Kallistako

Alla vanha -93 corolla ja pitäsi hieman remppaa teettää. Takana on kallistuksenvakaajan tuennat välykselliset molemmin puolin ja vesipumppu vuotaa. Ilmeisesti kannattaa vesipumpun vaihdon yhteydessä vaihtaa myös jakopaanhihnakin? Vielä tulisi uudet öljyt suodattimineen päälle. Kuinkahan kalliiksi suurinpiirtein tommoset hommat tulee. Suuritöisin tietty tuo jakopää ja kallein. Onko tuo tuennan välyksien laitto sitten millanen homma? Ei viittisi enää näin vanhaa mitään miljoonaremppaa teettää.
5413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vesipumppu on tosiaan jakohihnalla ja vanhaa jakohihnaa ei suositella uudelleenkäytettäväksi, samalla kiristin vaihtoon.

takana on muutama pusla luultavimmin väljiä, osat varmaankin parinkympin luokkaa.

Äänestä
  • kauan arvioisit työhön menevän aikaa? Voisi sitten vähän verrata siihen mitä multa meinataan laskuttaa.

    Äänestä

jos tarkoitat kallistuksen vaimentimen kumipuslia, siihen on halpa korjaus, ostat n. 20cm metalliputkea jonka sisähälkaisia on suurinpiirtein sama, kuin kallistuksenvakaajan ulkohalkaisia, sahaat putken pituussuuntaan halki ja katksiset osat vielä keskeltä niin saat 10cm pätkät, teroitat niistä toiset päät ja lyöt ne kumipuslan ja vakaaja tangon väliin vähän silikoonia avuksi. Näin välyspoistuu ja kestää mota vuotta.

Äänestä

osineen korjaamolla noin 300e,sisältäen myös vesipumpun.
Motonetistä osat alle 100e jos löytyy joku tuttu joka vaihtaa,ei iso homma osaavalle miehelle.
Jos korjaamo ottaa 300e osineen niin ei työssä voi paria tuntia kauempaa mennä,koska niillä osatkin hieman kalliimpia,

Äänestä
  • En kyllä enää tuohon paikkaan vie autoa korjattavaksi. Vesipumppu, jakopäänhihna, öljyt, suodatin ja taakse koiranluut maksoivat 570€! Tuntihinta oli edullinen mutta käyttivät työhön aivan sairaasti aikaa ja sanoivat vielä, että kannentiiviste vuotaisi. No eipä vuoda. Vittu mitä rahastusta. Auto meni katsastuksesta onneksi läpi ilman sanomista, joten matka jatkuu. Neljä vuotta sitten maksoin melkein vastaavasta rempasta 300€ toisella korjaamolla, joka teki hommat nopeasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanha rolla kirjoitti:

Alla vanha -93 corolla ja pitäsi hieman remppaa teettää. Takana on kallistuksenvakaajan tuennat välykselliset molemmin puolin ja vesipumppu vuotaa. Ilmeisesti kannattaa vesipumpun vaihdon yhteydessä vaihtaa myös jakopaanhihnakin? Vielä tulisi uudet öljyt suodattimineen päälle. Kuinkahan kalliiksi suurinpiirtein tommoset hommat tulee. Suuritöisin tietty tuo jakopää ja kallein. Onko tuo tuennan välyksien laitto sitten millanen homma? Ei viittisi enää näin vanhaa mitään miljoonaremppaa teettää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu