ulkomaille

H

En ole koskaan käynyt kotimaan rajojen ulkopuolelle laskemassa mutta merkkipäivän kunniaksi lähden tulevana talvena vähän kauemmaksi. Otan omat kamat mukaan ja ajattelin kysyä jos löytyisi joku enemmän kiertänyt kertomaan pari asiaa. Ensinnäkin miten kamojen osalta kannattaa/pitää tehdä? Sukset/sauvat tietysti pussiin ja ruumaan ruumaan np, mutta entäs monot? Laitatteko suksien kanssa samaan kun niistä on erikseen maksettava kuitenkin vai muitten matkatavaroitten sekaan matkalaukkuun?

Miten kamat pysyy turvassa yleensä ulkomailla jos on reissussa yksin? Onko ollenkaan turvallista käydä rinneravintolassa vai onko se sama kun antaisi sukset jo ensimmäiselle vastaantulijalle?

3

1198

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • danadana

      Itse olen lentokoneeseen pakannut laudan, kengät ja laskettelupuvun lautapussiin. Loput tavarat saa sitten mahtumaan matkalaukkuun. Riippuen lentoyhtiöstä, joillakin lasketteluvälineet eivät maksa erikseen mikäli sisältyvät 20kiloon. Tosin esim finnairilla taisi olla 25€ suunta lautapussi ja kun sen pistää ihan täyteen riittää tuliaisille tilaa matkalaukun painorajoissa ;)

      Laskettelu välineet kannattaa, niin kotimaassa kuin myös ulkomailla laittaa suksilukolla kiinni telineeseen, jolloin on hyvin turvallista käydä rinnekahvilassa. Sanoisin että alpeilla niitä välineitä vähemmän on lähetenyt tutuilta kuin suomessa.

      • truutelemarkerr

        annan semmosen neuvon että kannattaa pistää kaverin kanssa sukset vastakkain et on niinku eripari sukset ja sitten laittaa ne eri paikkoihin nii ei varmasti lähde tai sitten jonkin tapasella lukolla kiinni. Ite käytän SAFEMAN nimistä lukkoo joka on tosi kätevä ja menee taskuun


      • Polll
        truutelemarkerr kirjoitti:

        annan semmosen neuvon että kannattaa pistää kaverin kanssa sukset vastakkain et on niinku eripari sukset ja sitten laittaa ne eri paikkoihin nii ei varmasti lähde tai sitten jonkin tapasella lukolla kiinni. Ite käytän SAFEMAN nimistä lukkoo joka on tosi kätevä ja menee taskuun

        Itse olen aina laittanut monot matkatavaroihin. Kolme kertaa olen vienyt omat sukset mukana kun niistä ei ole tarvinnut erikseen maksaa ja 3 kertaa olen vuokrannut sukset paikan päältä. Se kun ei maksa paljoakaan enempää kuin suksien kuljetus n. 50 €. Varsinkin kun viikon laskettelun jälkeen suksille pitäisi tehdä huoltoakin (joka omille välineillekin kannattaa tehdä Keski-Euroopassa).
        Tietysti yksin matkustaessa tuo hyväksi havaitsemani suksien vaihto ei niin hyvin onnistu. Lisäksi rinneravintolaksi kannattaa valita aina ensisijaisesti rinteessä oleva paikka tai ainakin sellainen mihin ei pääse gondolilla. Ammattivarkaat pysyy ainakin loitolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      969
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe