Heips
Haluan koluta maailmaa. Ongelmanani on viimeiset pari vuotta ollut seuran puute. Nyt olisi seuraa pari naista, mutta toiveet eivät aina mene yhteen, joten toivoisin teiltä hyvät lukijat vastauksia seuraaviin kysymyksiin:
Onko elämää pakettimatkojen Sri Lankassa hotellialueiden ulkopuolella, eli voiko tehdä ostoksia ja ruokailla muuallakin? Muutoin kohde täyttää seuralaisteni toiveet. Itse lähtisin koska vaan, mut en osaa yksin.... Toivoisin vastauksia ihmisiltä, jotka ovat olleet siellä alle 2 v sitten.
Etukäteen kiitollinen
Fisu matkaaja
Haluan koluta maailmaa. Ongelmanani on viimeiset pari vuotta ollut seuran puute. Nyt olisi seuraa pari naista, mutta toiveet eivät aina mene yhteen, joten toivoisin teiltä hyvät lukijat vastauksia seuraaviin kysymyksiin:
Onko elämää pakettimatkojen Sri Lankassa hotellialueiden ulkopuolella, eli voiko tehdä ostoksia ja ruokailla muuallakin? Muutoin kohde täyttää seuralaisteni toiveet. Itse lähtisin koska vaan, mut en osaa yksin.... Toivoisin vastauksia ihmisiltä, jotka ovat olleet siellä alle 2 v sitten.
Etukäteen kiitollinen
Fisu matkaaja
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei!
Elämää ostoksien ja ruokailun puitteissa on hotellien ulkopuolellakin, iltaelämää sen sijaan ei juurikaan...
Olin Sri Lankalla maaliskuussa, Finnmatkojen kiertomatkalla ja toisen viikon Kalutarassa Blue Water-hotellissa. Suosittelen kiertomatkaa, sen aikana näkee todella paljon maasta.
Finnmatkojen hotellien ympäristössä ei juuri ole haluamaasi elämää. Ei ole ravintoloita, ei länsimaisen tasoisia kauppoja, ei juurikaan mielenkiintoista arkkitehtuuria. Esimerkiksi muita ruokapaikkoja kuin toisen hotellin ravintola ei juuri ole. Elämän kannalta Kalutaraa parempi vaihtoehto on Mt Lavinia, josta pääsee helposti esim. junalla Colomboon. Enemmän turistipaikalta näytti myös Hikkaduwa, joka on uudestaan seuramatkakohteena.
Elämän etsimiseksi joudut lähtemään junalla esimerkiksi Colomboon tai etelään Galleen. Rannikolla on muutama suurempi kylä kuten Kalutara, mutta hotellit joiden on ilmoitettu olevan Kalutarassa, eivät kuitenkaan ole itse kylässä vaan aika kaukana siitä (esim. Blue Water hotellista on Kalutaraan noin 8 kilometriä ja toinen kylä eli Panadura on noin 4 kilometrin päässä). Sama koskee Bentotaa/Beruwelaa, hotellit eivät ole varsinaisessa kylässä. Mutta hotellit sopivat niille, jotka haluavatkin asua rannalla, syrjässä lankalaisesta arkipäivästä.
Kiitoksia paljon tiedoista.
Oikein hyvää kevään jatkoa.
Lanka on mielenkiintoinen ja kokemisen arvoinen paikka. On kokemusta Lankalta lyhyistä 2 viikon vatkoista aina 4 kk. On pelkkiä hotellimatkoja, valmismatkoja ja omatoimimatkoja.
Aina on lämmintä jopa kuumaa, kunhan menee joulu-maaliskuussa - parasta aikaa.
Maa on hyvin köyhä, sanoisin alkuasukasmaa. On ökyrikkaita ja älyttömän köyhiä. Liikennekulttuuri aivan kamala, pelottava ja vaarallinen. Pääosin rannnat rauhallisia ja väljiä. Beruwelasa rannalla kaupustelijoita jopa häiriöksi saakka, mutta kyllä sen kestää jotkut jopa nauttii kun vain kaksi viikkoa matkalla. Samalla rannalla olemista en suositte kahta viikkoa pidemmapää aikaa.
Hotellialueet on siistejä, mutta katujen varret ja lankkalainen asujamisto sivummalla likaista ja haisevaa - suorastaan kuvottavaa joskus.
Länsimaisia ravaintoloita ei ole juuri ollenkaan, paitsi Colombossa.
Finmatkat on tehnyt kauvan valmismatkoja lankalle, joitain poikkeuksia lukuunottamatta, suosittelen. Samoin Ceylonkeskus - en suosittele.
Nyt myös aurinkomatkat näyttää ottaneen lankan kohteekseen ensi tavena - mielenkiintoiuta. Ensi kertaa on nyt myös mahdollista saada valamismatka 2 viikoksi hyvään hotelliin Comlombossa, mikä oikein hyvä asia matkaajille. Vaikka kyllä ne äkkiä on Colombonkin paikat koluttu. Ei siellä turistille paljonkaan ja pitkäksi aikaa ole "viihdykettä". On siellä ilotalokin, jos sitä joku kaipaa, on niitä muuallakin, mutta hyvin piilossa, toisin kuin Thaimaassa. Jokapaikasahan niitä on. No itse en ole käynyt yhdessäkään joten siinä olen huono antamaan neuvoja.
Nyt pitää - vaarin - lähteä lapsenlapsia leikittämään. Palataan asiaa jos aihetta.
Kysypä lisätietoa tuttavaltani Bandulta:
http://www.kolumbus.fi/paul.petrell/