Mitä teette vappa-ajalla??? koulussa mulla on frendejä mutta kaikki tuntuu kun katoovan heti kun koulu loppuu. sit niitä ei tavota mistään. siis mitä teette??? ettei ois tylsää??? hyviä vinkkejä??? mitä vois tehä kaverien kanssa... siis sellastenkin ketkä ei oo niitä just ihan bestiksiä??? VASTATKAA!!!
mitä teette... vastauksia kaivataan!!
EMbuZka
8511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olen itse aika samanlainen... olen koulussa aika sosiaalinen, mutta kun muut puhuvat esim. mitä aikovat tehdä vapaa-ajalla, olen aika ulkona keskustelusta. Vaihteikas kesäloma tiedossa... :/
Luulin jo et oon ainoo, jolla on toi probleema, mut kiva tietää etten sit ookkaan :) Mäkin tuun koulus hyvin juttuun aika monen tyypin kaa, mut ei niistä ole tullu mitään vahvoja ystävyyssuhteita.. se ois ehkä eri asia jos mua ja jota kuta muuta yhdistäis esim. sama harrastus vapaa-ajalla, mutku ei.
Mut sä voisit vapaa-ajal kuunnella vaik hyvää musaa? mua toi ainakin auttaa tylsistymistä vastaan. kattoa tv:tä? leffoja? lukee/pelaa jotain? tapella sisarustes kaa?(mulla niit onkin vaa 3 :D) nukkua? nyt ei oikeen tuu mieleen mitä voisit tehä kaveries kaa, ehdottaa niille et käytte kattoo jonkun uuden leffan?
Mullakin on ihan sama juttu. Koulussa on muutama hyvä kaveri, mut en edes muista että milloin oisin viettänyt jonkun kaverini kanssa aikaa koulun jälkeen.. oiskohan ollut vuonna 2000 tai 2001? Onneks oon yksinolosta tykkäävä persoona, muuten oisin varmaan kilahtanut jo aikoja sitten.
Mäkin muistan joskus yläasteella olleeni jopa viel koulunpäivän jälkeenkin jonkun kanssa :P Mut nyt ei se oikeestaan harmita, kun on tavallaan tottunut siihen yksinoloon, paitsi et ois niit kavereita vapaa-aikanakin ehkä ihan kiva nähdä. Tosta tulikin mieleen et aiotteko tehdä tolle asialle mitään? Vai jatkatteko tätä rataa koko elämänne ajan? Tuolla alempana tulikin aika hyvä ehdotus... kysymys kuuluukin et minne me sit vapaa-aikana mentäis? Jonnekin puistoon vetämään pussikaljaa? :P
Onneks on näköjään muitakin, joilla on sama ongelma=)..ja mä kun luulin olevani ainut..
mut mullakin on just koulussa ihan hyviä kavereita, ja tuun toimeen niitten kaa, mut ku koulu loppuu niin kas oonkin ihan yksin=(.. Mä en tajuu, et mis on vika, et mul ei oo koulun ulkopuolel juurikaan sosiaalist elämää? Mut mä oon kestäny tätä jo tähänkin asti, niin kait kestän etiäkin päin?..Mut kiva tietää et on muitakin
jep, kiva kun vastasitte tohon ongelmaani..!! kaikki kenellä on sama problema kun mulla, kirjottakaa... siinä ois ainakin jotain tekemistä vapaa-ajalle... ossani on: [email protected]
miks ihmeessä ette ehdota niille koulukavereillenne, että nähtäiskö koulun jälkeen ym. Kyl mä luulen et ne suostuis sillä voihan olla et niil on sama ongelma tai ihan muuteski jos kerran koulussa tulee toimeen tulee varmaan myös toimeen sen ulkopuolella.
koittakaa integroitua niihin kaveriporukoihin. joku kerta kysytte et jos vois tulla mukaan (minne ne ikinä nyt sit menee). kyl se siitä. ittellä ainakin toimi.