"The company claims that it's been optimized for Oracle software and hardware and that Unbreakable Enterprise Kernel is faster than RHEL To be precise, Oracle claims its more than 75 percent faster, as shown by Online Transaction Processing (OLTP) performance tests; 200 percent faster at InfiniBand messaging; and is 137 percent faster at solid state disk access than a "Red Hat Compatible Kernel." "
----------------------
Hyvä että tulee kilpailua vain lisää Linux-puolellakin. Kilpailu tekee hyvää, pakottaa kaikkia skarppaamaan ja innovoimaan.
http://blogs.computerworld.com/16997/oracle_rips_red_hat_and_sort_of_launches_a_new_linux
----------------------
Hyvä että tulee kilpailua vain lisää Linux-puolellakin. Kilpailu tekee hyvää, pakottaa kaikkia skarppaamaan ja innovoimaan.
http://blogs.computerworld.com/16997/oracle_rips_red_hat_and_sort_of_launches_a_new_linux
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oraclen Ellison yrittää napata Red Hatilta markkinaosuuksia. Mutta vaikuttaa siltä, että hänellä ei ole oikeastaan mitään sellaista mitä RHEL:ssä jo ei olisi. Eli mediatemppu, käytännössä RHEL joka sovitettu Oraclen hardwareen. Molemmat firmathan, Oracle ja Red Hat, ovat Linux-kernelin merkittävimpiä kehittäjiä.
Linux ei ole nykyään, Penttien väitteistä huolimatta, mitään autotallifirmojen "puuhastelua".
Kaikki muistanevat että Oracle on työntekijämäärältään selvästi Microsoftia isompi yritys.
Kyllä Pentille, kaakiolle, höyrylle ja PCCP:lle on tätä yritetty kovasti selittää jopa asiakirjoin mutta kun ei mene jakeluun niin ei mene. Valtavirtahörhöjen aivokurkiainen on jotenkin niin jämähtänyt siihen omaan welliin etteivät vaan pysty käsittämään, kai sekin jonkin sortin kehitysvamma sitten on?
Minä olen elävä esimerkki tuollaisesta windows-kehitysvammasta ja siitä että kuntoutus sodat-palstalla voi todella auttaa, kiitos kaverit ;)