Ostan

myykö joku?

Haluaisin ostaa aseen.
Mutta mistä saisin?
Voin maksaa hyvän hinnan.
Mulla ei tietenkään ole lupia.
Kuka voisi hiukan antaa vihjettä mistä
saisi helpolla.

5

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crexez

      Vevezuela, Mexico, Venäjä, Turkestan, Liberia......Columbia.

    • take money and run

      Kannattaa myös kertoa mahdolliselle myyjäkandidaatille että jos hänen aseensa on luvallinen, niin hän tarvitsee viranomaisia varten uskottavan selityksen sille miksi hänellä ei sitä enää ole. Mistä, miksi ja miten ase on kadonnut? Kadonnut asehan täytyy ilmoittaa määräajan sisällä poliisille.

      Ostaja voi olla petollinen. Ostaja tai joku hänen lähipiiristään voi ilmiantaa myyjän. Silloin voi jo olla vaikeampi vakuuttaa viranomaisia siitä että ase vain "katosi".

      Ymmärtääkseni poliisikin tekee nykyisin valeostoja. Ostaja voi olla poliisi jolle on annettu tehtäväksi vähentää aselupien määrää. Luvallisten aseiden määrän vähentäminen on ymmärtääkseni poliisilla oikein virallisesti tavoitteena. Älkää kysykö mitä järkeä sellaisessa on, minä en tiedä.

      Julkisessa verkkossa tapahtuvaa asiointia ei ole kauhean vaikea seurata. Niinpä mahdolliset pimeät kaupat kannattaa tehdä jossakin muualla kuin julkisella foorumilla.

      Jos minä jotakin tuollaista myisin, huolehtisin siitä ettei aseeseen jää minusta mitään merkkejä, kuten sormenjäljet tai poliisin kirjoista löytyvä sarjanumero. Toisaalta eipä myymisessä ole isoakaan ideaa jos jättää ostajan henkiin ja lavertelukykyiseksi. Kannattaisi vain ottaa rahat ja pitää ase sekä jättää rahojaan levittelevä ostajaehdokas kylmäksi. Sarjanumeroa ei siis sittenkään tarvitse viilata pois. Ja huono sellaista asetta olisikin poliisin tulossa olevassa kaappitarkastuksessa kotonaan esitellä josta on fiilattu tunnisteet pois...

      • Un Legal

        Kannattaisi pistää puhelin numero tuollaiseen... JOS OLISIN RIKOLLINEN ja myymässä sinulle asetta voisin soittaa prepaid numerosta sinulle ;)


      • take money and run
        Un Legal kirjoitti:

        Kannattaisi pistää puhelin numero tuollaiseen... JOS OLISIN RIKOLLINEN ja myymässä sinulle asetta voisin soittaa prepaid numerosta sinulle ;)

        Minä en ole ostamassa.

        Luvatonta asetta etsivät varmaan mielellään pistävät oman puhelinnumeronsa julkiselle ilmoitustaululle josta poliisikin on kiinnostunut. Kännykkä voidaan kuitenkin paikantaa melko hyvin ja vaikka kännykän ja tukiaseman välinen yhteys onki (heikosti) salattu niin puhelinkeskuksessa puhelut kulkevat salaamattomina.


      • sellaista juu..
        take money and run kirjoitti:

        Minä en ole ostamassa.

        Luvatonta asetta etsivät varmaan mielellään pistävät oman puhelinnumeronsa julkiselle ilmoitustaululle josta poliisikin on kiinnostunut. Kännykkä voidaan kuitenkin paikantaa melko hyvin ja vaikka kännykän ja tukiaseman välinen yhteys onki (heikosti) salattu niin puhelinkeskuksessa puhelut kulkevat salaamattomina.

        saa toinen hörhö aseen ostettua, me lainkuuliaiset aseen omistajat emme myy hörhöille..esimerkki eräästä hörhöstä viime viikolla teeveessä, tämä eräs vanki joka lukee vankilassa aselehtiä ja vetää varmaan samalla k......, nimensäkin oli keksinyt yhdistämällä jatimaticin sekä uzin..hah..kyllä pitää olla pikkuisen liiman tuhoamat aivonkäppyrät, hakkais vaikka päätään tiiliseinään ajankulukseen niin pian huomais että aina kun lopettaa niin tuntuu mukavalle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe