Mielestäni ennen avioliittoa hankitun omaisuuden avio-oikeuden ulkopuolelle sulkeva avioehto tai sen kaltainen käytäntö pitäisi olla automaattisesti voimassa asioliittoa solmittaessa, siis lakimuutos on tarpeen!
Monestihan, ainakin vuosia sitten, kun ei ollut vielä näin paljon tämä avioehto-asia esillä, suurenkin omaisuuden/ maatilan/ sukukartanon/ yrityksen omistava varakkaampi osapuoli solmi avioliiton ilman avioehtoa ja laittoi samalla "tietämättään", suuressa luottamuksessa rakkauden voimaan ja kestoon, koko omaisuutensa vaakalaudalle. Tapaus lähipiiristä: muutamassa vuodessa tilanne muuttuikin niin, että ero tuli ja varaton puoliso nappasi avio-oikeudella puolet maatilasta - siinä olikin miettimisen paikka - maksaako pankkilainalla toisen ulos vai meneekö koko elämäntyö myyntiin...
Mielestäni ennen avioliittoa hankittu omaisuus tai tulevaisuudessa tuleva perintö ei missään tapauksessa kuulu puolisolle. Avioliiton aikana yhdessä ansaittu omaisuus on taas asiallista mennäkin jakoon avioliiton purkautuessa.
Avioehto automaattiseksi
1
763
Vastaukset
- mistä roikkuu...
Nykyään on yhä enemmän avioeroja ja avoliittoja. Siinä on hyvät ja huonot puolensa...
Hyvä puoli on tietysti se jos toinen muuttuu ajan myötä ja elämästä alkaa tulla tosi hankalaa kuten minulle kävi. joo, minä olin tienannut 95% perheen varallisuudesta mutta ei minusta mitenkään tunnu pahalta että hän sen omaisuuden osansa sai. Ymmärrän että esim. tilalliselle se tila on se oma toimeentulo, eikä sitä pitäisi joutua menettämään; toisaalta avioehto on juuri sitä varten, jos tällainen tilanne on... sitä olisi pitänyt ajatella ensin ennenkuin menee pikaisiin naimisiin.
Se huono puoli eroissa ja avoliitoissa on se että koska on aivan selvää että joka liitossa tulee ongelmia jossakin vaiheessa... niin siinä vain aina käy, niin tietoisuus siitä että "jos tämän kumppanin kanssa ei huvita jatkaa niin haetaan toinen" vie motivaatiota siltä että todella panostaisi suhteeseen.
Sikäli ehdotuksesi kuulostaa hyvältä, että jos avioehto olisi "pakollinen", niin voisihan sen omaisuuden jättää puolisolleen testamentilla.
Ajattelepa kuitenkin sitä tilannetta jos kertomuksesi tilallinen mies olisikin tehnyt avioehdon ja itse kuollut... olisiko testamentilla tilan saanut puoliso kyennyt selviytymään perintöverosta koskien omaisuutta (tilaa yms.) johon hänellä ei ollut avio-oikeutta...
hmmm... kenties perintölain muutoksilla tästäkin saataisiin toimiva malli.
Ongelmahan ei kuitenkaan ole se onko tai eikö ole avioehtoa tai onko se pakollinen. Ongelma on se että avioeron saaminen on liian helppoa, ja se että olipa syy kummassa vaan, niin avio-oikeus on ja pysyy.
Ei ole mitään tarvetta tehdä avioehdosta pakollista kun sen voi ihan vapaaehtoisestikin solmia. Jos sellainen olisi pitänyt tehdä eikä sitä ole tehnyt, niin omasta tyhmyydestähän siinä maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942625Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki432527Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from692211- 1142205
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712075Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402070Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la701497- 1381339
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241167- 641085