on outo hidastelu. Erityisesti ohjelmien käynnistys on hidasta. Haittaohjelmia en usko koneellani olevan, käytän suojauksessa Avastia ja Microsoft Security Essentalia. Olen puhdistanut koneen Advanced SystemCare ohjelmalla. Mutta, mutta, sellainen ongelma tässä on että kovalevyn eheytys ei onnistu niinkuin pitäisi. Eheytys kestää 5-6 tuntia ja sen jälkeen ilmoittaa 341 rikkoutunutta tiedostoa ja kun sitä vielä yrität eheyttää, niin näyttää kuin olisi aloittanut alusta ja kestäisi taas sen saman ajan (ilman tulosta). Olen myös yrittänyt eheyttää omalla Windowsin ohjelmalla, samalla tuloksella. Järjestelmän palautuskaan ei toimi.
Onko edessä Windowsin uudelleen asennus?
PS. Haittaohjelmista on turha "höpöttää" olen käyttänyt pöytäkoneellani pelkkää Avast virustorjuntaa ainakin 5 vuotta eikä ongelmia ole esiintynyt. Nyt on vielä lisänä Microsoftin oma virustorjunta.
Myöskään turha esittää Linux ohjelmia, ne on hyviä jos ei tarvitse winukalle tehtyjä laitteita yhdistää.
Onko edessä Windowsin uudelleen asennus?
PS. Haittaohjelmista on turha "höpöttää" olen käyttänyt pöytäkoneellani pelkkää Avast virustorjuntaa ainakin 5 vuotta eikä ongelmia ole esiintynyt. Nyt on vielä lisänä Microsoftin oma virustorjunta.
Myöskään turha esittää Linux ohjelmia, ne on hyviä jos ei tarvitse winukalle tehtyjä laitteita yhdistää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mää voin sanoa, että sun ongelma on toi avast joka päästää läpi melkein minkä tahansa viruksen ja ei löydä sen jälkeen niitä koneelta.
pitää sen verran höpöttää, että koneesi on luultavasti saastunut.
Ihan naurettavaa, jos joku nykyaikana uskoo että virustorjujat pystyisi torjumaan kaikki Windowsin haittikset. Ei nimittäin alkuunkaan pysty. Ja nykyään on pirullisia haittiksia.
Edessä on uudelleen asennus, ja jos tosiaan olet siltä toistaiseksi säästynyt niin voit vain onnitella itseäsi.
repe lukea ajatuksen kanssa postausta... Tyhmäkin tajuaa mikä ap. kysyjän koneessa tahmaa.
Ennenkuin lähdet asentelemaan uusiksi mitään niin tarkista jollain ohjelmalla mitä kiintolevy itse on mieltä, eli jollain joka osaa näyttää kiintolevyn SMART-tiedot:
http://www.download.fi/jarjestelma/jarjestelman_tiedot/crystaldiskinfo.cfm
http://www.passmark.com/products/diskcheckup.htm
http://www.download.fi/jarjestelma/jarjestelman_tiedot/everest_ultimate_edition.cfm/v5_50
Jos kuitenkin epäilet haittaohjelmia, niin skannaa vielä tällä, päivitä ensin virustunnisteet:
http://download.cnet.com/Malwarebytes-Anti-Malware/3000-8022_4-10804572.html?part=dl-10804572&subj=dl&tag=button
taatusti
"...olen käyttänyt pöytäkoneellani pelkkää Avast virustorjuntaa ainakin 5 vuotta eikä ongelmia ole esiintynyt. Nyt on vielä lisänä Microsoftin oma virustorjunta."
Milloinkaan ei saa olla yhtaikaa käytössä useampaa kuin 1 virustorjunta.
Ne luulee toistensa osia viruksiksi ja kilpailevat resursseista.
Lopputulos: Hitonmoinen tahmaus, jonka olet jo huomannutkin.
Kokeile F-securen online tarkistusta: http://www.f-secure.com/fi_FI/security/security-lab/tools-and-services/online-scanner/
Kerrot miten kone on hidastunut ja esität miten koneesi on haittaohjelmaton. Ratkaisuksi esität itsekin hankalaksi tajuamasi haittaohjelman uudelleen asentamisen.
Olen kyllästynyt auttamaan turvenuijia, jotka eivät tajua omaa parastaan, joten sopiiko että tällä kertaa vain nauran?