niin, mikä eläin olet kiinalaisessa horoskoopissa? Tiedätkö, ja sopiiko sinuun?
kiinalainen horoskooppi
"kukko"
641043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Puhveli, ja melekein kuin mie :)
jännä juttu, vaikka paljon tunnenkin ihmisiä, eri ikäisiä, ei yhtään puhvelia ole joukkoon osunut ;D
Pitääpä lukea, ainakin suurmiehiä, hyvässä ja pahassa, näkyy listalla olevan ;D
niitä hmmm suurmiesten listoja ? :)
sain joskus nelikymppisenä kirjan, kiinalainen horoskooppi. Siinä on aina kunkin merkin jälkeen lista kuuluisista saman merkin henkilöistä.
Laitan osan, mutta en erottele, ne on aakkosjärjestyksessä.
J.S. Bach
Warren Beatty
Richard Burton
Fidel Castro
Charlie Chaplin
Cary Cooper
Tony Curtis
Sammy Davis jr.
Prinsessa Diana
Walt Disney
Jane Fonda
Adof Hitler
Espanjan kuningas Juan Carlos
Niki Lauda
Napoleon
Carlo Ponti
Jean Sibelius
Meryl Streep
Aika paljon vielä näyttelijöitä lisäksi, ja ohjaajia, Vincen Van Gogh unohtui.
Siinäpä listaa kerrakseen ;( ja ;)
muutama nimi ei kyllä imartele :( - mutta onneksi on vastapainoksi muutakin, - ja oma perimä.., sekä länsimainen horiskooppi. :)
Kiitos..saahan näitä huvikseen lukea ja uskoakin muka .:)
huuhaa on joskus paikallaan. Tässä kirjassakin kiinnitettiin huomio aatuun, ja chapliniin, saman vuoden puhveleita vielä.
Tässä on jännää että puhveli ja kukko sopisivat monissa asiossa yhteen. Lapsena, äitinä. Työtoverina, puolisona jne. Ja pahus, en tosiaan tunne ketään puhvelia, livessä. Oioi.
, jos tilanne on sellainen, niin mahdolliselta tulevalta kumppanikokelaalta ottaakin ensimmäisenä nämä tärkeät he..tiedot selville, eli silloin olisi horoskooppikirja tärkeässä roolissa :))
ehdottomasti ;) pahus ku ei ollut tuota aikoinaan ;) nii, ja lapsetkin olis voinnut suunnitella sopivasti Ö
Mulla on kyllä kokemusta, kolmesta, samaa horoskooppimerkistä olevasta. Ja ovat ku yö ja päivä, ei mitään samaa. Mutta, kun katsoo tota kiinalaista, valkenee moni asia. Ihan oikeasti,;) selviää eojen syitä hyvinkin.
...oleva merkki sopii minuun hyvin, koska olen siinä ihminen. Ja näemmä aika tavis koska maksan veroja toisille.
Tuo horoskooppi ennusti nyt.
Tälle viikolle luvattu rahaa. Ja onhan tuonne tilille tullut kuten jo niin monesti muulloinkin. tässä vaiheessa kuuta.
kiinallaisessa ei oo ihmisiä, vain eläimiä.
Mikäköhän olisit sitten, menee syntymävuoden mukaan, ja vaihtuu tammi-helmikuussa, eri aikoina.
on niin turhaa kun uskonnotkin.
Jos niissä olisi jotain todellista merkitystä, niin kai noi kiinalaiset eläimetkin tarvis tuommoisen horoskoopin. Siis kukkoja syntyy silloin tällöin eikä vaan tiettynä vuonna ja kuukautena.
Tutkin kyllä itse eilen tähtitaivasta ?
Oli se Jupiter tosiaan kirkas viime yönä.
eihän sun oo pakko osallistua mitenkään. Hyvää iltaa
Kyllä mä sitten on kai tuo unohdettu " Kissa " kiinalaisessa koopissa. Joten ei ollut kovinkaan älyllinen tuo satuilija Jade Keisari, kun hyvän kaverin unohti.
