Kuinka usein silloin täytyy käydä paikanpäällä, vai tarvitseeko ollenkaan? Kertokaa muutenkin lisää tietoa näistä vaihtoehdoista, oletteko te käyneet aikuislukion jommalla kummalla tavalla ja minkälaista se on! Kiitos vastauksista jo etukäteen, niistä on suuri apu.
Mitä on etä ja verkko-opiskelu?
7
2004
Vastaukset
- aaapuvva
apua tarvitseva. Itsellä suunnitelmissa opiskella lähihoitajaksi etäopiskeluna, mutta mikä oppilaitos olisi sellainen jossa tämä on ihan oikeasti mahdollista. Pari päivää kuukaudessa vielä ok koululla, mutta pitäisi töissä käydä samalla. Eli tietääkö kukaan tai onko kokemuksia kyseisistä paikoista. Netistä en löytänyt kuin esitteistä että monimuoto yms. plaaplaa ,käytänössä pitäisi olla kuitenkin koululla useampana iltana viikossa.
- Apuakaipaan
Heh nyt meitä on jo kaksi jotka tarvitsee apua :D vielä kun tulisi joku, joka osaisi auttaa meitä.
Netistä tosiaan löytyy aika heikosti tietoa näistä ja olisi mukava jos joku sellainen tulisi näistä kertomaan, joka on itse opiskellut etä/verkko-opiskeluna... Ja muutenkin kaikki joilla on tietoa näistä! - Mie vaan
Apuakaipaan kirjoitti:
Heh nyt meitä on jo kaksi jotka tarvitsee apua :D vielä kun tulisi joku, joka osaisi auttaa meitä.
Netistä tosiaan löytyy aika heikosti tietoa näistä ja olisi mukava jos joku sellainen tulisi näistä kertomaan, joka on itse opiskellut etä/verkko-opiskeluna... Ja muutenkin kaikki joilla on tietoa näistä!Netistä löytyy paljon tietoa etä- ja verkko-opiskelusta. Lisäksi oppilaitosten sivuilla on yhteystiedot. Jos tosissanne olette sitä mieltä, että jonkun pitäisi tulla kertomaan teille asioista, niin kannattanee hakeutua koulutukseen paikan päälle. Etä-/verkko-opiskelu vaatii hyviä tiedohallintataitoja, joita teillä ei kuitenkaan näistä viesteistä päätellen ole..
- pioku
Mie vaan kirjoitti:
Netistä löytyy paljon tietoa etä- ja verkko-opiskelusta. Lisäksi oppilaitosten sivuilla on yhteystiedot. Jos tosissanne olette sitä mieltä, että jonkun pitäisi tulla kertomaan teille asioista, niin kannattanee hakeutua koulutukseen paikan päälle. Etä-/verkko-opiskelu vaatii hyviä tiedohallintataitoja, joita teillä ei kuitenkaan näistä viesteistä päätellen ole..
Nettiopiskelu vaatii taitoa, kykyä etsiä tietoja, oikeanlaisia, kykyä osata suodattaa se trieto oikeaan muotoon, oppia uutta vanhan pohjan päälle...
Jos ette osaa edes etsiä oppilaitosta joka antaa etä-ja verkko-opetusta, kannattaa tosiaan mennä kouluun.
Irse suoritin lähihoitaja-opinnot monimuotona ja kyllä siellä joutuu silti istumaan.
Töitä se teettää ja kun tekee siinä sivussa töitä, opiskelu on vaativaa.
Niin, ja verkko-opinnot vaativat todella paneutumista...saattaa mennä tunti poikineen ennekuin on valmista! - pioku
pioku kirjoitti:
Nettiopiskelu vaatii taitoa, kykyä etsiä tietoja, oikeanlaisia, kykyä osata suodattaa se trieto oikeaan muotoon, oppia uutta vanhan pohjan päälle...
Jos ette osaa edes etsiä oppilaitosta joka antaa etä-ja verkko-opetusta, kannattaa tosiaan mennä kouluun.
Irse suoritin lähihoitaja-opinnot monimuotona ja kyllä siellä joutuu silti istumaan.
Töitä se teettää ja kun tekee siinä sivussa töitä, opiskelu on vaativaa.
Niin, ja verkko-opinnot vaativat todella paneutumista...saattaa mennä tunti poikineen ennekuin on valmista!onnetonta. Googlasin eräällä sanalla ja ropsrops...ropisi etäopiskelu!
Suosittelen joo kouluunmenoa! - Mieti vaihtoehtoja
Myöskin aaapuuvva: Viestisi kuulostaa ihan siltä kuin haluaisit käydä lähihoitajakoulutuksen kirjekurssina. En ole kuullut, että mikään oppilaitos pelkästään sellaista lähihoitajakoulutusta järjestäisi; monimuoto-opiskelua kyllä, mutta se vaatii läsnäoloa, kuten totesitkin. Pohdipa vielä, olisiko oppisopimuskoulutus sinulle vaihtoehto kouluttautua lähihoitajaksi.
- vinkkii
Elikkä verkko opinnot tarkoittavat täysin verkossa suoritettavia opintoja. Niitä löytyy mm. amk. kursseista ja yliopisto kursseista. Jossain saattaa olla toisen asteen tutkintoon liittyenkin esim. hygieniapassi tai atk ajokortti. Näissä asiat käydään saattamassa loppuun tentillä koulussa.
Onhan nykyään olemassa myös nettilukio, jonka voi täysin siis käydä samat opinnot kuin istumalla koulussa ja valmistua sitten ylioppilaaksi. YO-kirjotuksiin tietty tarvitsee mennä, mutta kirjoittaa voi omalla paikkakunnalla, kun asiasta koulun kanssa sopii.
Etäopinnoissa on enemmän läsnäolopakkoa, ei paljon mutta kuitenkin. Tämä on hyvä ottaa huomioon esim. silloin jos asut kaukana koulusta. Tuntuu tyhmältä mennä istumaan ja kuuntelemaan vaikka parin tunnin seminaaria 200km päähän tms.
Kokemusta on amk opintojen käynnistä verkossa toisen asteen tutkinnosta etänä. Nyt olen hakeutumassa varsinaiseksi amk opiskelijaksi ja siinä hakemassani koulutuksessa on lähiopetusta 20% eli opinnot pääosin etäopintoina. Koulua tulee olemaan kerran kuussa to pe.
Kummatkin vaihtiehdot vaativat ahkeruutta ja aikatauluissa pysymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30111652
- 1447146
- 1045952
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425309- 534389
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304269On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323611- 623608
- 833238
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223135