Vähäinen suojeluvietti.

dflsdjlfjsdlfjs

Onkos Teillä Rotikoita joista on vähän liian "lepsuja" tullut? Pennusta asti tullut ehkä liikaakin muiden antaa silitellä. Tärkeintä että kaupungilla menee todella hienosti, mutta kotona suojeluvietti aika pieni. Öisin kyllä vahtii, mutta en usko koirani tekevän mitään mahdollisille murtovarkaille.

4

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pp.

      Minkä ikäinen se koirasi on?

      • aeggggg

        Koira on narttu ja 4 vuotta!


      • pp.
        aeggggg kirjoitti:

        Koira on narttu ja 4 vuotta!

        Ajattelin, että jos koirasi on vielä nuori, niin luonteen kehittyminenkin on kesken, mutta eiköhän nelivuotias jo aikuinen ole.
        Yleensä kun perhe on kotona, niin rotikka on rauhallinen ja lepsu vieraiden aikana. Eihän sen mikään agressiivinen kuulu ollakaan.

        Voithan pyytää jonkun tuttavasi käymään teillä sisällä, niin ettette itse ole kotona, niin näet miten koirasi käyttäytyy ja löytyykö vartioimisviettiä. Yleensä päästävät ihmiset sisään muttei ulos. Pyydä varmuudeksi ottamaan kännykkä mukaan, että vieras pääsee tarvittaessa poiskin.
        Jos koirasi ei reagoi vieraaseen (ei mikään kovin tuttu henkilö koiralle) mitenkään, niin sitten se varmaan on "lepsu".


    • rotikan_omistaja

      Mites sen koiran täytyisi kotona ilmaista tää "suojeluvietti",että et epäilisi että sillä on "suojeluviettiä"? Rottweilerinhan pitää olla pohjimmiltaan ystävällinen, ja en usko että teillä kotona on ollut sellaista tilannetta että koiran täytyisi näyttää tämä "suojeluviettinsä". Yleensä hyvä hermoinen rotikka osaa kyllä katsoa tilanteen tarpeen että täytyykö sen käyttää sitä "suojeluviettiä" vai ei, normaalissa koti-elämässä ei varmasti tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe