Kylmää

Kirjoitelkaas, missä käytte lomalla, siis lämpimässä talvella (saunaa ei kelpuuteta). Onko Kanarian saaret hyvä paikka vai joku muu. Onko kukaan pitempää aikaa talvella pois suomesta. Ihan vaan vinkiksi kyselen, josko joku vois suositella eri paikkoja. Tietty olis hyvä, jos pääsisi liikkumaan pyörätuolilla, niin sisällä, kuin ulkonakin suht esteettömästi.
4508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tervehdys! Itse olen lomaillut kanarialla iät ja ajat, yleisimmin joulu-uusivuosi-aikoihin (2 viikkoa kerrallaan). Itse olen näkövammainen, mutta mitä olen kanarialla kuljeskellut olen todennut, että alue on suhteellisen esteetön, eli pyörätuolillakin pääsee melko kivuttomasti kulkemaan.

Varoituksen sananen on kuitenkin paikallaan: Joka hotellissa ei välttämättä ole nk. inva-huoneita, hissiä tms. liikuntarajoitteisen elämää helpottavia asioita. Kannattaa matkatoimistoilta jotka matkoja järjestää erikseen kysyä pystyykö pyörätuolia ylipäätään käyttämään hotelli-alueella. Joissakin hotelleissa näet piha-alueellakin saattaa olla, ja onkin (joissain hotelleisa) portaita esim allas-alueelle, tai allasbaariin, eikä uima-altaissa välttämättä ole sellaisia portaita, mihin suomen uimahalleissa on totuttu (eli lähinnä siellä on tikasratkaisu altaaseen menon ja sieltä nousun ratkaisuna, mikä pyörätuolin käyttäjälle on mielestäni enemmän kuin huono vaihtoehto. Mutta kysele toki matkatoimistoista asiaa. Toivottavasti kommentistani on sinulle iloa.

Äänestä
  • r-kioskeilta saa ihan vallan kivoja matkailulehtiä ilamiseksi yms. ostopisteistä. Luulen,e t useimmat lomakohdehotellit on alaittaneet nykysiin lakienkin takia ilmoituksen, onko matkan hotelli ja loma siellä invalideille, kävelyrajoitteiselle jne.

    Äänestä

  • risa781 kirjoitti:

    r-kioskeilta saa ihan vallan kivoja matkailulehtiä ilamiseksi yms. ostopisteistä. Luulen,e t useimmat lomakohdehotellit on alaittaneet nykysiin lakienkin takia ilmoituksen, onko matkan hotelli ja loma siellä invalideille, kävelyrajoitteiselle jne.

    niissä esitteissä liikuntarajoiteisten mielipiteitä, olemisen helppoudesta ja mukavuudesta?

    Äänestä

manner espanjasta ainakin fuengirolan kaupunki on pyörätuolissa liikkuvalle erinomainen (tasainen). lämpötila ei putoa alle 13 talvellakaan. paljon suomalaisia ja suomalaisia palveluja saatavana. voin kertoa lisää jos kiinnostaa: [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Warmnt kirjoitti:

Kirjoitelkaas, missä käytte lomalla, siis lämpimässä talvella (saunaa ei kelpuuteta). Onko Kanarian saaret hyvä paikka vai joku muu. Onko kukaan pitempää aikaa talvella pois suomesta. Ihan vaan vinkiksi kyselen, josko joku vois suositella eri paikkoja. Tietty olis hyvä, jos pääsisi liikkumaan pyörätuolilla, niin sisällä, kuin ulkonakin suht esteettömästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu