Reissuvinkkejä

19

Olen lähdössä Islantiin parin viikon kuluttua. Matka on ryhmälle, ja ohjelma nähtävyydet on valmiina. Neuvoja tarvitsen esim. pukeutumiseen - millaiset säät? Sataako kaiken aikaa? Onko kylmä?

Millainen hintataso nykyisin? Mitä kannattaa tuoda tuliaisiksi? Onko jokin islantilainen ruoka, joka on matkailijalle must? En ole aiemmin kaupungissa käynyt.

1

1528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M

      Syksyn säästä minulla ei ole omaa kokemusta, mutta Islannin sää on oikullinen ja pukeutumisessa kannattaa varautua sekä tuuleen ja sateeseen että aurinkoon saman päivän aikana.

      Villatuotteet ovat käytännöllisten tuliaisten kärkipäästä. Vähemmän käytännöllisiä islantilaisaiheisia pikkuesineitä on iso valikoima.

      Ravintoloiden kala-annoksista saattaa löytyä jotain, jota Suomessa harvemmin näkee. Erikoisin on pieninä kuutioina viinaryypyn kanssa nautittava mädätetty hai. Omatoimimatkalla emme siihen törmänneet, mutta ryhmälle järjestetyssä erikoistilaisuudessa sitä on tarjottu.

      Lammas on ihan hyvää, mutta samanlaiselta se minusta maistuu Suomessakin. Jälkiruuissa islantilainen erikoisuus on jogurtin tapainen skyr, jota syödään sekä sellaisenaan että esimerkiksi tortun täytteenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe