Onko kenelläkään tietoa, saako suomesta mistään Cavachon pentuja? On yhdistelmä King Charlsin Spanielin ja Bichon Frisen roduista?
Olisin kiinnostunut ko koirasta erittäin paljon
cavachon
6
4082
Vastaukset
- ....
Joku on tainnut katsoa muistaakseni Livillä olleen ohjelman jossa noita näkyi? Tai joku eläinkanava.. Itse bongasin sellaisen ohjelman ainakin missä esiteltiin noita ja mainintana vielä, että ensi jaksossa esitellään "chorkie", chihun ja yorkshirenterrierin mix.
Itse en suosittelisi tuollaista rotumixiä hankkimaan tai missään nimessä itse teettämään. Sekä chihulla että cavaliereilla, etenkin jälkimmäisillä, on pahoja perinnöllisiä sairauksia eikä ole hyvä että cavalierinkin sydänongelmat jne lähtee leviämään eteenpäin "uudelle rodulle".. - rotusekoitus"
Se ei ole edes rotu, vaan rotusekoitus. Ja kun tuon yhdistelmän kasvatuskin on alkanut kaukaa ulkomailta, niin tuskin Suomesta paljoakaan kyseisen rotusekoituksen varsinaisia kasvattajia löytyy. Tosin cavalierkingcharlesinspanieli ja bichon frice ovat niin suosittuja rotuja Suomessakin, että niiden >>vahinkosekoituksia>> varmasti on paljon. Saat cavachonin yksinkertaisimmin siten, että risteytät keskenään bichon friceä ja cavalierkingcharlesispanielia. Kaiken maailman rotusekoituksilla on paljon ihailijoita.
Minäkin haluaisin tiibetinterrierin ja shiban sekoituksen, mutten ole ikinä löytänyt Suomesta kyseisen rotusekoituksen kasvattajia ... Ja ilmoittakaa joku, jos saatte Suomesta tietoon whippetin ja lapinporokoiran sekoitusten kasvattajia. Miksi ihmeessä niiden kasvattajia on Suomesta niin vaikeaa tavoittaa ;-(- ....
No kyllähän tuo vaikuttaa siltä että siitä ollaan uutta rotua koulimassa vähitellen. Mistäs ne rotukoirat on sitten kehittyneet? Sekarotuisista.
Niin että ihan hyvin mahdollista että tosta aletaan jalostamaan ihan jotain rotua ainakin rapakon takana ja sieltä se voisi muutamassa vuosikymmenessä tänne rantautua - paitsi että täällähän voi halutessaan jo risteyttää noita kahta ihan pienimuotoisesti. - rotusekoitus"
.... kirjoitti:
No kyllähän tuo vaikuttaa siltä että siitä ollaan uutta rotua koulimassa vähitellen. Mistäs ne rotukoirat on sitten kehittyneet? Sekarotuisista.
Niin että ihan hyvin mahdollista että tosta aletaan jalostamaan ihan jotain rotua ainakin rapakon takana ja sieltä se voisi muutamassa vuosikymmenessä tänne rantautua - paitsi että täällähän voi halutessaan jo risteyttää noita kahta ihan pienimuotoisesti.Tuskin tuollaisen rodun kasvattajia Suomesta tulee kumminkaan löytymään, kun niin yleisiä bichon frice ja cavalierkingcharlesinspanieli ovat jo valmiiksi. Tuollainen rotusekoitus on kumminkin aivan sama kuin puhtaiden pichon fricen ja cavalierkingcharlesinspanielin risteytys.
Vaikka monet koirarodut ollaan kehitetty eri rotuja risteyttämällä, ne ollaan virallistettu omiksi roduikseen vasta, kun ovat muuttuneet kasvatuksen myötä aivan oman tyyppisiksi.
Jos joku roturisteytyksillä kehitetty koirarotu on edelleen aivan saman lainen kuin sen alkuperärotujen risteytys nykyisinkin, niin se määritellään edelleen vain rotusekoitukseksi.
Viralliselta koirarodulta vaaditaan omia piirteitä tai ominaisuuksia, joten pelkkä >>linjallinen eri rotujen sekoittaminen>> ei vielä riitä saamaan rodusta virallista.
Labradorinnoutajia ja kultaisianoutajia ollaan paljon risteytetty sokeiden opaskoiriksi, jopa niinkin ahkerasti, että niistä on tullut kasvatuslinjoja. Samaten saksanpaimenkoiria ja belgianpaimenkoira malinoisseja ollaan risteytetty poliisi- ja sotakoiriksi paljon, mutta nämäkin määritellään vain rotusekoituksiksi, koska ne pitkistä kasvatuslinjoista huolimatta pysyvät normaalien sekarotuisten laisona: 100-prosenttisesti saman laisia koiria voidaan kasvattaa missäpäin maailmaa tahansa niin yksinkertaisesti kuin tiettyjä rotuja sekoittamalla.
- Kamomilla
Minulla on parivuotias cavachon.Ihan hauska vesseli:) Muistuttaa luonteeltaan rauhallista bichonia. Tämä koira on suomalaiselta vastuulliselta kasvattajalta. En tiedä, onko lisää pentuja jossain vaiheessa tulossa. Itse valitsin cavachonin, koska pidän sekä bichoneista että cavaliereista, enkä halunnut ottaa riskiä cavalierin perinnöllisistä vaivoista. Sekarotuisilla koirilla on ilmeisesti mahdollisuus selvitä ilman perinnöllisiä rasitteita, koskapa vahvemmat (terveemmät) geenit voivat periytyä toisen rotulinjan vanhemmalta. Oma cavachonini on ollut oikein hyvä valinta minulle (iloinen ja pehmeä luonne). Jos päädyt etsimään cavachon -tyyppistä koiraa, yritä varmistaa että kasvattaja on luotettava ja kunnollinen, eikä teetä pentuja 'liukuhihna'-tuotantona. Erityisesti ulkomailta tuodut pennut voivat olla kurjasta pentutehtaasta. Yritä siis tutustua koiran kasvattajaan ja varmista että kaikki on ok.
- cavachonostetaan
Kertoisko joku vaikka sähköpostiosoitteen, josta voisi kysellä cavachonin pentuja. Ei tunnu löytyvän suomesta mistään..ihana koira:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042935Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121138Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773