Putkinäyttöä vastaava

Näyttövaihttoonn

Nyt kun kaikki littunäytöt tietsikkaan näkyy olevan noita laajakuvia, niin mikä laajakuva koko vastaa esim 17 tuuman putkinäyttöä kuvan korkeudessa? esim onko jo 22 tuuman laajakuvanäytössä kuva yhtä korkea kuin 17 tuuman putkessa?

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fDXr6PH7yk

      Saatkin matemaattisen tehtävän.
      Wanhanmallisen näytön leveyden ja korkeuden suhde on 4:3.
      Yleisin kuvasuhde leveillä näytöillä on 16:10.
      Näytön koko taas ilmoitetaan mittana alakulmasta vastakkaiseen yläkulmaan.
      Nyt voitkin ratkaista tehtävän.

      • vielä pitää ottaa huomioon, että 17 tuuman putken todellinen "halkaisija" on vain noin 16", kun viimeinen tuuma on piilossa näytön kuoren sisällä.
        Lisäksi olisi hyvä tietää millä resoluutiolla putkea on käytetty. Sehän voi olla mitä tahansa 1280x1024:stä alaspäin, vaikkapa 800x600 jos putki ei ole häävi.

        Yleisin kuvasuhde nykyisillä laajiksilla on muuten 16:9 eikä 16:10.


      • Näyttövaihttoonn
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        vielä pitää ottaa huomioon, että 17 tuuman putken todellinen "halkaisija" on vain noin 16", kun viimeinen tuuma on piilossa näytön kuoren sisällä.
        Lisäksi olisi hyvä tietää millä resoluutiolla putkea on käytetty. Sehän voi olla mitä tahansa 1280x1024:stä alaspäin, vaikkapa 800x600 jos putki ei ole häävi.

        Yleisin kuvasuhde nykyisillä laajiksilla on muuten 16:9 eikä 16:10.

        Juu, selkis jo eli tollanen 22 tuuman laajakuva vastaa noin 18 tuuman putkinäytöö kuvan korkeudessa :) ..
        eikun giganttiin sit :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe