Nolo vaiva! Apua!

Olen 16-vuotias tyttö. Ja minulla on hiukan nolo vaiva mitä olen miettinyt nyt 3 päivää. Kiihotun joka päivä niihin aikoihin kun tulen koulusta ja joskus myös koulupäivän lopussa en tiedä voisiko se johtua hormooneista tai muuten vain tästä iästä ja kehityksestä. Käytän e-pillereitä joiden merkki on Meliane, mutta en usko että vaiva johtuisi e-pillereistä koska olen syönyt niitä nyt 2 kuukautta, eikä tällaista itsestään kiihottumista ole ennen tullut. Alapääni on myös sykkinyt ja kihelmöinyt lähiaikoina, joten kävin lääkärissä ottamassa klamydia testit terkkarin kautta ja kun klamydiatesteissä ei ole mitään erityistä näkynyt terkkari lupasi varata ajan gynegologille. En ole viitsinyt kertoa tästä kiihottumisesta terkkarille, enkä oikein tiedä viitsinkö gynellekkään. En tiedä onko tässä sykkimisessä, kihelmöimisessä ja itsestään kiihottumisessa jotain yhteistä. Alan tosiaan huolestua että tämä voisi olla vakavaakin tai sitten päässä olisi jotain vikaa. Apua! Onko kellään neuvoja tähän kiusalliseen vaivaan?
2724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kiihottuminen on ihan normaalia, joskus sitä tapahtuu useammin ja joskus vähemmän taas sitten. Älä huoli turhia, ota elämä rennommin!

Kannattaa jutella gynelle jos asia paljon vaivaa, ainakin minun gyneni on todella mukava, ja hänen kanssaan on helppo keskustella :)

Äänestä

Kuulostaa tosiaan kiihottumiselta, itse olen jo keski-ikäinen mutta tuo kokemus on minulla tapahtunut joskus rankan liikunnan jälkeen kun liikuntahan erittää endorfiineja, eli kun tulen vaikka hiihtämästä niin olen vain ilman ajattelua kiihottunut selkeästi juuri noin vain itsekseen. Ei liene iällä ja pillereillä osuutta vaan normaalia kehon toimintaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiva, kirjoitti:

Olen 16-vuotias tyttö. Ja minulla on hiukan nolo vaiva mitä olen miettinyt nyt 3 päivää. Kiihotun joka päivä niihin aikoihin kun tulen koulusta ja joskus myös koulupäivän lopussa en tiedä voisiko se johtua hormooneista tai muuten vain tästä iästä ja kehityksestä. Käytän e-pillereitä joiden merkki on Meliane, mutta en usko että vaiva johtuisi e-pillereistä koska olen syönyt niitä nyt 2 kuukautta, eikä tällaista itsestään kiihottumista ole ennen tullut. Alapääni on myös sykkinyt ja kihelmöinyt lähiaikoina, joten kävin lääkärissä ottamassa klamydia testit terkkarin kautta ja kun klamydiatesteissä ei ole mitään erityistä näkynyt terkkari lupasi varata ajan gynegologille. En ole viitsinyt kertoa tästä kiihottumisesta terkkarille, enkä oikein tiedä viitsinkö gynellekkään. En tiedä onko tässä sykkimisessä, kihelmöimisessä ja itsestään kiihottumisessa jotain yhteistä. Alan tosiaan huolestua että tämä voisi olla vakavaakin tai sitten päässä olisi jotain vikaa. Apua! Onko kellään neuvoja tähän kiusalliseen vaivaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu