mites jos minä

epäietoinen 009

Olen nainen ja olen isäni osuuden perinnöstäni saanut,äitini elää ja jos kuolen ennen miestäni,niin periikö lapsemme minut vai periikö mieheni minut ja mieheni kuoltua sitten lapsemme,tai täyyykö tehdä jokin paperi siitä,että haluaisin jättää miehelleni perintöosuuteni ja kun hänestä aika jättää,niin lapsemme saisi sitten perinnön itsellensä.

4

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Aina vanhempansa ja leskelle jää asumisoikeus yhteiseen asuntoon mutta muu omaisuus menee suoraan lapselle. Itsellä isäni kuoli 2006 ja äitini jäi asumaan yhteiseen asuntoon kun leskellä on asumisoikeus ja perintöveropapereiden mukaan äitini omistaa 75% ja perikunta 25% rivitaloasunnosta ja perintövero pitää maksaa vaikka mitään ei saa muuta perintöä ei ole pakko ottaa vastaan ja silloin leski maksaa perintöveron.
      Leski ei myöskään voi myydä asuntoa olman perikunnan lupaa ja jos annetaan lupa niin kun asunto on myyty niin perintö pitää myös jakaa silloin. Miehesi joutuu maksamaan siitä perintöveron ja hän voi myös myydä tai tuhlata sen perinnön jos se on hänellä kaikilla oikeuksilla hallussa ja lapsesi voi jäädä ilman mitään perintöä.

    • mk

      Aina lakiosan perinnösta ja kun on rintaperillisiä voi testamentata vain puolet omaisuudesta ja toinen puoli jää rintaperillisille.

    • +.+.+.+.+

      mk kirjoittaa tapansa mukaan mitä sattuu, totta ja tarua sekaisin.

      Se on totta että lapsi saa aina lakiosansa, sitä et voi estää. Ilman testamenttia ja avioehtoa sinun jäämistösi ja miehen omaisuus (miinus velat) ynnätään ja puolitetaan. Mies saa sen toisen puolen ja lapsenne toisen puolen. (Jos teillä on yhtä paljon omaisuutta, niin miehesi saa siis pitää omansa ja sinun omaisuutesi menee lapselle; jos sinulla on enemmän niin kuolinpesäsi maksaa miehelle tasinkoa ja lapsi saa vain loppuosan.)

      Jos haluat että lapsenne saa VAIN lakiosansa eli puolet em. puolikkaasta ja miehesi saa loput, niin teet testamentin.

      Sitten kun miehestäsikin aika jättää, niin lapsenne perii hänet joka tapauksessa. Paitsi jos hän menee uusiin naimisiin ja saa lisää lapsia, niin uusi perhe saa tietysti osansa. Jos olet testamentannut osan omasta omaisuudestasi miehellesi, niin voit määrätä että se osuus menee kokonaan lapsellenne miehen kuollessa.

      Kannattaa teettää testamentti lakimiehellä, niin menee oikein.

    • 40

      Saamasi vastaukset pesäsi jakamisesta ovat sinänsä ok. Aprikoin kuitenkin kysymyksesi tavoitetta, koska sanot: "haluaisin jättää miehelleni perintöosuuteni".
      Jos tarkoitat isältä saamasi perinnön (ehkä maa-/metsätila) jäävän ensin leskellesi, mutta säilyvän varmasti lapsillenne, niin teetä hallintaoikeustestamentti leskelle ja omistusoikeus lapsillenne.
      Lasten olisi hyvä saada perintönä tai olla sen verran rahavaroja, että kykenevät maksamaan perintöveronsa.
      Ellei muu jäämistösi riitä lastenne lakiosiin, niin lesken hallintakaan ei ole esteenä, jos he edes vaativat lakiosiansa vapaiksi lesken hallinnasta. Leskesi saama omistusoikeus ei takaa perinnön säilymistä lapsillenne.

      Em. ositukseen vain se lisäys, että rikkaampana lesken ei tarvitse antaa perillisille tasinkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4131
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2293
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      138
      1821
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1464
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1164
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      714
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      100
      700
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe