Mielestäni ennen avioliittoa hankitun omaisuuden avio-oikeuden ulkopuolelle sulkeva avioehto tai sen kaltainen käytäntö pitäisi olla automaattisesti voimassa asioliittoa solmittaessa, siis lakimuutos on tarpeen!
Monestihan, ainakin vuosia sitten, kun ei ollut vielä näin paljon tämä avioehto-asia esillä, suurenkin omaisuuden/ maatilan/ sukukartanon/ yrityksen omistava varakkaampi osapuoli solmi avioliiton ilman avioehtoa ja laittoi samalla "tietämättään", suuressa luottamuksessa rakkauden voimaan ja kestoon, koko omaisuutensa vaakalaudalle. Tapaus lähipiiristä: muutamassa vuodessa tilanne muuttuikin niin, että ero tuli ja varaton puoliso nappasi avio-oikeudella puolet maatilasta - siinä olikin miettimisen paikka - maksaako pankkilainalla toisen ulos vai meneekö koko elämäntyö myyntiin...
Mielestäni ennen avioliittoa hankittu omaisuus tai tulevaisuudessa tuleva perintö ei missään tapauksessa kuulu puolisolle. Avioliiton aikana yhdessä ansaittu omaisuus on taas asiallista mennäkin jakoon avioliiton purkautuessa.
Avioehto automaattiseksi
1
768
Vastaukset
- mistä roikkuu...
Nykyään on yhä enemmän avioeroja ja avoliittoja. Siinä on hyvät ja huonot puolensa...
Hyvä puoli on tietysti se jos toinen muuttuu ajan myötä ja elämästä alkaa tulla tosi hankalaa kuten minulle kävi. joo, minä olin tienannut 95% perheen varallisuudesta mutta ei minusta mitenkään tunnu pahalta että hän sen omaisuuden osansa sai. Ymmärrän että esim. tilalliselle se tila on se oma toimeentulo, eikä sitä pitäisi joutua menettämään; toisaalta avioehto on juuri sitä varten, jos tällainen tilanne on... sitä olisi pitänyt ajatella ensin ennenkuin menee pikaisiin naimisiin.
Se huono puoli eroissa ja avoliitoissa on se että koska on aivan selvää että joka liitossa tulee ongelmia jossakin vaiheessa... niin siinä vain aina käy, niin tietoisuus siitä että "jos tämän kumppanin kanssa ei huvita jatkaa niin haetaan toinen" vie motivaatiota siltä että todella panostaisi suhteeseen.
Sikäli ehdotuksesi kuulostaa hyvältä, että jos avioehto olisi "pakollinen", niin voisihan sen omaisuuden jättää puolisolleen testamentilla.
Ajattelepa kuitenkin sitä tilannetta jos kertomuksesi tilallinen mies olisikin tehnyt avioehdon ja itse kuollut... olisiko testamentilla tilan saanut puoliso kyennyt selviytymään perintöverosta koskien omaisuutta (tilaa yms.) johon hänellä ei ollut avio-oikeutta...
hmmm... kenties perintölain muutoksilla tästäkin saataisiin toimiva malli.
Ongelmahan ei kuitenkaan ole se onko tai eikö ole avioehtoa tai onko se pakollinen. Ongelma on se että avioeron saaminen on liian helppoa, ja se että olipa syy kummassa vaan, niin avio-oikeus on ja pysyy.
Ei ole mitään tarvetta tehdä avioehdosta pakollista kun sen voi ihan vapaaehtoisestikin solmia. Jos sellainen olisi pitänyt tehdä eikä sitä ole tehnyt, niin omasta tyhmyydestähän siinä maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai12310110Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785026Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694862Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.83306Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j152530Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071750Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561593- 471546
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591464Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?681445