Opiskelemaan FIDMiin, USAan?

jooo o

http://fidm.edu/

Haluaisin kovasti päästä opiskelemaan tänne. Tarkoitukseni olisi käydä lukio ensin ja miettiä sitten Amerikkaan muuttoa. Englannin taitoni ei ole kympin tasoa mutta se taitaisi kohentua siellä ollessa?

Onko kenelläkään mitään kokemuksia paikasta? Tai muuta mitä/miten pitäisi varautua jos muuttaa jenkkeihin! Kiitos.

7

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfdskljljkasdl

      Luulenpa ettei täällä kovin monella jos kenelläkään ole kokemusta tosta koulusta. Mutta siis, Green Card pitää hankkia, sitäkään ei välttämättä edes saa. Tai siinä voi mennä pitkäänkin. Ja sun täytyy oikeesti olla hyvin lahjakas ja motivoitunut, että voisit päästä tonne. Eli ei kannata mennä vaan sen takia et "sen on Los Angeles!! ihquuu". Rahaa täytyy olla TOSI paljon, lukuvuosi tuolla maksaa varmaa jotai parikyt tonnii siihen sit viel asuntovuokra, eläminen, jos sul on auto ni siihen menee rahaa, jne. Et kannattaa miettii kunnolla.

      • kfoskofksofs

        USA:ssa opiskelua varten ei tarvita Green Cardia, vaan opiskelijaviisumi, joten eipäs jaeta väärää tietoa. Toki rahaa pitää olla ja paljon, sillä työnteko ulkomaalaisena opiskelijana on todella rajoitettua, eli sillä ei voi kattaa kustannuksia. Jo pelkän opiskelijaviisumin saamiseen pitää todistaa rahavarat etukäteen, muuten ei saa viisumia. Myöskään pelkkä Suomesta saatava opintotuki EI riitä kustannuksiin, eli mukana pitää olla vielä omaa rahaa tai vanhemmat, jotka maksavat/lainaavat.


      • vain kavella sisaan?
        kfoskofksofs kirjoitti:

        USA:ssa opiskelua varten ei tarvita Green Cardia, vaan opiskelijaviisumi, joten eipäs jaeta väärää tietoa. Toki rahaa pitää olla ja paljon, sillä työnteko ulkomaalaisena opiskelijana on todella rajoitettua, eli sillä ei voi kattaa kustannuksia. Jo pelkän opiskelijaviisumin saamiseen pitää todistaa rahavarat etukäteen, muuten ei saa viisumia. Myöskään pelkkä Suomesta saatava opintotuki EI riitä kustannuksiin, eli mukana pitää olla vielä omaa rahaa tai vanhemmat, jotka maksavat/lainaavat.

        Tutustu paasyvaatimuksiin. Muista etta Amerikkalainen Yliopisto/College etsii opiskelijoita jotka ovat 'well rounded' eli pitaa olla kiinnostusta oman alan ulkopuolelta. Yhteiskuntapalvelua vaaditaan jokaiseen oppilaitokseen.
        En etsinyt taman koulun lukukausimaksuja mutta hakemuksen sisaanjatto nakyi olevan $525. Siis ihan huvin vuoksi sinne ei kannata hakea.


    • rheasilva

      Joku on kattonut telkusta vähän liikaa the Hillsiä....

      • jooo o

        En oo seurannu koskaan hillsiä, kaverit mulle kerto paikan ja huomasin vasta sen jälkeen kun kiinnostuin paikasta, missä se sijaitsee. Raha tässä taitaa olla vielä suurin pulma :s


    • On siellä tietoa

      Nuo sivuthan näyttävät olevan varsin informatiiviset, siellä näyttäisi olevan tietoa myös kansainvälisille opiskelijoille. Lue aluksi vaikka tämä:
      http://digital.turn-page.com/issue/12438

      Täältä taas löytyvät lukuvuosimaksut pääaineittain:
      http://fidm.edu/admissions/tuition-financial-aid/schedules-by-major.html

      Yhden lukuvuoden kustannukset, sisältäen opiskelumateriaalit jne, näyttäisi asettuvan hieman alasta ja tutkinnosta riippuen 25000 - 35000 USD välille / vuosi. Eli kohtuullisesti saa olla alkupääomaa jos meinaat useamman vuoden tuolla opiskella. Koko tutkinnon suorittamiseen kaikkine kuluineen ml. eläminen ei taida 100000 riittää.

      • jooo o

        Okkei, kiitos. En ole kai vain osannut hakea tai löytänyt noita :)

        Saa nähdä jääkö kaikki vaan haaveeksi kun rahaa tuskin kertyy noin paljoa. :DD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe