Talven lämpimät luomu

asusteet

Turkistuottajat ovat selvinneet hyvin taantumasta ja sadat tilat investoivat laajennuksiin. Kova kysyntä tuntui maanantaina Vantaalla alkaneessa turkistuottajien huutokaupassa, jossa myydään yhteensä 1,5 miljoonaa ketun, minkin ja supikoiran nahkaa.

Suurin osa ostajista tulee Kiinasta tai Hongkongista. Suomi on jo ohittanut Kiinan maailman suurimpana ketunnahkojen tuottajana. Ketunnahkojen hinta on lähes kaksinkertaistunut vuodentakaisesta, mikä innostaa kasvattamaan tuotantoa.

Usko tulevaisuuteen on kova, sukupolvenvaihdoksia tehdään ja vasarat paukkuvat. Nyt tehdään niitä investointeja jotka ovat jääneet tekemättä laihoina vuosina, hän kuvaa.

10

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulloo

      katukuvaan on se vaan niin LUOMUA ja LÄMPÖINEN.

      • OrginalCheyenne

        No toisaalta ainakin metsästyksen vastustajien mielestä toi turkistarhaus on hyvä asia koska se on tiputtanut luonnosta pyydettyjen nahkojen hinnan niin alas että itseni lisäksi varmaan on muutama muukin lopettanut kettujen ja supikoirien metsästyksen...


      • öljyllä tehtyä

        muoviloimea.


    • analyytikolle
      • kävelisin susiturkki päälläni jonkin maalaispitäjän raitilla, niin kyläläiset joutuisivat paniikkiin ja ripuloisivat hätäpaskaa housuihinsa. Kun jatkuvasti koiria ja jopa kissoja luullaan susiksi, niin voi vaan kuvitella kauhua ja pelkoa, mitä maalaisapinat kokisivat nähdessään susiturkin.

        Luullakseni minä olen yksi niistä harvoista, jotka oikeasti olisivat susiturkin arvoisia. Onhan tosi naurettavaa ja surkuhupaisaa, jopa säälittävää, jos pelkuri kantaa yllään susiturkkia. Minä taas voisin turkki ylläni olla yksi susilauman jäsenistä. Yhdessä raatelisimme poroja ja metsästäjien koiria. Se olisi hekumaalista elämää.


      • on ideaa.
        Susianalyytikko kirjoitti:

        kävelisin susiturkki päälläni jonkin maalaispitäjän raitilla, niin kyläläiset joutuisivat paniikkiin ja ripuloisivat hätäpaskaa housuihinsa. Kun jatkuvasti koiria ja jopa kissoja luullaan susiksi, niin voi vaan kuvitella kauhua ja pelkoa, mitä maalaisapinat kokisivat nähdessään susiturkin.

        Luullakseni minä olen yksi niistä harvoista, jotka oikeasti olisivat susiturkin arvoisia. Onhan tosi naurettavaa ja surkuhupaisaa, jopa säälittävää, jos pelkuri kantaa yllään susiturkkia. Minä taas voisin turkki ylläni olla yksi susilauman jäsenistä. Yhdessä raatelisimme poroja ja metsästäjien koiria. Se olisi hekumaalista elämää.

        Saisikohan silloin vallesmannilta anottua susianalyylin kaatoluvan? Perusteena se, että se repii poroja ja koiria?

        Menisiköhän se loukkuun, jos laittaisi raakaa lammasta syötiksi? Varmaankin, kun kiihko ylittäisi vähäisen käyttöjärjen.

        Ehkä siitä saisi myös hiukan tapporahaa, kuten ennen vanhaan haukoista ym vahinkoeläimistä ????

        Se jos jokin olisi hekumaa.


    • rahaa kaikille

      ja hyvään hintaan.Ihmisille riittää töitä ja valtiolle veronmaksajia ja sitä myöten avustuksia mm. linnunkivittäjille.

      • Suoraa puhetta

        Joidenkin on töitä tehtävä ja ahkeruus palkitaan.Ei kaikki notku huumehöyryissä kadunkulmissa.


    • ,

      ,

    • ,

      ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      154
      1363
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      946
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      598
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      570
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe