Olen nainen ja olen isäni osuuden perinnöstäni saanut,äitini elää ja jos kuolen ennen miestäni,niin periikö lapsemme minut vai periikö mieheni minut ja mieheni kuoltua sitten lapsemme,tai täyyykö tehdä jokin paperi siitä,että haluaisin jättää miehelleni perintöosuuteni ja kun hänestä aika jättää,niin lapsemme saisi sitten perinnön itsellensä.
mites jos minä
4
853
Vastaukset
- mk
Aina vanhempansa ja leskelle jää asumisoikeus yhteiseen asuntoon mutta muu omaisuus menee suoraan lapselle. Itsellä isäni kuoli 2006 ja äitini jäi asumaan yhteiseen asuntoon kun leskellä on asumisoikeus ja perintöveropapereiden mukaan äitini omistaa 75% ja perikunta 25% rivitaloasunnosta ja perintövero pitää maksaa vaikka mitään ei saa muuta perintöä ei ole pakko ottaa vastaan ja silloin leski maksaa perintöveron.
Leski ei myöskään voi myydä asuntoa olman perikunnan lupaa ja jos annetaan lupa niin kun asunto on myyty niin perintö pitää myös jakaa silloin. Miehesi joutuu maksamaan siitä perintöveron ja hän voi myös myydä tai tuhlata sen perinnön jos se on hänellä kaikilla oikeuksilla hallussa ja lapsesi voi jäädä ilman mitään perintöä. - mk
Aina lakiosan perinnösta ja kun on rintaperillisiä voi testamentata vain puolet omaisuudesta ja toinen puoli jää rintaperillisille.
- +.+.+.+.+
mk kirjoittaa tapansa mukaan mitä sattuu, totta ja tarua sekaisin.
Se on totta että lapsi saa aina lakiosansa, sitä et voi estää. Ilman testamenttia ja avioehtoa sinun jäämistösi ja miehen omaisuus (miinus velat) ynnätään ja puolitetaan. Mies saa sen toisen puolen ja lapsenne toisen puolen. (Jos teillä on yhtä paljon omaisuutta, niin miehesi saa siis pitää omansa ja sinun omaisuutesi menee lapselle; jos sinulla on enemmän niin kuolinpesäsi maksaa miehelle tasinkoa ja lapsi saa vain loppuosan.)
Jos haluat että lapsenne saa VAIN lakiosansa eli puolet em. puolikkaasta ja miehesi saa loput, niin teet testamentin.
Sitten kun miehestäsikin aika jättää, niin lapsenne perii hänet joka tapauksessa. Paitsi jos hän menee uusiin naimisiin ja saa lisää lapsia, niin uusi perhe saa tietysti osansa. Jos olet testamentannut osan omasta omaisuudestasi miehellesi, niin voit määrätä että se osuus menee kokonaan lapsellenne miehen kuollessa.
Kannattaa teettää testamentti lakimiehellä, niin menee oikein. - 40
Saamasi vastaukset pesäsi jakamisesta ovat sinänsä ok. Aprikoin kuitenkin kysymyksesi tavoitetta, koska sanot: "haluaisin jättää miehelleni perintöosuuteni".
Jos tarkoitat isältä saamasi perinnön (ehkä maa-/metsätila) jäävän ensin leskellesi, mutta säilyvän varmasti lapsillenne, niin teetä hallintaoikeustestamentti leskelle ja omistusoikeus lapsillenne.
Lasten olisi hyvä saada perintönä tai olla sen verran rahavaroja, että kykenevät maksamaan perintöveronsa.
Ellei muu jäämistösi riitä lastenne lakiosiin, niin lesken hallintakaan ei ole esteenä, jos he edes vaativat lakiosiansa vapaiksi lesken hallinnasta. Leskesi saama omistusoikeus ei takaa perinnön säilymistä lapsillenne.
Em. ositukseen vain se lisäys, että rikkaampana lesken ei tarvitse antaa perillisille tasinkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Netta pelkäsi Maisan nappaavan kauramiljanäärin
Samanlaisia naisia tuntuvat muutenkin olevan. Tietää kertoa: https://www.seiska.fi/rikos/kauramiljonaari-jp-kukkosen-ne1587063Harvinaiset kuvat: Iskelmäkuningatar Eini ja Lars-rakas yhdessä juhlimassa "Jotain suurta pienen..."
Iskelmäkuningatar Eini oli tänä vuonna Linnan juhlissa puolisonsa Lars Pajumäen kanssa. Lars-puolisoa ei ole paljon julk372091- 1332054
Se olet todella sinä
En voisi onnellisempi olla ❤️ Se olet oikeasti sinä joka mulle kirjoitellut ❤️ Mulla ollut ihan kamala ikävä sinua ❤️1211885Tietäisinpä mitä sinä haluat
Annat vihjeitä, että haluaisit kenties lähentyä, mutta jos otan askeleen lähemmäs, saan osakseni vain torjuntaa. En tied621518- 611199
- 601177
Jodel ei toimi
Aina kun avaan jodelin se vaan crashaa välittömästi? Mitä voin tehä asialle?91172Edellinen alotukseni poistui joten
Uusiksi sama. Hyvää viikonloppua ystävä ja anteeksi kaikesta.1411066Professori ministeri Rantasen turvapaikkakirjeestä: Tyrmistyttävä
Nyt persut haluaa koko Euroopan hylkäävän laillisuuden ja kansainväliset sopimukset. Kansainvälisen oikeuden emerituspr227962