Miten teen?

Tuija55

Olemme suunnittelmassa naimisiin menoa ja haluaisin selvennystä. Minulla on maatila ja yksi lapsi, tuloni ovat osatyökyvyttömyyseläkkeen takia pienet. Tulevalla miehelläni ei ole lapsia (vain sisko) ja hänellä on asunto-osake Helsingissä ja suuremmat tulot kuin minulla. Luulen että omaisuusuutta molemmilla lähes saman verran.

Millainen avioehto minun kannattaisi tehdä että maatila säilyisi minun lapselleni niin avioeron sattuessa kun kuolemanikin jälkeen? Mies haluaisi mennä naimisiin ilman mitään ehtoja. Kiitos jo etukäteen jos joku osaa neuvoa.

3

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niiiiiiiiiii

      Avioehdossa voit rajata omaisuutesi kuten kyseisen maatilan lapsellesi joten mies ei pääse siihen käsiksi eron tai mahdollisen menehtymisesi seurauksena. Rajaat sen pois mitä huvittaa ja siinä se.

      Mutta jos saatte yhteisiä lapsia tulee lapsenne perimään kyseisen maatilan. Voit myös antaa miehellesi tai lapsellesi tai kenelle vaan maatilan käyttöoikeuden. Eli hän ei saa myydä sitä tai siirtää mitenkään oman suvun puolelle mutta saa käyttää sitä. Voit tehdä tämän omalle lapsellesikin ettei hän voi myydä kuolemasi jälkeen maatilaa.

      Kirjoitan Yhteiskuntaopin ja vastaukseni on lukemiseni perusteella tehty. Mahdollisia virheitä voi olla joten korjatkaa :D

    • öömappi

      ""Millainen avioehto minun kannattaisi tehdä että maatila säilyisi minun lapselleni niin avioeron sattuessa kun kuolemanikin jälkeen?""
      Ensinnäkin, avioehto on puolisoiden yhteisesti hyväksymä asiakirja ja se on myös rekisteröitävä maistraattiin. Rajatkaa ainakin ennen avioliittoa omistamanne omaisuus ja sen tuotto avio-oikeutenne ulkopuolelle.

      Tulevan puolisosi haluttomuus avioehtoon on jo sinänsä huomionarvoista, eli älä vaan jätä avioehdon laatimista ja rekisteröimistä vihkimisen jälkeen hoidettavaksi. Avioehto ei ehkä riitä päätavoitteesi toteutumiseen, koska leskellä on elinikäinen hallintaoikeus puolisoiden yhteiseen kotiin ja koti-irtaimistoon.
      Jos siis asutte maatilallanne ja sinä kuolet ennen puolisoasi, niin avioehdostanne huolimatta leski saa pitää asunnon hallinnassaan. Lapsesi kyllä perii talon ja maksaa hallinnan alentaman perintöveron, mutta ei saa asuntoa hallintaansa. Tämä lesken oikeus kumoutuisi jos lapsesi omistaisi jo nyt ennen vihkimistä edes pienen osuuden talostasi. Vihkimisen jälkeen et voi asunnostannekaan lahjoittaa/myydä osaakaan ilman puolisosi hyväksymistä.
      Jos ette asu tulevan puolisosi omistamassa asunnossa, niin hän voi myydä asuntonsa ilman sinun hyväksymistäsi ja ilman avioehtoa tämä (ja kauppahinnan hupelointi) aiheuttaisi sen, että erossakin puolisosi saisi tasikona max. puolet omaisuutesi arvosta.
      Tee siis ainakin avioehto ja huomio myös maatilalla asumisestanne johtuva em. lesken elinikäisen hallintaoikeuden vaikutus lapsesi tulevaisuuteen. Mene ensitilassa lakimiehen juttusille kuulemaan selkokielellä kuvailemani riskit, joihin valitettavan monet uusiorakastuneet sukeltavat lapsiensa harmiksi.

      • Tuija55

        Hyviä vastauksia, kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe