Minua on kauan riivannut tämä äänen katoaminen kesken pelaamisen/skypessä touhuamisen ja musiikin kuuntelun. Eli siis, koneen kun avaan ja rupean pelaamaan tai sitten skypettämään ihan miten vain, niin ei mene kauaankaan tai ehkä jopa noin tunti kunnes äänet sitten katoavatkin mystisesti, en tiedä mikä tässä on vikana. Edellinen headsettini oli usb-liitännällä (ei reistaillut äänet silloin) ja tämä ihan tuliterä headset on tuolla perus liitännällä mikä ilmeisesti tulee suoraan äänikorttiin. Kaijuttimilla viimeeksi temppuili näin. Käyttöjärjestelmäni on Windows 7 x64 Home edition (tjsp)
Ajureita kokeilin päivittää tuloksetta. Äänet siis saan takas vain ja ainoastaan buuttaamalla koneen.
Ääni mikseri näyttää kyllä, että musiikki pauhaa, mutta ääni ei sitten tulekkaan ulos headsetistä vaikka kone luuleekin niin.
Toivottavasti joku voisi auttaa asian kanssa!
Ajureita kokeilin päivittää tuloksetta. Äänet siis saan takas vain ja ainoastaan buuttaamalla koneen.
Ääni mikseri näyttää kyllä, että musiikki pauhaa, mutta ääni ei sitten tulekkaan ulos headsetistä vaikka kone luuleekin niin.
Toivottavasti joku voisi auttaa asian kanssa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hommaa erillinen äänikortti, noi integroidut on aika luokattomia nykyään.
ja kone on...?
ongelmaa ei saa ratkaistuksi ilman uuden äänikortin hommaamista?
Tällästä rautaa löytyy koneesta jos se ny asian ratkaisemiseen vaikuttaa millään tavalla:
Suoritin: QuadCore Intel Core i5 750, 3181 MHz (24 x 133)
Emolevy: Intel Whitesburg DP55WB
Piirisarja: Intel Ibex Peak P55
Näytönohjain: ATI Radeon HD 4800
äänikortti: Ati Radeon HDMI @ ATI RV770/790
äänikortti:Realtek ALC888/1200
Kokeilin kahdella eri äänikortilla muttei antanut kummankaan kautta ääntä lainkaan! Eli, voiko kyseessä sitten olla viallinen emolevy mukamas?
itellä sama mutta äänet ei tuu ollenkaa takas buuttaamalla