Miksi et saisi? Edelliselle nikillehän totesin, ettei ole pakko! Eikö se ole eriasia?
Vai kissa, pari kissaa on ihastuttanut elämäni saatossa, toinen nuoruudesta, nyt jo ikävä kylläkin poissa.
Toinen ystävystyi kanssani liki 9v sitten. Ja, molemmat neitsyt kissoja.
Kissa kun mielestäni, on jo itsessään kodin hengetär, ja siihen neitsyt, niin tuplasti, voisi melkeimpä sanoa.
Oletko mielestäsi tyypillinen kissa?
hei, lajitoveri! Täällä toinen kukko, ja oikein mainio sellainen. Edesmennyt mieheni oli härkä, ja kukko-härkä -liitosta sanotaan: "Täydellinen avioliitto. Kukko saa säkenöidä rauhassa perheensä keskuudessa - mutta ei muualla." Mieheni tiesi tarkalleen reviirinsä rajat ja huolehti niistä. :-)
Länsimaisessa horo-horo-koopissa nouseva merkkini on leijona, joten ihan helposti ei nenälleni hypitä, muutoin saa kokea aika kovat nokan iskut. Uskokoon ken tahtoo.
Kukkojahan käsittääkseni onkin kahta lajia. Aurigonnousun ja laskun.
Tässä on yksi lause, jolle aina hymyilen,tosiasiat on nähtävä tosiasioina, elämä on kovaa- voi voi.
Eli kukolla kun on taipumus kertoa niitä tosiasioita, halusivat muut, tai ei.
Samoin kukoissa on ne kaksi vastakohtaa, säästävä, ja toinen tuhlari.
Ja tietysti paljon muuta ;D
..lajia lienen, olen sunnuntailapsi, syntynyt klo 14. Ja aito tuhlari. Silti minulla on aina rahaa.
..siitä suorasanaisuudestani. Kerran kysyin parhaalta ystävältäni, haluaako hän kuulla rehellisen mielipiteeni eräästä asiasta. Hän vastasi: "Sitä juuri sinussa arvostan."
härkä=puhveli
Kissa=jänis
Vuohi=lammas
Nuo ovat erilaisia jossain eli samaa tarkoittavat. Mulla tässä kirjassa noilla ekoilla, mutta oli siinä välissä lappu, joka putosi nyt eteeni, ja siinä on nuo nimitykset.
Eli härkämiehesi olikin siis puhveli ;) ja juurikin pirrelle manasin kun pitäisi sopia yhteen, enkä edes tunne ketään livessä. Sinulla siis tsägä käynyt. Mies hieman nuorempi, tai sitten reilusti vanhempi?
siksihän tuon laitoinkin, koska mielestäni kuvaa kaikkia tuntemiani kukkoja. Rehellisyys. Yhden taivaanrannanmaalarikukon tunnen, ja epäilen aina, ;) ettei olisikaan kukko.
..vanhempi, ihana viisas mies.
..se poikkeus, joka vahvistaa säännön, tai sitten valekukko :-))
tuossa on nii paljon, etten oikein osaa lyhyesti päätellä. Varmaan netistäkin löytyy ;)
-37 ;) tai voihan olla myös -38 tammikuun 30p, asti.
eipä sattunut kukkoa paikalle, - jos se noin harmoonista oisi ollut he..:)
Sattu leijona koiruus...no onhan tuo männy..jotennii..mie ite olen kala härkä..puhveli siis.
..vanhasta kirjastani:
" Naispuolinen kukko viettää vaihtelevaa ja kiinnostavaa elämää. Hän ryhtyy hyvin moniin hankkeisiin, ja jotkut ihmettelevät, miten hän pystyy saamaan niin paljon aikaan. Kukkonaisella on usein hyvin vahvat näkemykset ja niin kuin vastaava mieshenkilö hänkään ei epäröi puhua suutaan puhtaaksi tai kertoa muille mielipidettään siitä, miten tehtävät pitäisi hoitaa. Hän on tavattoman tehokas ja hyvin järjestelykykyinen ja yleensä hänen kotinsa on varsin aistikas ja siisti. Kukkonaisella on yleensä hyvä maku vaatekysymyksissä ja tavallisesti hän pukeutuu muodikkaisiin, mutta hyvin käytännöllisiin asuihin."
he, vaikeita luonteita, monien mielestä. Mutta tehokkaita kylläkin. Läpi harmaan kiven, periksi ei anneta.
Useilla tuntemillani kukoilla, on vain muutama tosi ystävä, mutta laatu korvaa siinä määrän.
..tuttavia paljon, jo työnkin vuoksi, mutta ystäviä harvat ja valitut.
Mutta nyt on mentävä levolle, puuhailin sateisessa puutarhassa monta tuntia, ja äsken tulin saunasta.
Mukavaa iltaa toiselle kukolle.
Oletko muuten mies- vai naiskukko?
"Kaikki kukot pitävät puutarhatöistä, ja kasvattavat kasveja, kukkia kaikkiallla, vaikkapa vaan parissa ruukussa tornitalon ylimmässä kerroksessa."
Lainaus kirjastani, ja tuon itsessäni allekirjoitan täysin. Nainen olen, empä uskoisi, miehen ihan tälläista ketjua avaavan? ;D
Kukothan viihtyvät väkijoukossa, ovat ulospäin suuntautuvia, helposti tutustuvia, ja heillä on paljon tuttavia.
Oikein mukavaa aamua, sinulle, ja ihan kaikille muillekin. Uusi päivä taas edessä!
Iltaa täällä lymyää villisika, jonka saparossa roikkuu rapu ; )
Empä olisi ihan ensimmäisenä siaksi sinua arvannut, sen verran olen kirjoituksiasi lukenut ;D
No, ei minulla olekaan kuin kaksi sika tuttavaa, joten "tuntemiseni" ei kovin laaja siltä osin ole. Pitääpä lukea, mitä kaikkea sian luonteesta mainitaan ;D Muistan ainakin sian olevan seurassa loistava.
täällä Apina. En kyllä kaikkea allekirjoita mitä Apinasta sanotaan, mutta paljon tuttua kuitenkin
Apinathan ovat viehättäviä, he, tosin tunnen vain miesapinoita. Kukonhan ei kovin hyvin pitäisi apinan kanssa sopeutua? Jostain syystä, minua on viehättäneet, ovelat, viekkaat, menestyvät apinat. Säkenöivä älyhän, yhdistetään myös apinaan. Ehkä myös hyvä huumorintaju, itsetunto, rauhaa rakastava (ei juuri riitele) Buddahan on myös apina ;D
Niin hullutako se voi kuullostaa olen hyvin typillinen sika/rapu stereotyyppi. Pullantuoksuinen mamihahmo, joka pitää oman lähipiirinsä rakkauden täyttämässä huolenpidossa ja herran nuhteessa ; )
Se kuva minkä kirjoitukseni ulkopulisille antaa jätän lukijan vastuulle.
Tietty, ihan samoin kun peilaan tietämiini, kuvaa jostakin, on se vain siinä peilissä. Sinulla on omasi, kuten meillä kaikilla.
Sikaanhan useissa opuksissa, liitetään
Miellyttämisen halu, että on innokas olemaan mieliksi?
Samoin rehellisyys, ja sinähän kerrot kirjoittavasi usein fiktiota?
Totta, hyvä perheenäiti, mainitaan aina, mutta sitähän en kirjoituksistasi tietenkään tiedä,. Otat myös kärkevästikin kantaa maailman asioihin. Yleensä mainitaan ettei sikaa, voisi ne vähempää kiinnostaa?
Samoin, siassa määre, ettei sitä kiinnosta esitellä itseään?
No, sinä ainakin kerrot, tai ehkäpä se kaikki on vain sitten sitä fiktiota?
Tuossa syitä, miksi peilaamani, näytti kovin erilaiselta.
Hyvässä seurassa olet;
Woody Allen
Fred Astaire
Humphrey Bogart
Maria Callas
Dalai Lama
Ernest Hemingway
Alfred Hitchcock
Elton John
Ja monia muita!
Kukon kiinalainen luonneanalyysi on mitä loistavin. Piilouduit kuitenkin puskaan, miksi?
Tunnut lukeneen kirjoituksiani tarkkaankin ehkäpä muistiinpanoja tehden, vai kuinka?
Jännä, mutta en ikinä pistä merkille kenenkään kirjoituksia siten, että alkaisin hahmottamaan kirjoittajan luonnetta. Olen kaiketi itsekeskeinen enkä vaivaa päätäni analysoimalla muiden kirjoituksia pohtimalla.... minkalainen ihminen mahtaa kirjoituksen takana olla..... Ei.. ei kiinnosta, ihan tosi rakastan naputella ja keskustella erilaisista aisoita. Asia on tärkein ja sen vieminen keskutelussa eteenpäin, ei henkilö kirjoituksen takana.
Minun pitää tavata ihminen voidakseni koota henkilöstä jonkin sortin minäkuva. Ulkoinen olemus, pukeutuminen, hiukset, maneerit, ääni, hymy, nauru, korut jne. Nämä eivät näy täällä joten totuus sumenee ja mielikuvitus ottaa vallan omiin käsiin. Horroskoopin luonnekuvat ovat prototyypityksiä. Eletty elämä muokkaa ihmistä, erilaistumme sen mukaan millä hansoilla kohtalo on meidän päätä silitellyt. Tulemme nöyriksi tai koppaviksi, nuo ääripäät mainitakseni väliin jää monta muuta määrettä.
Poistin ajan tuoman nössöyden ja otin neljä määrettä itsestäni:
...vieraanvarainen ja antelias.
...ahkera puurtaja.
...maalaisjärkevä.
...luotettava
Mitkä ovat sinun neljä määrettäsi ja luonnollisesti oletko nainen vai mies?
..tämän masentaa itseämme. Lähipiirissäni on kolme sikaa, poikani on sika-leijona, äitini oli sika-vaaka, yksi parhaista ystävistäni on myös sika-leijona. He kaikki ovat erittäin hienotunteisia, hienokäytöksisiä, ja kohteliaita ihmisiä.
Ehkä tarvitaan taas yksi poikkeus, joka vahvistaa säännön.
Niin, kysymyshän on kiinalaisen horoskoopin luonneanalyysistä, ja itse kirjoitit olevasityypillinen sika. Koska tuttavapiiriini kuuluu, jo monien vuosien ajan sikoja, koin siinä, ettette ainakaan samanlaisia ole. En mieti ihmisten luonnetta, mutta mielipiteitähän me jokainen väistämättä ajatuksissamme luomme, kun kirjoituksia luemme. En todellakaan ollut ajatustakaan laittanut, mikä merkki olisit, ennen tätä ketjua, missä itse analysoit itseäsi.
Ehei, ei tulisi mieleenikään tällä saitilla käyttää nikkiäni, olenhan lukenut, kuinka itse selvästikin muistat, vaikka toista väität, ja jos kanssasi on erimieltä, saa tuta monenmoisia nimitystä. Ei kiitos, ei kiinnosta lainkaan lukea edes toraisia ketjuja, saati vastata niihin.
Hyvää illan jatkoa.
Ei, en minä masennu. Kesti vastata kun puhelinkin pirisi tuossa välillä.
