Tekis mieli ottaa sertifikaatti ja salausmahdollisuus emailiin. Tällä hetkellä käytän joko gmail tai Outlook pohjainen IMAP. Ajattelin tota VeriSIgna
http://www.verisign.com/authentication/digital-id/index.html
Tukeeko mikään Webmail-palvelu serttien asentamista?
Paras email salaus tai sertifikaatti
3
647
Vastaukset
- tzkJCFKVGY
Nykyään on oikeastaan kaksi varteenotettavaa sähköpostin salausmenetelmää S/MIME ja OpenPGP. Molemmat käyttävät samoja menetelmiä vain pienin eroin.
S/MIME on kaupallisten toimijoiden hallitsema ja ne myöntävät asiakkailleen varmentamiaan avainpareja (sertifikaatteja). Joiltain yhtiöiltä saa myös ilmaisia avaimia. Nörtit voivat generoida itsekin avainparin, mutta se aiheuttaa ylimääräistä työtä koska järjestelmä on suunniteltu keskusjohtoiseksi.
OpenPGP taas lähtee siitä että jokainen tekee oman avainparinsa ja mitään keskusvarmentajaa ole. Jokainen voi varmentaa oman ja toisen avainparin. OpenPGP on myös yleisempi. Se on ilmainen ja kaikki eivät luota toisten tekemiin avaimiin. Itse olen OpenPGP:n kannattaja.
Sähköpostiohjelmat tukevat vaihtelevasti salauksia. Joissain tuki on valmiina. Toiset vaativat jonkin lisäosan asentamista. Kun kaikki on säädetty, tapahtuu salaus, purku ja varmennus automaattisesti.
Selainpostit eivät salausta tue koska salaus ja purku pitää tehdä omalla koneella. Hommaan on kuitenkin keksitty monenlaisia apuohjelmia. Yleensä näissä teksti kirjoitetaan vaikkapa tekstieditorilla ja salataan leikepöydälle, josta se sitten liimataan selainpostin ikkunaan. Purku tietysti päinvastaisessa järjestyksessä.
Postin salauksen yleisyyttä vähentää se että myös vastaanottaja tarvitsee salausvalmiuden. Lähtevä posti salataan vastaanottajan julkisella avaimella ja varmennetaan omalla salaisella avaimella. Vastaanottaja taas purkaa postin omalla salaisella avaimella ja tarkistaa aitouden lähettäjän julkisella avaimella. - sala-iiro
Itse olen käyttänyt GPG:tä. Ihan mukava ohjelmisto on GPG4Win. Suhteellisen helppokäyttöinen.
- x¤&&%h(/
Käytä sitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774412Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112323- 1681517
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431446- 1211301
- 1151227
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721149Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81116- 611038
- 35946