Ei tulosta

Pystynkö näkemään jostakin viralliselta listalta, miksi joku koirakko ei ole läpäissyt tiettyä testiä tai koetta? Esim BH-koetta, luonnetestiä, jälkikoetta tai muuta? Koiranetistä näen vain, että ei tulosta, mutta sehän ei kerro vielä mitään.
42088
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Syytä siihen, miksi joku ei ole läpäissyt testiä/koetta ei taida saada selville, kuin kysymällä koiran ohjaajalta.
Jalostustietojärjestelmästä kyllä näkee, onko esim. BH koe mennyt läpi (PAKK1) vai ei (PAKK0), Sitä syytä tuohon nollaan ei löydy mistään tilastoituna. Kokeissa tuloksen perässä oleva 0 = nolla kertoo sen, että pisteet ei riitä tulokseen tai tuomari on keskeyttänyt kokeen. - = viiva kertoo sen, että ohjaaja itse keskeyttää kokeen. Syytä taas ei tiedä.

En tiedä miten eri roduilla on tuloksia tutkittu tai tilastoitu, mutta esim. noutajien rodunomaisista kokeista tiedän, että niistä on tehty tutkimusta mm. mitkä syyt ovat johtaneet nollaan. Tuohan olis mielenkiintoista mistä tahansa rodusta. Varmasti mahdoton tehdä koemuodoittain, kun niin useilla roduilla on kuitenkin osallistumisoikeus moniin lajeihin.

Äänestä
  • -tuomari
    -sää
    -koiran rotu
    -koulutustaso
    -ohjaajan käytös (jännittäminen ym)
    -muut paikallaolijat
    -ko pv:n tapahtumat (pitkä matkapv jne)
    -koiran terveys
    -jne jne jne

    Äänestä

Palveluskoirakokeiden osalta nyt yleisin syy on se, että koiran koulutustaso ei ole ollut riittävän hyvä - sekään ei kerro vielä miksi tai miten, mutta tuostahan se yleisesti ottaen on kiinni jos ei tulosta tule.
Luonnetestien tulokset on osa-alueittain nähtävillä Palveluskoirat-lehdestä, osa löytyy netistäkin. Silloinkaan ei toki näe muuta kuin arvosanat osa-alueittain - se, miten koira on tarkalleen ottaen toiminut tai jättänyt toimimatta ei siitä sinällään selviä.

Mutta ei: läpäisemättä jättämisten syitä ei ole mihinkään kirjattuna. Jos jokin tietty koirakko kovin kiinnostaa, niin koiran ohjaaja saattaa valaista asiaa kun kauniisti pyydät.

Äänestä
  • luonnetestin osa-alueet? Minä en näe kuin loppupisteet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokeesta. kirjoitti:

Pystynkö näkemään jostakin viralliselta listalta, miksi joku koirakko ei ole läpäissyt tiettyä testiä tai koetta? Esim BH-koetta, luonnetestiä, jälkikoetta tai muuta? Koiranetistä näen vain, että ei tulosta, mutta sehän ei kerro vielä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu