Voikukanlehtiä?

Tyttö

Voiko Voikukanlehtiä antaa marsulle??

19

3361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merino

      Voi antaa...

    • mursu

      ettei niissä sit oo multaa tai muuta...

      • Moonflower

        mä oon aina syöttäny marsuille voikukanlehtiä ja ruohoa.ei siit mitään haittaakaan oo ollu et syötä niille sitä vaa!!!!


    • marsun omistaja

      Joo.. Kyllä sä voit marsulles syöttää voikukan lehtiä ihan vapaasti. N e tykkää niistä ja ne on terveellisiä.

      • lala

        Voikukan kukkaset on ainakin meillä herkkua.
        Voikukka on marsulle terveellistä vaihtelua talven salaateille. Mutta muista kohtuus, ei liikaa. ja jos marsusi ei ennen ole voikukkaa syönyt, aloita tarjoamalla varovasti ensin pieniä määriä.

        Koivunoksia olen muös antanut lehtineen marsuille, samaten vesiheinää ja ihan tavallista ruohoa. Marsut kiittää ;)


    • marsu

      joo voi antaa ne on vaan terveellistä niille.....mut ne pitää oll puhtaita ei saa kerätä tieltä....minkä ikänen marsu teillä on?

      • sanna

        Marsuille voi antaa voikukanlehtiä, mutta ei ylenpalttisesti. Päivittäin ei kannata antaa sillä marsujen pääelmäntehtävä on syödä. Marsu voi hyvin nimittäin syödä halkeamispisteeseen asti ja voikukanlehtiä on kahta eri laatua. Syötä sileä reunasia, röpelöiset ovat toista lajia eivätkä ole terveellisiä. Jos haluat tarjota ympäri vuoden tuoretta, pakasta ennen syksyn tuloa ja tarjoa talvellakin.


      • inkamarsut

        Meillä on 4 ja puoli v. Marsu. :) todella rauhallinen ja kiltti. Uros nimeltä junior.


    • marsu

      minkä ikänen marsu teillä on ???
      minkä rotunen?

      • Tyttö

        Mul on Rusettimarsu täyttää tänä vuonna 1w


      • marsu
        Tyttö kirjoitti:

        Mul on Rusettimarsu täyttää tänä vuonna 1w

        joo...mul on 7kk tyttö ......minkä niminen sul on??
        mul on milla


      • Tyttö
        marsu kirjoitti:

        joo...mul on 7kk tyttö ......minkä niminen sul on??
        mul on milla

        Mun marsun nimi on Jontte


      • Anonyymi
        Tyttö kirjoitti:

        Mul on Rusettimarsu täyttää tänä vuonna 1w

        Mulla on rusettimarsu joka täyttää 6v(:


    • anu;) <3

      mul on kaks tyttö marsuu Hilma ja Alma :) täyttää syksylläm vuoden :)

    • inkamarsut

      Marsuille voi antaa voikukan lehtiä. Kunhan ei ole vaata ajettu nurmikko. Tai mitään öljyä yms voikukan lehdessä. Mutta minulla olisi kysymys. Kun vanhalla marsullamme oli virtsakivi ja hän on nyt menehtynyt. Niin minulla olisi pelko että nykyisellä marsullani olisi virtsakivi. Hän pissaa punaista pissiä minkä alla on normaalia pissiä. Netissä luki että sellainen voi olla virtsatientulehdus. Joka voi tulla likaisesta häkistä tai homeisesta heinästä eikä meillä ole havaittu sellaista ongelmaa. Ja annoin tänään marsulleni voikukan lehtiä. Tulisiko punainen pissi siitä? Olisi ilo jos vastaisitte kysymykseeni.

      • pööppön

        Kuusen/havun oksat ja sen neulaset värjäävät myös virtsaa punaiseksi onko marsusi päässyt käsiksi lähiaikoina havunoksiin? Jos ei niin muussa tapauksessa mainitsemasi tulehdus on toden näköinen. Voikukan lehdet eivät värjää, siittä se ei ainakaan johdu.


      • Anonyymi

        Voikukan lehdistä ja kukista tulee marsuille tavallisesti punaista pissiä, eli ei mitään hätää se kuuluu tulla jos syöttää niitä.


    • MinniHamsteei

      Voi antaa

    • kesän2017

      Kovin paljon ei kannata syöttää voikukanlehtiä marsuille, satunnaisesti paremminkin.Voi tulla virtsakivien.Muttahyödynnä kuusenkerkkiä,puolukan ja mustikanvarvut,koivunoksat,heinät,apilaa pienissä määrin...näitä riittää :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe