mitä teette... vastauksia kaivataan!!

Mitä teette vappa-ajalla??? koulussa mulla on frendejä mutta kaikki tuntuu kun katoovan heti kun koulu loppuu. sit niitä ei tavota mistään. siis mitä teette??? ettei ois tylsää??? hyviä vinkkejä??? mitä vois tehä kaverien kanssa... siis sellastenkin ketkä ei oo niitä just ihan bestiksiä??? VASTATKAA!!!
8511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olen itse aika samanlainen... olen koulussa aika sosiaalinen, mutta kun muut puhuvat esim. mitä aikovat tehdä vapaa-ajalla, olen aika ulkona keskustelusta. Vaihteikas kesäloma tiedossa... :/

Äänestä

Luulin jo et oon ainoo, jolla on toi probleema, mut kiva tietää etten sit ookkaan :) Mäkin tuun koulus hyvin juttuun aika monen tyypin kaa, mut ei niistä ole tullu mitään vahvoja ystävyyssuhteita.. se ois ehkä eri asia jos mua ja jota kuta muuta yhdistäis esim. sama harrastus vapaa-ajalla, mutku ei.
Mut sä voisit vapaa-ajal kuunnella vaik hyvää musaa? mua toi ainakin auttaa tylsistymistä vastaan. kattoa tv:tä? leffoja? lukee/pelaa jotain? tapella sisarustes kaa?(mulla niit onkin vaa 3 :D) nukkua? nyt ei oikeen tuu mieleen mitä voisit tehä kaveries kaa, ehdottaa niille et käytte kattoo jonkun uuden leffan?

Äänestä
  • Mullakin on ihan sama juttu. Koulussa on muutama hyvä kaveri, mut en edes muista että milloin oisin viettänyt jonkun kaverini kanssa aikaa koulun jälkeen.. oiskohan ollut vuonna 2000 tai 2001? Onneks oon yksinolosta tykkäävä persoona, muuten oisin varmaan kilahtanut jo aikoja sitten.

    Äänestä

  • n18 kirjoitti:

    Mullakin on ihan sama juttu. Koulussa on muutama hyvä kaveri, mut en edes muista että milloin oisin viettänyt jonkun kaverini kanssa aikaa koulun jälkeen.. oiskohan ollut vuonna 2000 tai 2001? Onneks oon yksinolosta tykkäävä persoona, muuten oisin varmaan kilahtanut jo aikoja sitten.

    Mäkin muistan joskus yläasteella olleeni jopa viel koulunpäivän jälkeenkin jonkun kanssa :P Mut nyt ei se oikeestaan harmita, kun on tavallaan tottunut siihen yksinoloon, paitsi et ois niit kavereita vapaa-aikanakin ehkä ihan kiva nähdä. Tosta tulikin mieleen et aiotteko tehdä tolle asialle mitään? Vai jatkatteko tätä rataa koko elämänne ajan? Tuolla alempana tulikin aika hyvä ehdotus... kysymys kuuluukin et minne me sit vapaa-aikana mentäis? Jonnekin puistoon vetämään pussikaljaa? :P

    Äänestä

Onneks on näköjään muitakin, joilla on sama ongelma=)..ja mä kun luulin olevani ainut..
mut mullakin on just koulussa ihan hyviä kavereita, ja tuun toimeen niitten kaa, mut ku koulu loppuu niin kas oonkin ihan yksin=(.. Mä en tajuu, et mis on vika, et mul ei oo koulun ulkopuolel juurikaan sosiaalist elämää? Mut mä oon kestäny tätä jo tähänkin asti, niin kait kestän etiäkin päin?..Mut kiva tietää et on muitakin

Äänestä
  • jep, kiva kun vastasitte tohon ongelmaani..!! kaikki kenellä on sama problema kun mulla, kirjottakaa... siinä ois ainakin jotain tekemistä vapaa-ajalle... ossani on: [email protected]

    Äänestä

  • EMbuZka kirjoitti:

    jep, kiva kun vastasitte tohon ongelmaani..!! kaikki kenellä on sama problema kun mulla, kirjottakaa... siinä ois ainakin jotain tekemistä vapaa-ajalle... ossani on: [email protected]

    miks ihmeessä ette ehdota niille koulukavereillenne, että nähtäiskö koulun jälkeen ym. Kyl mä luulen et ne suostuis sillä voihan olla et niil on sama ongelma tai ihan muuteski jos kerran koulussa tulee toimeen tulee varmaan myös toimeen sen ulkopuolella.

    Äänestä

koittakaa integroitua niihin kaveriporukoihin. joku kerta kysytte et jos vois tulla mukaan (minne ne ikinä nyt sit menee). kyl se siitä. ittellä ainakin toimi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EMbuZka kirjoitti:

Mitä teette vappa-ajalla??? koulussa mulla on frendejä mutta kaikki tuntuu kun katoovan heti kun koulu loppuu. sit niitä ei tavota mistään. siis mitä teette??? ettei ois tylsää??? hyviä vinkkejä??? mitä vois tehä kaverien kanssa... siis sellastenkin ketkä ei oo niitä just ihan bestiksiä??? VASTATKAA!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu