Mihin jatkaa sitten joskus?

0998

Valmistun vuoden kuluttua ravintolakokiksi. Olen suunnitellut että jos mahdollista niin menisin valmistumisen jälkeen suoraan kentälle joksikin aikaa. Ja haluaisin käydä myös ravintolakokin ammattitutkinnon. Mutta mitä kouluja vaaditaan ravintolamestarin-, päälikön tai restonomin ammattiin? Onko nuita mahdollista opiskleea ammattikorkeassa vai missä?

2

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ravintolakokki91

      ravintolapäällikön tms. vaaditaan restonomin tutkinto, elikkä ammattikorkeakoulututkinto. kestää sen 3,5 vuotta. Restonomitutkinnon suorittanut voi olla: keittiöpäällikkönä, ravintolapäällikkönä, vuoropäällikkönä, yrittäjänä... eli hyötyä kyllä koulusta on.. Mutta suosittelen ravintolakokin tutkinnon jälkeen ensin työkokemusta, koska se on hyödyksi jos restonomiksi haet. Itse valmistuin vasta ja suunnittelin pari vuotta tehdä keittiöalanhommia ja sen jälkeen suunnata jatko-opiskelemaan restonomiksi.

    • kysyy epätiet

      myös ravintolakokin ammattitutkinnon....mitä mitä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5914
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4850
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      85
      3502
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1761
    Aihe