Miten teen?

Tuija55

Olemme suunnittelmassa naimisiin menoa ja haluaisin selvennystä. Minulla on maatila ja yksi lapsi, tuloni ovat osatyökyvyttömyyseläkkeen takia pienet. Tulevalla miehelläni ei ole lapsia (vain sisko) ja hänellä on asunto-osake Helsingissä ja suuremmat tulot kuin minulla. Luulen että omaisuusuutta molemmilla lähes saman verran.

Millainen avioehto minun kannattaisi tehdä että maatila säilyisi minun lapselleni niin avioeron sattuessa kun kuolemanikin jälkeen? Mies haluaisi mennä naimisiin ilman mitään ehtoja. Kiitos jo etukäteen jos joku osaa neuvoa.

3

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niiiiiiiiiii

      Avioehdossa voit rajata omaisuutesi kuten kyseisen maatilan lapsellesi joten mies ei pääse siihen käsiksi eron tai mahdollisen menehtymisesi seurauksena. Rajaat sen pois mitä huvittaa ja siinä se.

      Mutta jos saatte yhteisiä lapsia tulee lapsenne perimään kyseisen maatilan. Voit myös antaa miehellesi tai lapsellesi tai kenelle vaan maatilan käyttöoikeuden. Eli hän ei saa myydä sitä tai siirtää mitenkään oman suvun puolelle mutta saa käyttää sitä. Voit tehdä tämän omalle lapsellesikin ettei hän voi myydä kuolemasi jälkeen maatilaa.

      Kirjoitan Yhteiskuntaopin ja vastaukseni on lukemiseni perusteella tehty. Mahdollisia virheitä voi olla joten korjatkaa :D

    • öömappi

      ""Millainen avioehto minun kannattaisi tehdä että maatila säilyisi minun lapselleni niin avioeron sattuessa kun kuolemanikin jälkeen?""
      Ensinnäkin, avioehto on puolisoiden yhteisesti hyväksymä asiakirja ja se on myös rekisteröitävä maistraattiin. Rajatkaa ainakin ennen avioliittoa omistamanne omaisuus ja sen tuotto avio-oikeutenne ulkopuolelle.

      Tulevan puolisosi haluttomuus avioehtoon on jo sinänsä huomionarvoista, eli älä vaan jätä avioehdon laatimista ja rekisteröimistä vihkimisen jälkeen hoidettavaksi. Avioehto ei ehkä riitä päätavoitteesi toteutumiseen, koska leskellä on elinikäinen hallintaoikeus puolisoiden yhteiseen kotiin ja koti-irtaimistoon.
      Jos siis asutte maatilallanne ja sinä kuolet ennen puolisoasi, niin avioehdostanne huolimatta leski saa pitää asunnon hallinnassaan. Lapsesi kyllä perii talon ja maksaa hallinnan alentaman perintöveron, mutta ei saa asuntoa hallintaansa. Tämä lesken oikeus kumoutuisi jos lapsesi omistaisi jo nyt ennen vihkimistä edes pienen osuuden talostasi. Vihkimisen jälkeen et voi asunnostannekaan lahjoittaa/myydä osaakaan ilman puolisosi hyväksymistä.
      Jos ette asu tulevan puolisosi omistamassa asunnossa, niin hän voi myydä asuntonsa ilman sinun hyväksymistäsi ja ilman avioehtoa tämä (ja kauppahinnan hupelointi) aiheuttaisi sen, että erossakin puolisosi saisi tasikona max. puolet omaisuutesi arvosta.
      Tee siis ainakin avioehto ja huomio myös maatilalla asumisestanne johtuva em. lesken elinikäisen hallintaoikeuden vaikutus lapsesi tulevaisuuteen. Mene ensitilassa lakimiehen juttusille kuulemaan selkokielellä kuvailemani riskit, joihin valitettavan monet uusiorakastuneet sukeltavat lapsiensa harmiksi.

      • Tuija55

        Hyviä vastauksia, kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      270
      14511
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      152
      3998
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      130
      3801
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1688
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      397
      1648
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1629
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1326
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1101
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      53
      1040
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      114
      1036
    Aihe