alkaa palauttaa romanialaisia takaisin! Kunpa myös Suomi seuraisi tuota palauttamista! Voi kunpa Suomi irroittautuisi Euroalueesta. Minä vähän ounastalen, että Ranska voi sen tehdä, jos vielä haukkuvat romanialaisten palauttamisesta. Ja ne jotka vastustaa, ottakoon pari perhettä asumaan kanssaan!
Nyt Saksakin
takaisin vain
27360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
siis valtiovallalta tukea jos ottaisin pari perhettä tänne asumaan ?
Tilaa kyllä olisi, ja tuskin sen jälkeen jääkaappikaan tyhjä olisi kuten nyt on.
Meinaatko, että ne somalit ja romanit eivät söisikään mitään sieltä, siilvälin kun olet itse ostoksilla?
Et taida olla ihan viisas. Luultavasti sinulla ei ole koko jääkaappia senjälkeen kun olet ottanut niitä hyyryläiseksi. Eikä muutakaan irtilähtevää myytäväksi kelpaavaa.
Tarvitaanko siinä myös viisautta jos saa samoilla ehdoilla kun esim. kunnan asunto-virmat vuokraa asuntoja ?
Niissähän on laadittu tietyt sopimukset, kun muuttaa pois, ja jos vuokranantaja joutuu viemään vaan roskapussin siitä asunnosta. tuollainen palvelu maksaa kuulemma täällä meillä päin 50€. Ja kukas sen maksaa, no me veronmaksajat tietenkin.
"Ja ne jotka vastustaa, ottakoon pari perhettä asumaan kanssaan! "
Montako romanialaisperhettä olet joutunut majoittamaan ??
siksi minun ei tarvitse ottaa yhtään. Ne jotka eivät palautusta hyväksy, voivat heitä elättääkin (romanialaisia)
Tässä olisi taas aloitus johon puolustuksella pitäisi jo olla kynnet teroitettu, hohoi, missä empaattiset maailmanparantajat viipyy?
Tekstisi on, kuin 16 -vuotiaan kakaran.
Ja sinä tulet aina askeleen takanani.
Eheiii, en liiku Kajaanin suunnalla.
askeleen päässä takanasi haisee aina paska.
kah...Kajjaanin ruusu yrittää mennä puskaankin..
Miks sieltä puskista suhittelet?
Mä ehdotan, että koko euroopa antaa heille omaa maata sen verran että mahtuvat kaikki romaanit, siis mustalaiset, samaan valtioon, siellä huseeratkoon ja eläköön omalla työllä.
Heille siis oma valtio, oma presidentti oma talouspolitiikka, näkisivät mitä oikea elämä on.
Saisivat rakentaa, ja kouluttaa itse itensä, omalla työllää, eivät olis luusereina toisten valtioitten kiusana .
olisi ideaa, mutta taitaa olla rasismia, Romanit eivät ole syntyneet työntekemisen kultainen lusikka suussa,
Vaan heidän kulttuuriinsa kuuluu kansallispuku, oli sitten arki tai pyhä. Työhaalarit ei heidän pirtaan sovi.
Suomessakin ovat saaneet jo enemmän oikeuksia kuin valtaväestö, vain peloittelemalla rasismilla, velvollisuuksista ei mainita missään.
olisitko valmis lohkaisemaan vaikkapa suomesta osan? Vai miten ajattelit maiden, ja yksityisten, luopuvan omistamastaan?
Romania on heidän kotimaansa, ja pitävätkin heitä huonolla alueella. Miten voisivat opettaa lapsensa lukemaan, jos ei edes heidän oma maansa opeta heitä?
Työttömyys on suurta romaniassa, joten antaisiko sinä aluksi vaikkapa töitä heille?
Minkään muun valtion romaneilla, ei ole kansallispukuja, päällään kaiken aikaa, kuin suomen, jos edes omistavat.
Kerjäläisongelma, tuli vapaan liikkuvuuden kylkiäisinä, tännekin, se nyt vaan on EUn laki.
Mielestäni muiden EUmaiden tulisi vaatia romaniaa ratkaisemaan tuon ongelman. Ottaa heidät tasavertaisina omassa maassaan kouluun, ja sitä kautta sitten työhön.
Romania vain taitaa olla siihen liian varaton?
En tiedä, millä kriteereillä se maa pääsi EUhun?
En minäkään heidän leireistään pidä. En kaduilla polvillaan rukoilevista mummuista, enkä äideistä lapsineen.
Mutta, ei tuo sinunkan ehdotuksesi voi toteutua, he, eihän kukaan luovu omastaan, edes nälkäpäiväkeräykseen euroa!
Kyllä se maa alue jostaki löytyy ku järki tulee päättäjille, menköön romaanit kansallispuvissaan töihin omassa maassaan, huomaisivat kuinka hankala se todellisuudessa oikeasaa työelämässä on.
Kyseessä ei ole rasismi, vaan oikeuden mukaisuus, ei yhdenkään maa tarvitese elättää joutilasta kansaa , siis luusereita, toisten kustannuksella eläjiä.
On erittäin tärkeä oma valtio heille, oma politiikka , omat koulut , oma talous, oma teollisuus, saavat vastata ITSE omasta elämästään, eikä toisten kansojen riesana !
Suomen katukuvassa on todella ruma näky "mustalaiset kansallispuvissaan" arkipäivinä, suomalaiset ym. kansallisuudet esintyy kansallispuvissaan vain juhlapäivinä, kenellä tavalliseslla ihmisellä on varaa joka päivä juhlia kansallispukuisena ?
Lienevät joskus aikojen alussa lähteneet liikkeelle Intiasta. Suomeen tulivat ruåtsalaisten karkottamina siihen aikaan, kun mustalaisen sai tappaa kuka vain. Siksi sukunimet usein ruåtsalaisia. Roskasakkia olivat jo silloin. Samaa heistä sanovat unkarilaisetkin. Ei työ maista, rikollisuus sitäkin enemmän. Siis Unkarissakin.
Suomen mustalaiset ovat sopeutuneet valtaväestön kanssa hyvin. Monet käyvät koulun, hankkivat ammatin ja perheen samalla tavoin kuin me muutkin. Ja meillä on monia eri alojen taiteilioita, jotka rikastuttavat samalla tavoin suomalaisina kulttuuriamme. Muistakaapa sekin, että myös meillä on vielä sotaveteraanejakin mustalaisten keskuudessa. Ja sanompa vielä uhallakin, että mustalaiset ovat kaunista kansaa ja miten upeasti he kantavatkin kansallispukunsa! He ovat suomalaisia siinä kuin mekin.
Montakohan mustalaista oikeasti tunnet? Tekstissäsi ilamiset, etten tunne kuin muutamia, jotka kadulla kulkevat.
Itse asiassa mustalaisista on melkoinen osa normaaleissa töissä. Etkö tunne yhtään mustalaista, jotka kävisivät töissä? Minä tunnen lukemattomia työssäkäyviä mustalaisia. Yksi läheinen perheystävämme toimi kuntansa varastopäälikkönä eläkkeelle siirtymiseensä asti. Ja HUOM. Hän siirtyi eläkkeelle normaalissa eläkeiässä, eikä ketvotellut edes sairaseläkkeellekkään. Tossa naapurikaupungissa toimii pappia mustalaismies. Eräs mustalaisnainen nyt toimistosihteerinä (oli aikoinaan minun työkaveri kun asuin sillä paikkakunnalla). Yksi tuntemani mustalainen toimii autonkuljettajana. Maalarina toimii yks tuntemani mustalaisnainen.
Et siis tunne edes yhtään mustalaisartistiakaan?
Herää "pahvi" en paremmin sano, miten voitkaan olla noin sokea vai yksisilmäinenkö olet? En kertakaikkiaan tajua tuollaisia hölmöläisiä. Niinko meissä valkolaisissa ei sitten olisi työtä vieroksuvia ja luusereita, eikö?
Voi veikkoste, iltapuvussa se minäkin luuhailnen. Joskus nuorempana tulivat ihmiset kyselemään, oonko mä johonkin juhliin menossa vai tulossa, kun olen muka niin hienona. Mulla on aina juhla, oli arki, juhla tai juhannus, elämä on yhtä juhlaa vaan. Joten pukeudun aina juhlatamineisiin.
Ne onkin hyväksyttäviä jotka käy oikeesti koulua ja tekevät työtä, jotka myös noudattaa suomen lakeja ja jos ovat rehellisiä, eivätkä varastele , kuten heidän kultuuriinsa kuuluu, ja ne taiteilijat on suomelle rikkaus, mutta kansallispuvun kantajat tekee poikkeuksen, aiheuttaa suomalaisessa vastenmielisiä tunteita. Ulkolaisia "mustalaisia " emme tahdo suomeen, omissa on tarpeeksi kärsimistä.
Ulkomailla matkustellessa on paljon schouv maailassa mustalaisia taitilijoita, heillä on oikea asenne ja hyväksyttävää kansan osaa, eikä ulkomailla näe mustalaisia kansallispuvussa , joten he sulautuvat kansaan paremmini kuin suomessa.
Suomessa olis syytä vaatia kansallispuku kieltoa, VAIN juhla päivinä olis lupa käyttää kansallispukuja samoin kuin suomalaiset.
Ja miehet myös nuoren mustalaismiehet ovat ihailtavan siististi pukeutuneet ja puetut. Ja hiukset aina siistit. Toivon mukaan valtaväestön pukeutumistyyli ei tartu mustlaisiin. Menee se viimeinenkin silman kaunaus. Suomalaiset eivät osaa pukeutua, pukeutuvat tosti rumasti ja törkysesti. Naisia saa arvailla, onko nuo miehiä vai naisia. Mustlaisnainen näykyy selvästi, että naisesta on kyse.
Mutta ikävää, pikkulasten kohdalla on jo valtaväestön reupukeutuminen tarttunut. Katselin tuolla yhdessä tilaisuudessa, että niin olivat samanlaisia resupekkoja kuin valkolaistenkin mukulat. Mihin on kadonnut lasten kaunis ja siisti pukeminen? Niin ja siistit lasten hiukset? Nyt jos joskaan on kaikki mukavuudet, myös pukeutuminenkin siististi ja kauniisti olisi helppoa, mutta kun silmä ei sano kauneudesta mitään enää.
"jotka myös noudattaa suomen lakeja ja jos ovat rehellisiä, eivätkä varastele, kuten heidän kultuuriinsa kuuluu"
Mistäs se varasteleva valkolainen on kulttuurinsa perinyt? Eikö valkolainen osaa varastaa? Luulenpa, että se varastelun kulttuuri on myös valkolaisissa aika laajaa. Työpaikoilta lähtee työnantajan omaisuutta kuin omaa ikään. Ja paljon. Lääkkeitä sairaaloista lähtee paljon. Mutta se on hyväksyttyä, eikä siitä tehdä numeroa. Jos tehtäisiin, meillähän olisi oikein varastelun kulttuuri.
kerjäläiseksi?
Varastelu valtaväestössä on vähäistä verrattuna "mustalais kulttuuriin ", niistä aina tuomitaan kun kiinnisaadaan.
Epäluottettavuus "mustalisväestöstä " aiheuttaa vastenmielisiä tunteita tavallisissa ihmisissä, eikä tarvitse ihmetellä.
Yleis-sivistykseen kuuluu olla rehellinen kunniallinen kansalainen.
Käykää koulu ja käyttäytykää valtaväestön tavaoin, opetelkaa kunnialisuutta , ja rehellisyyttä, käyttäytykää suomen lakien mukaan.
"mustalaiset on rumia valtaväestön silmin katsottuna, pukeutuvat rumasti, kansallispuvut on rumia, opetelkaa käyttäytymään, ettei teille perusteta omaa valtakuntaa jossa saatte huseerata keskenään niinpaljonkuin haluatte.
Omassa valtiossa saisitte itse rakentaa , tehdä työtä, viljellä maata , käydä kouluja , oppisitte ottamaan huomioon muutkin ja käyttäytymään kunnioittavasti , varatelu varmasti loppuisi kun toisiltanne varastaisitte, huomaisitte ettei mistään tule mitään toisia kiusaten .
nämä meitin poliitikot toimivat, ja laativat lakeja joilla on maksullinen virkakoneisto puolustamassa niiden luomia vääryyksiä!
Elikkä en näe mitään eroa näiden kahden ryhmän toiminnassa. Paitsi jotkut jopa äänestävät heidät politikoimaan, kai siksi että itse hyötyisivät.
ole kyse Kosovon mustalaisista jota Saksa on palauttamassa ?
Eikä Romanian. Ainakin sellaisen uutisen itse Yleltä näin.
Siis Saksa olisi palauttamassa jo 10 vuotta asuneita ja töissä käyviä.
Siis tämä uutinen ! http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/09/saksa_palauttaisi_10_000_romania_kosovoon_1991189.html