen joskus keskustellut samalla lennolla olleiden matkustajien kanssa AI:n edullisuudesta. Mielestäni se, että "ilman All inclusivea matka tuli paljon edullisemmaksi" tarkoittaa ainoastaan sitä, että puhutaan kahdesta täysin erilaisesta lomasta. Ravintoloiden hintataso ei käsittääkseni turistialueilla ole mitenkään erikoisen edullinen Suomen hintoihin verrattuna (ei ole kokeiltu; oikaiskoon joku, joka tietää paremmin). Marketeissa ruoka on toki Suomen hintoja edullisempaa, mutta täytyy muistaa, että se ruoka on jotenkin valmistettavakin.
Varmasti Thaimaassa selviää "lähes ilmaiseksi", mutta muistan nähneeni vertailun, jossa Thaimaan ja Meksikon lomien kokonaishinta oli aika lailla samaa suuruusluokkaa.
Sanoisin, että etukäteen tiedossa oleva matkan hinta tekee lomasta nauttimisen paljon helpommaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262668
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562137Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241721- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641288- 681283
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891055
- 90979
- 128931