Olen lähdössä Islantiin parin viikon kuluttua. Matka on ryhmälle, ja ohjelma nähtävyydet on valmiina. Neuvoja tarvitsen esim. pukeutumiseen - millaiset säät? Sataako kaiken aikaa? Onko kylmä?
Millainen hintataso nykyisin? Mitä kannattaa tuoda tuliaisiksi? Onko jokin islantilainen ruoka, joka on matkailijalle must? En ole aiemmin kaupungissa käynyt.
Reissuvinkkejä
1
1624
Vastaukset
- M
Syksyn säästä minulla ei ole omaa kokemusta, mutta Islannin sää on oikullinen ja pukeutumisessa kannattaa varautua sekä tuuleen ja sateeseen että aurinkoon saman päivän aikana.
Villatuotteet ovat käytännöllisten tuliaisten kärkipäästä. Vähemmän käytännöllisiä islantilaisaiheisia pikkuesineitä on iso valikoima.
Ravintoloiden kala-annoksista saattaa löytyä jotain, jota Suomessa harvemmin näkee. Erikoisin on pieninä kuutioina viinaryypyn kanssa nautittava mädätetty hai. Omatoimimatkalla emme siihen törmänneet, mutta ryhmälle järjestetyssä erikoistilaisuudessa sitä on tarjottu.
Lammas on ihan hyvää, mutta samanlaiselta se minusta maistuu Suomessakin. Jälkiruuissa islantilainen erikoisuus on jogurtin tapainen skyr, jota syödään sekä sellaisenaan että esimerkiksi tortun täytteenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2613195Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741244- 661183
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180978Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47876- 60838
- 47809
- 45732
- 40731
- 39688