kovot

Miten ubuntussa saa kaikki kovalevyt näkymään? Koneessa sisällä 3 kovalevyä ja vain se mihin ubuntu asennettu näkyy. Miten saa muut näkymään?
6210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Wanha komentorivi-mies kirjoittaisi yksinkertaisesti tarvittavat rivit /etc/fstab tiedostoon.

Nykyajan kliksuttelijoille on sitten monimutkaisempi Levytuökalu. Se löytyy Järjestelmä - Ylläpito valikosta.

Äänestä
  • Komentorivimies hyödyntäisi fdisk ja/tai blkid -komentoja hex-editorilla muokkaillessaan /etc/fstab -tiedostoa ;) UUID on käytössä nykyisin monissa jakeluissa.

    Äänestä

  • Jokin nimimerkki? kirjoitti:

    Komentorivimies hyödyntäisi fdisk ja/tai blkid -komentoja hex-editorilla muokkaillessaan /etc/fstab -tiedostoa ;) UUID on käytössä nykyisin monissa jakeluissa.

    /etc/fstab on aivan tavallinen tekstitiedosto ja myös UUID on tekstiä.

    Äänestä

Sijainnit valikossa Tietokone otsikon alla, klikkaa ja osio/kovo mountautuu käyttöön.

Äänestä

että sun koneessa on PARITON määrä kovoja.
KAKSI tai NELJÄ kovoa olisivat tunnistuneet heti.

Äänestä
  • No revinpä vittuun yhen ja lähetän postissa sulle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


3443234323 kirjoitti:

Miten ubuntussa saa kaikki kovalevyt näkymään? Koneessa sisällä 3 kovalevyä ja vain se mihin ubuntu asennettu näkyy. Miten saa muut näkymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu