ulkomaille

H

En ole koskaan käynyt kotimaan rajojen ulkopuolelle laskemassa mutta merkkipäivän kunniaksi lähden tulevana talvena vähän kauemmaksi. Otan omat kamat mukaan ja ajattelin kysyä jos löytyisi joku enemmän kiertänyt kertomaan pari asiaa. Ensinnäkin miten kamojen osalta kannattaa/pitää tehdä? Sukset/sauvat tietysti pussiin ja ruumaan ruumaan np, mutta entäs monot? Laitatteko suksien kanssa samaan kun niistä on erikseen maksettava kuitenkin vai muitten matkatavaroitten sekaan matkalaukkuun?

Miten kamat pysyy turvassa yleensä ulkomailla jos on reissussa yksin? Onko ollenkaan turvallista käydä rinneravintolassa vai onko se sama kun antaisi sukset jo ensimmäiselle vastaantulijalle?

3

1062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • danadana

      Itse olen lentokoneeseen pakannut laudan, kengät ja laskettelupuvun lautapussiin. Loput tavarat saa sitten mahtumaan matkalaukkuun. Riippuen lentoyhtiöstä, joillakin lasketteluvälineet eivät maksa erikseen mikäli sisältyvät 20kiloon. Tosin esim finnairilla taisi olla 25€ suunta lautapussi ja kun sen pistää ihan täyteen riittää tuliaisille tilaa matkalaukun painorajoissa ;)

      Laskettelu välineet kannattaa, niin kotimaassa kuin myös ulkomailla laittaa suksilukolla kiinni telineeseen, jolloin on hyvin turvallista käydä rinnekahvilassa. Sanoisin että alpeilla niitä välineitä vähemmän on lähetenyt tutuilta kuin suomessa.

      • truutelemarkerr

        annan semmosen neuvon että kannattaa pistää kaverin kanssa sukset vastakkain et on niinku eripari sukset ja sitten laittaa ne eri paikkoihin nii ei varmasti lähde tai sitten jonkin tapasella lukolla kiinni. Ite käytän SAFEMAN nimistä lukkoo joka on tosi kätevä ja menee taskuun


      • Polll
        truutelemarkerr kirjoitti:

        annan semmosen neuvon että kannattaa pistää kaverin kanssa sukset vastakkain et on niinku eripari sukset ja sitten laittaa ne eri paikkoihin nii ei varmasti lähde tai sitten jonkin tapasella lukolla kiinni. Ite käytän SAFEMAN nimistä lukkoo joka on tosi kätevä ja menee taskuun

        Itse olen aina laittanut monot matkatavaroihin. Kolme kertaa olen vienyt omat sukset mukana kun niistä ei ole tarvinnut erikseen maksaa ja 3 kertaa olen vuokrannut sukset paikan päältä. Se kun ei maksa paljoakaan enempää kuin suksien kuljetus n. 50 €. Varsinkin kun viikon laskettelun jälkeen suksille pitäisi tehdä huoltoakin (joka omille välineillekin kannattaa tehdä Keski-Euroopassa).
        Tietysti yksin matkustaessa tuo hyväksi havaitsemani suksien vaihto ei niin hyvin onnistu. Lisäksi rinneravintolaksi kannattaa valita aina ensisijaisesti rinteessä oleva paikka tai ainakin sellainen mihin ei pääse gondolilla. Ammattivarkaat pysyy ainakin loitolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      140
      6678
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      600
      2426
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1680
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1381
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1232
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      69
      1079
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1042
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1029
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe