Niin, levy on juuttunut koneeseen, eikä lähde millään tuntemillani näppäinkonsteilla. PowerBook G4 on kone ja ikää siten jo muutama vuosi, joten ei kiinnostaisi maksaa huoltoon mansikoita siitä, että kaivavat levyn ulos. Itse en ole läppäriä koskaan avannut. Kannattaako kokeilla? Miten todennäköistä on saada levy siististi ulos verrattuna siihen, että rikon koko koneen yrittäessäni? Kiitos, jos joku vaivautuu vastailemaan.
DVD ulos?
3
629
Vastaukset
Kyllä siihen oli konsti, kun vain muistaisin! On onnistunut.
- Viiiisas miejas
Se mitä sisään menee se myös ulos tulee, niin muistaisin...
- mac-levy
Koneen uudelleenkäynnistämisen yhteydessä painat hiiren näppäimen (=ohjauslevyn näppäimen) alas ja pidät alhaalla, enne kuin kone on täysin noussut ylös, pitäisi sen räkäistä levy pihalle.
Jos näin ei kuitenkaan käy, voit vielä kokeilla käynnistää koneen pitäen shift-näppäintä alhaalla kijrautumiseen asti (=turvallinen käynnistys ilman laajennuksia) ja kun olet kirjautunut, käynnistä iTunes ja valitse control -valikosta eject CD (sori nää enkuks, kun en muista mitä ne on suomenkielisessä käyttiksessä), josko se antais levyn ulos.
Jos tuostakaan ei tulosta, ei taida olla muuta mahista, kuin käyttää huollossa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093