Mielestäni ennen avioliittoa hankitun omaisuuden avio-oikeuden ulkopuolelle sulkeva avioehto tai sen kaltainen käytäntö pitäisi olla automaattisesti voimassa asioliittoa solmittaessa, siis lakimuutos on tarpeen!
Monestihan, ainakin vuosia sitten, kun ei ollut vielä näin paljon tämä avioehto-asia esillä, suurenkin omaisuuden/ maatilan/ sukukartanon/ yrityksen omistava varakkaampi osapuoli solmi avioliiton ilman avioehtoa ja laittoi samalla "tietämättään", suuressa luottamuksessa rakkauden voimaan ja kestoon, koko omaisuutensa vaakalaudalle. Tapaus lähipiiristä: muutamassa vuodessa tilanne muuttuikin niin, että ero tuli ja varaton puoliso nappasi avio-oikeudella puolet maatilasta - siinä olikin miettimisen paikka - maksaako pankkilainalla toisen ulos vai meneekö koko elämäntyö myyntiin...
Mielestäni ennen avioliittoa hankittu omaisuus tai tulevaisuudessa tuleva perintö ei missään tapauksessa kuulu puolisolle. Avioliiton aikana yhdessä ansaittu omaisuus on taas asiallista mennäkin jakoon avioliiton purkautuessa.
Avioehto automaattiseksi
1
676
Vastaukset
- mistä roikkuu...
Nykyään on yhä enemmän avioeroja ja avoliittoja. Siinä on hyvät ja huonot puolensa...
Hyvä puoli on tietysti se jos toinen muuttuu ajan myötä ja elämästä alkaa tulla tosi hankalaa kuten minulle kävi. joo, minä olin tienannut 95% perheen varallisuudesta mutta ei minusta mitenkään tunnu pahalta että hän sen omaisuuden osansa sai. Ymmärrän että esim. tilalliselle se tila on se oma toimeentulo, eikä sitä pitäisi joutua menettämään; toisaalta avioehto on juuri sitä varten, jos tällainen tilanne on... sitä olisi pitänyt ajatella ensin ennenkuin menee pikaisiin naimisiin.
Se huono puoli eroissa ja avoliitoissa on se että koska on aivan selvää että joka liitossa tulee ongelmia jossakin vaiheessa... niin siinä vain aina käy, niin tietoisuus siitä että "jos tämän kumppanin kanssa ei huvita jatkaa niin haetaan toinen" vie motivaatiota siltä että todella panostaisi suhteeseen.
Sikäli ehdotuksesi kuulostaa hyvältä, että jos avioehto olisi "pakollinen", niin voisihan sen omaisuuden jättää puolisolleen testamentilla.
Ajattelepa kuitenkin sitä tilannetta jos kertomuksesi tilallinen mies olisikin tehnyt avioehdon ja itse kuollut... olisiko testamentilla tilan saanut puoliso kyennyt selviytymään perintöverosta koskien omaisuutta (tilaa yms.) johon hänellä ei ollut avio-oikeutta...
hmmm... kenties perintölain muutoksilla tästäkin saataisiin toimiva malli.
Ongelmahan ei kuitenkaan ole se onko tai eikö ole avioehtoa tai onko se pakollinen. Ongelma on se että avioeron saaminen on liian helppoa, ja se että olipa syy kummassa vaan, niin avio-oikeus on ja pysyy.
Ei ole mitään tarvetta tehdä avioehdosta pakollista kun sen voi ihan vapaaehtoisestikin solmia. Jos sellainen olisi pitänyt tehdä eikä sitä ole tehnyt, niin omasta tyhmyydestähän siinä maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko Pajari gerontofiili?
Poliitikko Harry ”Hjallis” Harkimo, 70, kertoi itsenäisyyspäivänä seurustelevansa Jasmine Pajarin, 35, kanssa. Fuengiro1359885Netta pelkäsi Maisan nappaavan kauramiljanäärin
Samanlaisia naisia tuntuvat muutenkin olevan. Tietää kertoa: https://www.seiska.fi/rikos/kauramiljonaari-jp-kukkosen-ne792095Voi kun uskaltasin
Sulta suoraa kysyä onko kaikki hyvin? 🫤 Poistit kaikki kuvatkin ja muuta... Tietäsipä et pahan olon susta pois halata901205Nainen, mitä tahdot ja odotat tulevaisuudelta
Itse olen jo kaiken sanottavan sanonut ja haudannut ne unelmat. Ei ole oikeastaan juurikaan mitään enää mitä tavoittelis1121095Netta Kukkonen perustelee varkauksiaan sillä että
hän on nuorenpana syyllistynyt rikoksii, viimeisimmät rikokset ovat vuodelta 2022. Onko hän vuodessa vanhentunut 20 vuot3948Sanna Marinin kaunis keltainen asu sai tuulipuvut haukkomaan henkeä ihastuksesta!
Syrjäseuduilla huokailtiin Sannan upeaa pukuvalintaa, kaunis keltainen asu sopi hienosti Sannalle ja erottui hyvin jouko260726Eikös viha ja rakkaus
Kulje käsikädessä? Ihan vain mietin asiaa kun olit tärkein ystävä minulle ja samaan aikaan en tykkää yhtään mitä sanoit84721Oliko linnaan lähetetty Kakkos-Hassinen yksi Venäjän hybridivaikuttajista?
Jälkikäteen on TV-kameroiden ja Linnan turvakameroiden tallenteilta selvinnyt että nimellä 'Mikko Hassinen' esiintynyt m31718Jokim vigelius tanssi miehensä kanssa linnan juhlis
Joo, alkaa tuntumaan siltä että lähes kaikki persumiehet on "niitä miehiä".106710Tietäisinpä mitä sinä haluat
Annat vihjeitä, että haluaisit kenties lähentyä, mutta jos otan askeleen lähemmäs, saan osakseni vain torjuntaa. En tied36707