Parkettiammattilaisen mielipide

Onnistuuko vanhan mosaiikkiparketin hionta ja lakkaus/petsaus tai jotain sellaista, niin että saadaan mahdollisimman vaalea/valkoinen värisävy? Siis jotain valkomattalakattu tai jotain sellaista, että saadaan häivytettyä kaikki keltaisuus mitä lattiassa nykyään on?
66505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kellastuvat, myös uv-suojatut ajan myötä. Tämä ongelma siis katoaa kun lakka hiotaan pois. Puukin kellastuu uv-säteilyn johdosta mutta todennäköisesti hionta auttaa tähänkin ellei värimuutos ole juurtunut poikkeuksellisen syvälle.

Se kuinka vaalea parketista on mahdollista saada riippuu myös parketista, puulajista ja sen alkuperäisestä sävystä. Esimerkiksi tammen väriskaala ulottuu hyvin vaaleasta melko tummaan.

Puuta voidaan valkaista myös kemiallisesti vaikkapa kloriitilla, kalsiumhypokloriitilla tai vetyperoksidilla (väkevä vetyperoksidiliuos sisältää tulipalovaaran, se saattaa yksinkertaisesti sytyttää puun palamaan.) tai tähän tarkoitukseen valmistetuilla kaupallisilla tuotteilla. Kokemusta tammen valkaisusta ei ole joten toimivuutta en tiedä. Aineet ovat rajuja myrkkyjä joten niitä ei voi oikein suositella.

Mosaiikkiparketti on usein juuri tammea ja varsin kirjavaa. Tasaisen vaaleaa siitä tuskin saa valkaisemalla.

Valkolakkaus on helppo ja vaivaton tapa. Se tietenkin näyttää valkolakatulta, ei valkoiselta puulta

Äänestä
  • onko herra puuseppä paljonkin hioskellut ja vedellyt valkolakkaa lattioihin? jos se niin helppoa ja varsinkin vaivatonta on...

    Äänestä

Lakka hiomalla pois ja käsittely lipeällä (ja löytyy ihan maalikaupan hyllystä). Uusi lakkaus päälle parkettilakalla ja johan on nätti pitkän aikaa.
Nämä "asiantuntijat" täällä aina sekoittavat nuo parkettien UV-lakat että se tarkoittaisi UV-suojaa. Näinhän ei ole vaan tehdasparkettien lakat ovat UV-kovetteisia.

Äänestä
  • Lipeä on kova emäs. Suojaudu hyvin. Suojaa myös muut kuin käsiteltävä pinta hyvin. Käsittelyn jälkeen pitää pinta vielä neutraloida jollain hapolla. Etikka voisi sopia neutralointiin, pari-kolme käsittelyä väkiviinaetikalla saattaa riittää. Anna pinnan kuivua ennen lakkausta hyvin.

    Äänestä

  • Jp223993 kirjoitti:

    Lipeä on kova emäs. Suojaudu hyvin. Suojaa myös muut kuin käsiteltävä pinta hyvin. Käsittelyn jälkeen pitää pinta vielä neutraloida jollain hapolla. Etikka voisi sopia neutralointiin, pari-kolme käsittelyä väkiviinaetikalla saattaa riittää. Anna pinnan kuivua ennen lakkausta hyvin.

    Meillä hiottiin juuri koivuparketti. Keltainen väri lähti lakan mukana.
    Hioja sanoi, että ennen käytetyt "myrkkylakat" aiheuttavat parketin kellastumisen. Laittoi meille lattiaan vesiohenteista, ja sanoi että sillä pitäisi väri pysyä sellaisenaan. Ainahan se puukin sieltä alta tummuu, mutta näköjään lakallakin on merkitystä.

    Äänestä

  • siis tehtaalla käytetään uv-kovettuvia lakkoja esimerkikisi lautaparketeissa jotta saadaan kovettumaan nopeasti ja tuotanto olisi tehokasta. myös parkettimiesten käyttämissä lakoissa on uv-suojaa jotta lattiat ei kellastuisi ajan myötä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nipsu neiti kirjoitti:

Onnistuuko vanhan mosaiikkiparketin hionta ja lakkaus/petsaus tai jotain sellaista, niin että saadaan mahdollisimman vaalea/valkoinen värisävy? Siis jotain valkomattalakattu tai jotain sellaista, että saadaan häivytettyä kaikki keltaisuus mitä lattiassa nykyään on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu