Tervepä teille. Löytyykö paikalta ketään, joka olisi itse tehnyt tai ostanut saunalautan? Pari vuotta mielessä on kytenyt ajatus saunalautan tekemisestä. Etenkin haluaisin tietoa miten olette suunnitelleet pesuvesien talteenoton ja tyhjennyksen. Tietoa/mielipiteitä kaipaisin myös moottori/ohjauksen järjestämisestä sekä paljonko olette laskeneet lautalle kantavuutta. Suunnitellun lautan koko olisi n. 3mx5m. Kantavuutta olen laskenut tälle alustavasti n.2400kg.
Vastaukset 5
Itse olen rakentanut kalastuslautan, jossa on n. 4m2 huone, jossa kamina. Kokemuksella voin sanoa että jos haluat liikutella lauttaa, on ehdottomasti oltava vain kaksi halkaisijaltaan riittävää putkiponttoonia, joista on päät viistetty. Jos laitat tynnyreitä tai useita putkia, ohjattavuus menee ja veden vastus kasvaa luvattoman suureksi. 3x5m on hyvä suhde lautan kokoon.
Moottori taakse ja keskelle ja tehoa tulee olla tuon kokoisessa mieluiten 8hv- Anonyymi
Työ ja onkimislautta rakenteilla. koko 3m x4m. Ohjattavuus ?
Aion laittaa 4hv moottorin. Käännettävän kölin nokkaan.
Pelaako ohjattavuus jollain lailla?
Kysyy: parta57 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työ ja onkimislautta rakenteilla. koko 3m x4m. Ohjattavuus ?
Aion laittaa 4hv moottorin. Käännettävän kölin nokkaan.
Pelaako ohjattavuus jollain lailla?
Kysyy: parta57Hankala on ohjattavuus ainakin pelkällä perämoottorilla, köli tai peräsinversioista ei ole kokemusta. Meillä n. 3 x 6 m saunalautta ja siinä 20 hp Jammu. Hitaasti kääntyy ja verkkaista on matkanteko silläkin.
4 heppaisen kanssa saatat olla vaikeuksissa jo pienellä tuulella. Anonyymi kirjoitti:
Työ ja onkimislautta rakenteilla. koko 3m x4m. Ohjattavuus ?
Aion laittaa 4hv moottorin. Käännettävän kölin nokkaan.
Pelaako ohjattavuus jollain lailla?
Kysyy: parta57Jos moottori ei käänny, niin voit unohtaa ohjaamisen pienissä nopeuksissa. On olemassa syy siihen, että peräsin on potkurin takana.
Itse olen nähnyt kahden moottorin versiota. Se periaatteessa toimii pienemmilläkin nopeuksilla, kun toisella voi vetää ja toisella työntää. Mutta helpompaa on, jos on kääntyvä perämoottori.
- Anonyymi
https://www.traficom.fi/fi/liikenne/veneily/saunalautat
tästä tarkempaa tietoa..
JV Iisalmi p.0400478700
A-ryhmän urakointia...sähkötyöt ympäri Suomea..evullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l279955Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35594- 52574
- 46544
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 48477
- 40475
- 30469