Pitäisi päästä Leonardo Da Vincin kentältä keskustaan yöllä. Kone kentällä klo.22. Kulkeeko sen jälkeen vielä junat tai bussit? Vai pitääkö ottaa taksi?
Miten lentokentältä keskustaan yöllä?
6
2121
Vastaukset
- ElleBelle
Jos ei junayhteyttä enää jaksa selvittää tuohon aikaan tai jos hotelli ei Roomassa ole juna-asemaman vieressä niin voin suositella Rome Shuttle Limousine kuljetuspalvelua. Teet vaan varauksen nettisivujen kautta tai puhelimitse ja kuljettaja on vastassa kentällä nimilapun kanssa. Todella miellyttävää ja luotettavaa palvelua ja hinta kolmelta oli uudella, ilmastoidulla mersulla 40e.
Junalla ei olisi tullut meillä mitenkään paljon halvemmaksi joten valitsimme helpoimman vaihtoehdon =)
Hyvää reissua!- roomasta palannut
Me matkasimme eräällä toisella shuttle- kuljetuksella,mutten muista tarkkaa nimeä,jokin A:lla alkava. Se maksoi 8e henkilö. Muistaakseni kuljetusta oli saatavana aika lailla kellonympäri. Kyseessä oli siis bussikuljetus, joka oli aivan lentokentän uloskäynnin vieressä, siellä mistä monet muutkin bussit kuljettivat ihmisiä. Kävele terminaali 3 ulos ja mene suojatien yli.
Kuljetus oli ihan hyvä, mutta kannattaa varata aikaa, sillä keskustassa oli ruuhkaa ja siksi makta kesti noin tunnin. Bussi kiertää Vatikaanin kautta ja päättää matkansa sitten Terminille.
- Roomaan matkalla
Hyvin päästiin junalla etiäpäin kun jäätiin pois Trasteveressä:)
- Penninvenyttäjä_
Tuo kaksi kertaa tunnissa kulkeva Leonardo Express on törkeän kallis, n. 15 euroa / suunta, puolen tunnin matkasta!
Tietääkö joku, miten paikalliset kulkevat kentän väliä? Pari kertaa pikajunalla matkustaneena olen ihmetellyt sen tyhjyyttä ja matkustajatkin ovat lähes pääosin turisteja. On varman jokin toinenkin, edullisempi, vaihtoehto päästä kentälle ja sieltä pois, jota paikalliset suosivat. Tietääkö joku, mikä?- bussilla pääsee
Esimerkiksi Cotralin bussilla vaikkapa Terminin edustalta tai useammasta muusta Rooman kohteesta. Metrolinjalla A Cornelian metroasemalta ja linjalla B Eur Maglianon metroasemalta on yhteys Cotralin Fiumicinoon menvään bussiin. Tämä on halvin keino. Kulkeehan siinä sitten paikallisjunakin 15 minuutin välein Trastevereen, Tibustinaan jne. Se on sitten jo kalliinpi, siinä 8 euroa .
http://www.cotralspa.it/PDF_Orari_Comune/Fiumicino.pdf
Lipunhinta on 1 euro ja 1 euro isommasta matkalaukusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4373163Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822423Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161878Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951575- 271543
- 771522
- 1091475
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201398Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391- 801327