Kyllä se on aivan turha aina ruikuttaa ja vaatia jos ei itse mitään koskaan anna.
Tämä maakunta on oikea ruikunperä, oikein nolottaa olla kainuulainen kun kaikki meikäläiset leimataan ruikuttajiksi ja valittajiksi. Yliopistokin lähti kun ei ole rahaa, uskokaa jo. Olisitte antaneet sille rahaa!
Tämä maakunta on oikea ruikunperä, oikein nolottaa olla kainuulainen kun kaikki meikäläiset leimataan ruikuttajiksi ja valittajiksi. Yliopistokin lähti kun ei ole rahaa, uskokaa jo. Olisitte antaneet sille rahaa!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lähtisit sinäkin niin olisi Kainuussa yksi ruikuttaja vähemmän.
Tuottaa rahhaa tämmönenkään kerjääminen. Otapa ja tartu toimeen ja kerää kolehtia kadulla eläkä täälä ruikuta.
Amerikkaan oli mielestäni surullisinta mitä tälle Kainuulle on tapahtunut.
Tohtori ja professori oli sen luontoinen ,että jaksoi valittaa ja varoittaa maatamme huonoon suuntaan vievistä politiikan virroista.
Ja siitähän ei tykätty. Oliko liika viisas maakunnalle ja maallemme?
Toivoin hänestä presidenttiä. Ei olisi nöyristellyt - mihinkään suuntaan.
tämänkin liian viisaan Korhosen pois Kainuusta?
vain menköhöt merten taa
menköhöt?Jos olisit opiskellut Moskovassa maisteriksi ennen opintolainojen aikaa ja isäpapan tulot olisivat olleet niitä entivanhaisia "papin kymmenyksiä" niin olisitkohan yllyttänyt rahvasta lähtemään leveämmän leivän perään?Se "isänmaallisuus"oli ihan varmasti omasta mahasta lähtöisin.Yritteliäimmät
ja virkeimmät ovat kautta aikojen viis veisanneet paikallispastorien ja muiden "asioista asianomaisiakin paremmin perilläolevien"vapaaehtoisesti,spontaanisti ja pyytämättä antamista lausunnoista.
Ja lähteneet paremmille maisemille,leveämmän leivän perään.Jäljelle ovat jääneet arat,aloitekyvyttömät ja sitten ne harvat jotka ovat onnistuneet löytämään "oman istuinortensa"täältä pöliitikonplanttujen ja paskanpuhujien seasta.Meitä on muuten vähemmän.
No voi helkkari, olisit sanonut aikaisemmin että minun rahoillani yliopisto olisi täällä pysynyt.
Kyllä nyt harmittaa kun en hoksannut antaa
iihan riitä se on pohjaton kaivo nuitten laitosten rahoittaminen. Valtion ikuisten eläkevirkojen ja muitten suojatyöpaikkojen ajat on nyt ohi, sosiaali ja terveysalallla niitä vielä riittää.
onhan niitä semmosiakin valtioita, joissa ei ruikuteta eikä valiteta.
Siellä kaikki hyvin, niinkö ajattelet asian olevan?
Niin kauan kuin ihminen on tyytymätön ja sen ilmaisee, asiat on hyvin ja kehitys kehittyy.
Jep, sellanen valtio oli tossa itänaapurissa, kokeilu kesti 70 vuotta kun eivät myöntäneet ajoissa
että vituiks mäni. Kaikki oli siellä tasa-arvoisia paitti ehkä jotkut ihan pikkasen enempi ku toiset.