Hidastettu hetki

18

Nostan tämän mielenkiintoisen jutun tänne vähän ylemmäs (tietysti vain omasta mielestäni), jonka esitien hieman poukkoilevana tuolla alempana.

Olisi niin mukava kuulla, onko täällä ketään muuta joka on tuntenut onnettomuuden sattuessa tuon hidastetun hetken?
Katsottuani tuon Prisman dokumentin Onni onnettomuudessa, siinä todettiin, että tuo hetkihän on todellisuudessa hyvinkin nopea. Hidastuksen tunne tulee siitä, että havaintomme kapeutuu (putkinäkö). Sen on tarpeen suojata meitä ja ymmärrän sen vallan hyvin kun sain tuosta ohjelmasta ajattelemisen aihetta.

Tulee mieleeni myös se, kuinka hyvin monissa elokuvissa on käytetty tuota efektiä kuvaamaan onnettomuuden hetkeä.

P.S Viitaten johonkin pilkunviilaajaan, ymmärrän lukea tekstiä vaikka väärin päin.

9

1388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarpeelliset huomiot

      Kirjoitat oikein hyvin ja tekstiäsi on ilo lukea!

      Ihan selvään on tapahtunut terävöitymistä tällä palstalla oikeinkirjoituksen suhteen, mistä varmaan moni on iloinen!

      Voisitko liittää vielä linkin kertomastasi jutusta?

      • 23

        Oleellinen kysymys on tässä.


    • _kuuntelija

      Tunnen ihmisen joka koki tuon hidastuksen yks talvi kun oli hilkulla ajaa toisen auton kanssa kolarin. Oli liukasta ja auto ajautui väärälle kaistalle, toinen auto ilmesty mäen takaa yllättäen eteen. Edes ajovaloja ei ollut kuulemma ehtinyt huomata ennen kuin vaikutti olevan jo "liian myöhäistä".
      Ehti pois alta kun renkaan pito tarras jäähän ihan viime hetkellä. Kädet kävi ratilla kuulemma sellasta vauhtia että itseäänkin oli hämmästyttänyt että hän pystyi olemaan niin nopea.
      Onneksi matkustajia ei ollut, sillä niiden kirkuminen ym. olis hyvinkin voinut häiritä sitä luonnollista pelastusmekanismia menemästä päälle niin täydellisesti kuin se meni hänen ollessaan autossa yksin.
      Sanoo, että oli varma siitä että kuolee mutta että joku ikään kuin ohjasi hänen fyysisiä toimintojaan ihan päinvastaiseen suuntaan kuin mihin ajatukset jo valmisti. Hänessä toimi samaan aikaan ikään kuin kaksi eri puolta, joista toinen hämmästeli sivusta ja valmistautui kohtaamaan vääjäämättömän, ja toinen joka hoiteli itsenäisesti kaiken muun niin että hän pelastuikin.
      Jaksaa kyllä ihmetyttää nämä meidän aivomme, täytyy myöntää. :)

      • 18

        Aivan, ihmeellistä on. Sitä myös pähkäilen, voiko aivot saada ennakkotietoa tietämättään. Valmistua siihen johonkin. Kuuntelin suorastaan vimmatusti Bee Geesin kappaletta Staying alive ennen onnettomuutta, samoin Katri Helenan Peluri kappaletta (em. eivät nyt kuitenkaan ole niin in elämässäni, mutta jostain syystä olin viehtynyt juuri noihin kappaleisiin niihin aikoihin).

        Ja sitten kun ajatellaan sitä, että tässä tilanteessahan sanotaan suojelusenkelin olevan lähellämme ja olen ollut hieman vaivautunut tästä ajatuksesta, koska mitään yliluonnollista en kokenut. Olen aina ajatellut enkeleiden olevan "se jokin" meissä itsessämme ja tämä dokkari vahvistaa epäilemättä sitä ajatusta. Voin esim. rukoilla suojelusta itselleni ja tällä tavoin valmistan itseäni kohtaamaan ikäviäkin asioita. Ts. meditoimme itseämme uskon asioilla ja kehitämme aivojamme. Olen aina rukoillut suojelusta pitkille automatkoille lähtiessäni.


    • varoitti

      minulla ei ollut tälläistä hidastettua hetkeä, mutta en ollutkaan onnettomuudessa. sain vaan varoituksen siitä.

      ajoin yöllä maantiellä noin 80 km/h. edessä oli mutka, jonka takana "välähti" sininen valo niin kirkkaasti että se valaisi koko tienoon. päästin tietysti kaasun ja aloitin hiljentämään vauhtia. luulin että mutkan takana olisi poliisit tai jokin muu hälytysauto tai joku oli vaan räpsäyttänyt sinisiä ajovaloja. kun tulin mutkaan, siinä nilkutti tien yli peura, joka oli vissiin pudonnut tien vieressä olevalta matalalta kalliolta. tai ainakaan muuta syytä sen nilkuttamiselle en keksinyt. en ollut lähelläkään osua peuraan koska olin saanut "varoituksen" siitä.

    • ...pitkän tunnelin varrella hitaana ja erittäin tarkkoina yksityiskohdiltaan. Kyseessä yöllinen tajuttomuuskohtaus. Aika pelottava jälkeenpäin kun sitä ajattelee.

    • On ollut "tunnelinäköä" sekä "ajan hidastumista" muutamassa läheltä piti-tilanteessa. Sekä myös yksi enkelikokemus, siinä oli hengen lähtö hyvin pienistä asioista kiinni. Käytännöllisesti katsoen, minun ei enää pitäisi oleman tässä.

      • 8

        Millainen tuo enkelikokemuksesi oli? Oliko se tunne vai näky?


    • löytyypi juup

      on kokemus, kun raaja joutui kahtia leikatuksi. koko tilanne zoomautui lähelle kasvojani ikään kuin olisin nostanut koko koneen silmieni eteen (mahdotonta).kipua en tuntenut, mikä oli villiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      978
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe