Shiban koulutus

Muumi^^^^

Hei

Luin y hdeltä nettisivulta että shiba on yhtä helppo kouluttaa kuin bokseri. Onko tämä väitte totta? Olen hyvin kiinnostunut rodusta ja olen etsiskellyt sopivia rotuja pitkään. Kiitos kaikille vastauksesta ((=

3

908

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shibbuliini

      Olen tavannut vain yhden yksilön (näyttelyissä) ja se oli suorastaan hurmaava. Se nuoli heti naamaani aj totteli loistavasti omistajaansa. Sen omistaja suositteli rodun hamintaa yleisellä tasolla. Aion itsekin hommata jossain vaiheessa shiban, sillä sain siitä erittäin positiivisen ensivaikutelman :-)

    • 33

      En tiedä millainen koulutettava bokseri on, mutta shiba ei välttämättä ole helpoin. Puuttuupi se miellyttämisenhalu. Tosin jos löydät oikean palkkaustavan niin oppivainen ja fiksu kyllä. Itse akitan omistajana voisin epäillä ettei shibakaan tee kuin "vaihtokauppaa". Yksilökohtaisia eroja toki on ja koiran kuin koiran kanssa kaikkihan on ohjaajasta kiinni ;D Mutta ihana rotu, kannattaa tutustua rotuyhdistysten sivuilla. Monilla shiban omistaja pitää myös koirillensa blogeja, niidenkin linkkejä löytyy yhdistyksen sivuilta ja blogista toiseen klikkailemalla. Eli ei muutakaan plaraamaan ja ottamaan lisää selvää. Rekisteröidy myös foorumille!

    • thedarkwolf4040

      Jos nyt oon oikein ymmärtänyt, niin bokseri olisi aika helppo kouluttaa???Mutta Shibasta voin sanoa sen verran, että ei ole välttämättä kauhean helppo kouluttaa. Älykkyyttä Shibalta ei puutu, mutta sitä on aika vaikea motivoida. Shiba oppii nopeasti ja muistaa vain jos niin haluaa. Johdonmukaisella ohjauksella pitäisi kuitenkin saada tämäkin asia ratkaistua. Shibat pitävät erityisesti vauhdikkaista lajeista ja näitähän voisi toki myös yrittää hyödyntää koulutuksessa. Pakottaa Shibaa eikä muitakaan koiria kuitenkaan koskaan saa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe