Moi! Olen etsinyt vaikka millä hakusanoilla netistä paikkaa jossa korjattaisiin playstation kolmosen rikkoutunutta levyn lukijaa, mutta en ole löytänyt yhtään pääkaupunkiseudulta, joten päätin kysäistä tietäisikö kukaan sellaista paikkaa jossa saisi korjausta kohtuu hintaan??
PS3 rikki
24
3754
Vastaukset
- Ps3 60gb classic
Kannattaa kysäistä liikkeestä josta konsolin ostit tuosta korjautuksesta, arvio on että kannattaa ostaa uus konsoli ja pitää varaosina vanha tai yrittää korjata ite, voi olla korjaus kallista puuhaa nääs.
Kaippa sitä Nordisk Filmsistäkin voisi yrittää kysäistä huollosta.
tuoola haulla löytyy keskustelua ja näköjään jokunen liikekkin niitä ilmeisesti huoltaa.
http://www.google.com/m?client=ms-nokia-maemo&channel=bookmark&q=ps3 huolto - wohgjrieobnoeb
mahtaisiko paikkakuntasi Sony-Center tietää missä huolletaan/korjataan PS3 konsoleita jos laitteen myynyt liike ei tiedä/halua asiaan paneutua?
Blu-Ray asema siis lienee hajalla, lukeeko se DVD-levyjä tai CD-levyjä, BD ja DVD/CD on eri laserit. Valitettavasti koko aseman vaihto uuteen ei onnistu omin päin koska siihen liitetty elektroniikka on naitettu toimimaan vain siinä PS3 yksilössä joten näille ei taida pystyä tekemään mitään itse vaikka kopan auki saisikin.- harrihar
nordiskilta saa ostaa hajonneen tilalle edullisemmin kuin kaupassa uusi hinnalla koneita. kannattaa tiedustella sieltä. edes takuu aikana tuota konsolia ei olisi korjattu vaan se olisi vaihdettu.
- snap crackle pop
harrihar kirjoitti:
nordiskilta saa ostaa hajonneen tilalle edullisemmin kuin kaupassa uusi hinnalla koneita. kannattaa tiedustella sieltä. edes takuu aikana tuota konsolia ei olisi korjattu vaan se olisi vaihdettu.
jos konsoli menee vaihtoon, tuleeko tilalle upouusi konsoli vai tehdaskorjattu vaihtolaite? Olen lukenut jostain että jos esim. laittaa huoltoon alkuperäismallisen PS3:n, tilalle tulee myöskin alkuperäismallinen vaihtokonsoli. Ilmeisesti alkuperäistä konsolia ei enää edes valmisteta uutena joten sellaiset lienee tehdaskorjattuja?
Miten lienee PS3 Slimit kestäneet yleisesti? Itsellä täyttää pian vuoden Slim eikä ainakaan vielä ole mitään, lämmetessään ja jäähtyessään naksahtelee mutta se näyttää olevan yleinen ominaisuus tässä konsolissa. Naksahteleekohan vielä uusinkin versio Slimistä kun siinä on grafiikkaprosessorikin pienennetty 40nm joka kehittää vähemmän lämpöä sekä kuluttaa vähemmän sähköä? - Anonyymi
snap crackle pop kirjoitti:
jos konsoli menee vaihtoon, tuleeko tilalle upouusi konsoli vai tehdaskorjattu vaihtolaite? Olen lukenut jostain että jos esim. laittaa huoltoon alkuperäismallisen PS3:n, tilalle tulee myöskin alkuperäismallinen vaihtokonsoli. Ilmeisesti alkuperäistä konsolia ei enää edes valmisteta uutena joten sellaiset lienee tehdaskorjattuja?
Miten lienee PS3 Slimit kestäneet yleisesti? Itsellä täyttää pian vuoden Slim eikä ainakaan vielä ole mitään, lämmetessään ja jäähtyessään naksahtelee mutta se näyttää olevan yleinen ominaisuus tässä konsolissa. Naksahteleekohan vielä uusinkin versio Slimistä kun siinä on grafiikkaprosessorikin pienennetty 40nm joka kehittää vähemmän lämpöä sekä kuluttaa vähemmän sähköä?KYLLÄ KOSKA PLAYSTATION3 SILM ON HILJAISEMPI, JA SEN ENERGIATEHOKKUUS ON PIENEMPI.
- jackkron
Uusia lukupäitä saa netistä n. 38 euroon postikuluineen, vaihtotyöhön n. 30 min. Netissä on hyviä ohjeita kuinka se tehdään itse.
-J-Mistä, noin tarkemmin?? Se on tuo "netti" aikalailla laaja juttu. Ohjeitakaan en löytänyt. Olisko vinkkiä tai linkkiä antaa?
- jackkron
kaukoaatos kirjoitti:
Mistä, noin tarkemmin?? Se on tuo "netti" aikalailla laaja juttu. Ohjeitakaan en löytänyt. Olisko vinkkiä tai linkkiä antaa?
No esim:
http://cgi.ebay.com/NEW-LASER-LENS-PS3-KES-400A-KES-400AAA-KEM-400AAA-/270655165012?pt=Video_Games_Accessories&hash=item3f044e1254
ja
http://progamer.cc/blog/ps3-laser-kem-400a/how-to-replace-a-ps3-bluray-lens-guide.html/
-J- - Daniel salmi
jackkron kirjoitti:
No esim:
http://cgi.ebay.com/NEW-LASER-LENS-PS3-KES-400A-KES-400AAA-KEM-400AAA-/270655165012?pt=Video_Games_Accessories&hash=item3f044e1254
ja
http://progamer.cc/blog/ps3-laser-kem-400a/how-to-replace-a-ps3-bluray-lens-guide.html/
-J-Moi! Tietäiskö kukaan mitä tehdä? Kun mä avasin playstation 3en niin rupes kuuluu rapinaa ja näytössä vilkku punainen valo ja pleikka sammuili itestään ei voinu pelaa missä vika?
- Anonyymi
Daniel salmi kirjoitti:
Moi! Tietäiskö kukaan mitä tehdä? Kun mä avasin playstation 3en niin rupes kuuluu rapinaa ja näytössä vilkku punainen valo ja pleikka sammuili itestään ei voinu pelaa missä vika?
PROSESORI LÄMMENNYT LIIKKAA?
- ps3 YLOD
vie sony centeriin ja ne lähettää sen nordisk flimille ja jos takuu voimassa saat ilmaseks muuten maksaa 180€
- jjjjuuuuuubbbbbbbs,,
apua annetaan aina http://www.modpiiri.com/?sivu=tuoteryhmat&k=27&ak=0&cid=27&l=2&s=0
- jqqwerty
mikä mahtaa olla syynä että ps3 wifi ei toimi eikä välillä langgallinen netti valittaa vaan DNS virhettä tai PSN-epä onnistui -.- voiko wifi olla hajalla koska ei toimi välillä edes i padilla.
- ei pätki
No, jos kaksi eri laitetta pätkii wifillä, niin vikaa kannatta lähteä etsimään signaalin alkulähteiltä = modeemi/reititin!?
- jqqwerty
ei pätki kirjoitti:
No, jos kaksi eri laitetta pätkii wifillä, niin vikaa kannatta lähteä etsimään signaalin alkulähteiltä = modeemi/reititin!?
modeemi ei oo hajal koska anvian miehet testas sen hiljattain wifi alle vuoden ollut käytössä samoiten kuin pleikkari uskoisin että konsolissa vika vien varmaan takuuseen
- aleksi V79
PlayStation 3
- Yellow Light of Dead (YLOD) “Kuoleman keltainen valo”
- Playstation 3 lukupään vaihto
- PlayStation 3 aseman vaihto
XBOX 360
- 3 lediä, E74, E79
- E73, E74, E79 tai E71
- Xbox 360 lukupään vaihto
- Xbox 360 aseman vaihto
Nintendo Wii
- Prosessorin korjaus
- Nintendo Wii lukupään vaihto- 60eur
www.huolto.verkkotalo.fi - Egologiggo
¨ps3 on niin paskaa laatua että ei mitään rajaa. Takuukin vaivaisen vuoden kun tietävät että ei paljon tuon enempää kestä. Tämä uudempi slim kesti vajaan kaks vuotta vähäisellä käytöllä ja nyt vaan valot vilkuttaa eikä käynnisty. Roskis kamaa. Korjauskin maksaa niin paljon että ei kannata. Miten noin paskaa saa edes myydä-
- Tarvajärvi
Samaa mieltä. Täyttä sosetta koko laite. Kaks hajonnut ja kolmatta ei enää tähän taloon tule. Pelit myyntiin ja toisen merkkinen konsoli vaan hankintaan.
- Tän piti olla paras
Tarvajärvi kirjoitti:
Samaa mieltä. Täyttä sosetta koko laite. Kaks hajonnut ja kolmatta ei enää tähän taloon tule. Pelit myyntiin ja toisen merkkinen konsoli vaan hankintaan.
Mitä ihmettä? Minä ihan vartavasten ostin uuden PS3:n kun sitä niin kehuttiin parhaaksi ja kestäväksi. Nytkö se sitten onkin paska ja hajoaa pian? No, eipä sillä kyllä ole juuri huvittanut pelatakkaan... Jotenki köppäinen värkki. Vääränkuvan saanut fanien hehkutuksesta. Milläs nyt sitten pelata? PC? Vaiko odottaa jotain uutta?
- PS3 ON VIKAA
uudassa playstation mallissa on vikaa järjestelmän tallennustilan tiedonjärjestelmä on viottunut ja palautetaan paina ok se on ladannut sitse tule se sama uudestaa kannattako palautaa vai saako sen jotenkin pääle
- ndms,
Sulla on kovalevy hajalla, korjaantuu sillä että vaihdat uuden kovalevyn tai jos on takuu niin käyt vaihtamassa sen ostoliikkeessä uuten
- Peli-manne
Ahneita ovat, perkkeleet! Passkaa myyvät pleikkarin nimellä. Ja nyt uusi versio nelonen: vielä suurempaa passkaa; ei ole yhteensopiva vanhojen pelien kanssa, vaan pitäisi ostaa myös uudet pelit ja/tai maksaa niiden käytöstä jossain pilvipalvelimessa.
Taidan palata vanhoihin PC-peleihin... - Anonyymi
KANNATTAA SOITTAA SONYN ASIAKAS PALVELUUN.
- Anonyymi
Tokkopa heitä kiinnostaa enää PS3:sten ongelmat, suosittelevat vaan ostamaan PS5:n.
Itsellä vm. 2009 PS3 Slim pelaa vieläkin, ollut uudesta asti ja saanut pelata tällä vähintäänkin riittävästi tänä aikana. Vain kello-kalenterin patteri on kuollut, mutta löytäähän se ajan netinkin kautta. Ei kai se mahdoton olisi vaihtaakaan, purattaa vaan konsolia sen verran että laiskuuttaan jäänyt tekemättä :P Niin ja en kyllä sen takia huoltoonkaan vie.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,714115Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152664Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242267Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072083Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5981911MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673