Alkuviikosta poliisi oli pysäytellyt autoja, joissa oli AKE:n tietojen mukaan (tekstarilla tarkistin) katsastus unohtunut tekemättä. Onko jollain varmaa tietoa siitä, että poliisilla olisi laite, jolla se bongaa katsastamattomat biilit liikennevirrasta?
Poliisilla uusi "laite"?
Sairaan uteliaz
9816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Käyppä nyt vaan katsastamassa se romusi, äläkä kysele joutavia.
Mulla on uusi auto - ei tarvi huolehtia katsastuksista....seuraava taitaa olla 2012...
Alkuviikosta poliisi oli pysäytellyt autoja, joissa oli AKE:n tietojen mukaan (tekstarilla tarkistin) katsastus unohtunut tekemättä, siis oli muistettu tehdä katsastus. Vai oliko katsastus unohtunut tehdä?
Ei kai ne polliisit sellaisia pysäyttele joilla Katsastus suoritettu. Vai oliko katsastus unohtunut?
Kajanissa ei monesti viellä. Kamera kuvaa auton rekisterin ja jos varastettu tai muuten ei lakienmukainen, tulee automattinen hälytys. Tullilla on kans näitä laitteita.
Jo on harrastus, kytätä toisten rekkareita ja selvitellä niitä akesta... entä jos hankkisit elämän - ai niin.. eihän se onnistu tommoselta ääliltä.
Poliiseille se ei oo harrastus vaan niille maksetaan siitä. No, kai sinä voit poliiseillekin antaa ohjeen että hanki elämä?
kansalaisten ja ulkomaalaisten valvontaan jo vuosikausia.
Kummaksi asian tekee se, että valvontaa käytetään pääasiassa rahastukseen. Miksi yhtä tehokasta valvontaa ei kohdisteta todellisiin rikollisiin? No kun heitä on vaikea rahastaa.
Tähän on tultu, kun kokoomuslaiset ministerit johtavat ministeriöitään liiketaloudellisin periaattein. Päätarkoitus heillä on kerätä rahaa alamaisiltaan mahdollisimman paljon, uusjakoa varten.
Miksi sakkotulot kerätään Kehäkolmosen sisäpuolelle? Melkoinen rahavirta Muu-Suomesta Helsinkiin.
Sinulle ääliö: kommenttini ei koskenut virkavaltaa.
Hyvä vaan, kaikki laittomat katiskat pitää kerätä pois ja omistajat tuomittava. Nimi lehteen
ja torilla turpaan. Jos meinaat ajella, hoidat maksusi ajoissa ja sillä siisti.