Olisi kiva saada vinkkejä näin ensi kertaa Prahaan matkustavalle, kiitos!
1. TOP 3-kohdetta, jotka pitää Prahassa nähdä?
2. Jos kerkee vain yhdessä museossa käymään, mitä suositteletta ja miksi?
3. Tippisysteemi? Kuullut monia eri vaihtoehtoja tästä tippisysteemistä, mikä on oikein? Maksetaanko jokapaikassa vasta lähtiessä ruoat ja juomat ja paljonko tippiä kuuluu antaa, koska olen kuullut että vaativat useimmiten aina lisää.
4. Miten pääsee parhaiten Terezin-keskitysleirissä käymään?
5. Mihin takseihin voi luottaa?
6. Ollaan Prahassa 4 päivää, millainen kortti kannattaa ostaa julkisiin välineisiin ja missä niitä myydään?
Muitakin vinkkejä tietysti saa antaa, nää nyt ne akuuteimmat mieleen tulleet.
Vinkkejä Prahaan!
10
3388
Vastaukset
- Prahan konkari
Eiköhän nää tiedot löydy ihan itsekin etsimällä?
Tippiä annetaan aina 99% laskun loppusummasta ja mihinkään taksiin ei voi luottaa. Julkisiin kannattaa ostaa pelikortit. Saa kotimaasta esim tiimarista. tereziin pääsee varmaan esim. kävellen?- tepsiikö?
Kaveri tainnut nousta väärällä jalalla sängystä. Mene kiltisti sänkyyn ja valitse toinen koipi ensin. Ja kirjoita sitten uudestaan.
- perusjamppari
Kiitti pirusti. Mistä teitä d*ebiilejä aina löytyykään?
- aatu avuton
1. Prahan linna, Kaarlen silta, Vaclacin aukio
2. -
3. Lähtiessä tietty. Ei etukäteen. Siinä 10%.
4. ei tietoo, googleta
5. keltamusta AAA-taksi. Muut saattavat pyytää mitä vain kyydin jälkeen.
6. kolmen päivän kortti. Metroasemat, lehtikioskit, jotkut hotellit, esim. Sibelius
Tästä linkistä apua...
http://www.finland.cz/Public/default.aspx?contentid=68508&nodeid=31389&contentlan=1&culture=fi-FINoiden 3 pakkopullan lisäksi (paikkana upeita, mutta turistiPALJOUS ahdistaa), kannattaa vain kulkea ympäri kaupunkia, pitää silmät auki poiketa katsomaan milenkiintoiselta näyttäviä kirkoja, puistoja, hautausmaita..... Esim Karlovo Namestilla on kirkko, johon astuessa lentää perseelleen, niin on valtavan mahtipontinen ja upea alttarirakenelma.
Kolmen päivän kortti julkisiin (bussi metro ratikka) maksaa 330 kr, ja julkisia kannattaa todellakin hyödyntää. Kaikissa on ekstra hyvät opasteen, joista tietää missä mennään ja mikä pysäkki on tulossa seuravaksi, joten tollonpikin osaa niillä liikkua.
- prahaaon
Alle jotain:
1. Riippuu mistä pitää, seuraavat ovat suosikkeja: vanha kaupunki, mala staranan puoli, kaarlen silta, kansallisteatteri, eläintarha, prahan linna, vysehradin linnoitus, kansallismuseo, kampa museo, john lennon seinä yms.
Oma top3: vysehradin linnoitus, eläintarha ja mala strana (vanhan kaupungin vastarannalla)
2. Kommunismimuseo, perusteluina erikoisuus
3. 10% yleensä ruokaillessa, juomista ei tarvitse antaa tippiä laisinkaan.. yleensä kannattaa pyöristellä summia mukavasti ettei jää pikkuhiluja taskuun ja tipit hoituu samalla
4. Bussilla Florencin bussiasemalta, aikataulut: http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/?lng=e
5. Kaikkiin, hinnat kannattaa sopia etukäteen.. kertaakaan ei ole parin vuoden aikana kusetettu tai ole kuullut että ketään muutakaan olisi kusetettu. Aina sen maksanut mikä on sovittu.
6. 4kpl 24hpäivälippua 100kc/kpl, lippuja saa lentoasemalta, hotellista, kolikoilla metro/ratikka pysäkkien automaateista, metropysäkkien lippumyymälöistä (ei joka pysäkiltä) ja jopa joistain röökikioskeista/kaupoista- Kuuskertalainen
Tuossa edellisessä tulikin jo paljon asiaa, mutta lisäänpä vielä. Kun linnaan varmaankin menet niin toki kannattaa tulla sieltä alas Kultaisen kujan kautta ja Nerudallakin on paljon nähtävää. Juutalaiskorttelia ei kannata jättää näkemättä ja yksi nähtävyys on myös legendaarinen kahvila Slavia, ei muuten ole edes tolkuttoman kallis. Jos haluat jonakin iltana syödä hyvin ja tunnelmallisesti suuren avotakan äärellä niin pistäydy Cartouchessa Bilkowakadulla lähellä juutalaiskorttelia, lähettyvillä on myös Imageteatteri, jonka mustaa teatteria ei voi oikein selittää, se täytyy kokea, tsekinkielen taitoa et tarvitse. Kommunismin museota minäkin suosittelisin ja sitten on tietysti U Fleku ja sen tumma olut, menettelee ruokapaikkanakin, muusikot ovat mainioita hauskanpitäjiä. Mutta älä ota ensirakkaudesta vielä turhia paineita, takaisin menet kuitenkin.
- 7+5
Kuuskertalainen kirjoitti:
Tuossa edellisessä tulikin jo paljon asiaa, mutta lisäänpä vielä. Kun linnaan varmaankin menet niin toki kannattaa tulla sieltä alas Kultaisen kujan kautta ja Nerudallakin on paljon nähtävää. Juutalaiskorttelia ei kannata jättää näkemättä ja yksi nähtävyys on myös legendaarinen kahvila Slavia, ei muuten ole edes tolkuttoman kallis. Jos haluat jonakin iltana syödä hyvin ja tunnelmallisesti suuren avotakan äärellä niin pistäydy Cartouchessa Bilkowakadulla lähellä juutalaiskorttelia, lähettyvillä on myös Imageteatteri, jonka mustaa teatteria ei voi oikein selittää, se täytyy kokea, tsekinkielen taitoa et tarvitse. Kommunismin museota minäkin suosittelisin ja sitten on tietysti U Fleku ja sen tumma olut, menettelee ruokapaikkanakin, muusikot ovat mainioita hauskanpitäjiä. Mutta älä ota ensirakkaudesta vielä turhia paineita, takaisin menet kuitenkin.
On remontissa joka aloitettiin toukokuussa 2010 ja sen pitäisi kestää vuoden verran.
- Just olin siellä
7+5 kirjoitti:
On remontissa joka aloitettiin toukokuussa 2010 ja sen pitäisi kestää vuoden verran.
Tekniikan museo myös remontissa. Markkinoilla voi käydä jos kiinnostaa, Vltavska-metroasemalta parinkymmenen minuutin kävelymatka. Kysy hotellilta, normaalikartat ei ulotu niin kauas. Musta teatteri on hintansa väärtti, ainakin Beatles-aiheinen joka menee paraikaa.
- heikki9752
http://matkailuvinkit.fi/praha-kaupunki-jokilaaksossa/ löytyy jottai tietoo prahassa olosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297450Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796301SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842022Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310