Millä öljyvärisiveltimet kannattaa puhdistaa, toimiiko käsisaippua vesi menetelmä?
Oletteko pesseet välineet suoraan lavuaariin vai erilliseen astiaan joka tyhjennetään wc-pönttöön?
Millä gessosivellin kannattaa puhdistaa?
Oletteko pesseet välineet suoraan lavuaariin vai erilliseen astiaan joka tyhjennetään wc-pönttöön?
Millä gessosivellin kannattaa puhdistaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Puhdistus sujuu vedellä ja mäntysuovalla, käytän itse palamaista. Suoraan lavuaariin. Gessosiveltimen puhdistan vedellä, sillä gesso on vesiliukoista - mutta älä anna pensselin kuivua ennen pesua.
saippua on hyvä puhdistukseen.
Aluksi voi puhdistaa tarpätillä ja irronneet ja tärpätit voi kaataa tyhjään puteliin värien kanssa. II puhdistus puhtaalla tärpätillä ja nuokin tuohon samaan puteliin, josta voi seuraavalla kerralla kaataa I pesuun tärpättiä, kun värit laskeutuneet pohjalle. Sitten pesu saippualla, esimerkiksi mäntysuovalla, jotka voi kaataa viemäriin.
Säästyneet värit voi käyttää esimerkiksi harmaavärin tekemiseen.
välttää tärpätillä pesemistä mahdollisimman paljon. Tärpätti kuluttaa pensseleitä, on terveydelle ja ympäristölle haitallista ja hankalaa hävittää. Laita käytetyt siveltimet heti tuoreena sankoon/lasipurkkiin jossa on vettä ja nestemäistä mäntysuopaa. Varsinainen puhdistus käy kätevästi pyörittämällä pensseleitä mäntysuopapalassa ja huuhtelemalla vedellä. Jos väri on sitkeässä, voi myös laittaa esim. johonkin pikku purkkiin ruokaöljyä ja pyöritellä huolellisesti siinä ja sitten mäntysuovassa. Öljyvärit sekoittuvat ruokaöljyyn joka on helppo pestä mäntysuovalla pois. Näitä konsteja opetetaan taidekouluissa, vain "amatöörit" läträävät turhan päiten tärpäteillä ja tinnereillä. Ei pahalla, mutta näin on.
Gessopensselille huolellinen puhdistus vedellä heti tuoreena. Gesso on akryyliliimaa, joten jos sen päästää kuivumaan, puhdistus on hyvin hankalaa. Ehkä tinnerillä voisi koittaa, mutta helpompi ostaa uusi pensseli.