Siinähän se on, meillä kaikilla, kun niitä vertailukohteita kuitenkin jo tähän ikään on, ja heistä muodostunut sitten se "tyypitys", ja joku ei ikään kuin sovikaan siihen "muottiin". Poikkeama niin suuri.
No, leikkiähän tämä on, ajankulua, hauskaa pitäisi olla, välillä kuitenkin. Eipä monia ole kuitenkaan kiinnostanut, siitähän olisi voinut hauskojakin erilailla kokemisia tulla?
..olikin leikiksi tarkoitettu. Ainakin puoliksi.
Hyvää loppusyksyä, kukko kakkonen häipyy muille maille, maisemille.
Kiitos, sinulle myöskin, oli kiva "rupatella".
Oikein mukavaa reissua, samoin kipitän piakkoin itsekin.
Miksi suutuit vastauksestani?
~~~ yks kakkaa kaks kakkaa muita ei sitten tarvitakkaan ~¨~¨
Niimpä, lannoitus on tärkeää, tässä elämän pellossakin. Samoin rikkaruohojen torjunta.
Mukavaa syyspäiväntasausta, ja täysikuun ihanaa yötä.
mielestäni horoskoopit ovat humpuukia. Tuli mieleen, että koulussa minua sanottiin pöllöksi, koska olin luokkatovereiden mielestä viisas. Onkohan siellä horoskoopissa pöllöä?
Eipä löydy pöllöä, monia muita eläimiä kuitenkin. ;D
Jos olet syntynyt 5p helmikuun jälkeen, olet kiinalaisessa vuohi. Nuo rajatapaukset, kun vaihtuu merkki, on aina komsii, komsaa?
Kiinalaiset uskovat näihin, oma merkkihän tulee vasta 12v jälkeen uudelleen. Tietysti osa täyttä huuhaata, mutta, paremmin kuvaavat kuin nämä aurinkomerkit., ne kyllä lisätään noihin, jos tarkkaa luonnekuvausta, ja ms, haluaa. Eli aurinko vesimies, sitten kuumerkki? Ja vielä nousevakin merkki. Pitäisi ottaa huomioon. ;D
TIedän omani, kun sain aikoinaan lahjaksi luonneanalyysin, ja tulevat kuun, auringon, ynm, vaikutukset elämääni :D
Mutta viihdettähän tämä vain on, silti, tiedän monien yllättyneen, kun ovat omaa tähtikarttaansa katsoneet ;D
Kukko asteli tunkionsa lailla, tarkkaili vaativana reviirillään asustavia sekä vieraita. Hän oli valmis taistelemaan epäoikeudenmukaisuutta vastaan ja kitkemään kutsumattomat vieraat pois tunkiolta ja sen läheisyydestä. Hän herätti luottamusta tunkion sisäpiirissä sillä hän uskoi itseensä oli valmis taistelemaan. Kukko oli suorapuheinen ja jakoi neuvojaan vaikkakin oli kangistunut kaavoihinsa eikä ollut valmis muuttamaan hyväksi havaisemia tapojaan. Kukko nautti tunkion keskipisteenä olosta. Kanat hän valloitti puoleensavetävällä vastustamattomalla kekseliäisyydellään, olihan kukko taipuvainen kehuskelemaan itseään.
Tunkio oli takana metsänrajan toisella puolen, korvessa asusteli huoleton villisika. Villisika oli miellyttävä, vieraanvarainen ja antelias. Villisika nautti maanmyllertämisestä, hän oli ahkera tryffeleiden tonkija. Eräänä päivänä hän päätti myydä kukolle mehukkaita tryffeleitä olihan hän tunnettu ja luotettavana kauppakumppani, joka pelasi reilua peliä. Kukko ei sian kauppoihin luottanut vaikka kerrotaan, että omahyväisyydessään sikaa olisi voinut olla helppo huijata. Ei kukko ei alentuisi kaupankäyntiin villisian kanssa, eikä hän toisaalta vaikka halusikin uskaltanut tunkolta kauaksi tepastella saati metsän rajaan astella. Ei sillä korpi vilisi ilkeämielisiä kukkopaistia himoitsevia kettuja.
Ei tullut kauppoja tuumasi villisika ja kipitti häntä kippuralla korven kätköihin. Kukko huitaisi helttaansa ja jatkoi tepasteluaan tunkion nokalla.
Sen pituinen se ; )D
Eihän se ollut sen pituinen se, kerroin tarinani miehelleni ja koska puolisoni halusi tietää yhteyden meidän molempien tähtihorroskooppiin etsimme ja löytihän sen uskomattoman yhteyden.
Olemme molemmat villisikoja vapaita iloisisa anteliata, rakastettavia, höynäytettäviä, mielistelijöitä, ei ihme, että rakkautemme pelaa ; ))))))
Hienoa, tiesin toki sikojen tulevan erinomaisesti, jos ei parhaitenkin, keskenään toimeen. Niinhän ne lätissäkin ovat vieri vieressä. Sika merkkinähän on sosiaalinen eläin.
Kahdentoista vuoden ikäerokin, varmaankaan näissä vuosissa ei ole mikään outo asia.
Onnea, ja pitkää ikää toivottelen. Puolisosi kuitenkin jo 75v
Niin on, ja jos itse pärjään 75-vuotiaaksi niin hyväkuntoisena kuin puolisoni on, niin silloin juhlimme tosi lujaa.
Viimeaikaiset kehoni rempat tosin veroittavat vauhtiani, mutta hän jaksaa kannustaa ja jos joku joskus käyttää rollaattoria meidän perheessä se olen aivan varmasti minä. Värjään myös hiuksiani, hänen ei tarvitse.
Meillä on paljon yhteistä kuten villisijoilla on. Harrastamme henkeviä keskusteluja kynttilän valossa. Tykkäämme samoista elokuvista, kirjoista, makuelämyksistä, punaviinistä, matkailusta, museoista, taiteesta hän on muusani ja mikä tarkeintä vieri vieressä kyhnäilemisestä läteissämme ; )
Sitähän emme onneksemme kukaan tiedä, onko aikaa kauan tai vähän. Jos jo ei ole parantumattomaksi todettu. Niillä eväillä, mitä on mennään, mitä kulloinkin on. Etukäteen turha miettiä, kuka ensin poistuu. Mullakin ystävätär lähti, ja sairaampi miehensä, vanhempi, jäi.
Minulla oli onni saada harmaat hiukset, ja mikään mahti maailmassa ei saisi minua värjäämään. Sekin jokaisen oma asia, yks tykkää yhdestä, toinen toisesta.
Sopu varmaan säilyykin, kun ei kaiken aikaa yhdessä "röhki", koska voisi asiat loppua, jos ihan samanlaisia on.
Itseäni on aina kiehtoneet erilaiset, kuin mitä itse olen, kompromissien teossa, on oppinut paljon.
Minusta tällä iällä on erillään asuminen hyvä ratkaisu. Tiedä sitten jos jommankumman kunto heikkenee olisiko toisesta toiselle turva ja yhteisasuminen järkevä ratkaisu. Olen saanut toisen mahdollisuuden elämään sillä toistaiseksi olen terve.
Minun hiukseni on maantieväriset ja siksi eivät kovin kauniit harmoine lisineen joten tapanani on vaalentaa alkuperäistä väriä hieman. Miehelläni on hyvin tummat hiukset vieläkin.
Eihän horoskooppi tereotyypit ole kuin suuntaa antavia.
Nyt pitää oikaista virhe, jonka huomasin aloin jo ihmetellä voiko mieheni olla sika olemme niin erilaisia. Eräs googlettamalla saatu kiinalainen horoskooppi antoi hänelle sian merkin. Mieheni ei siis ole sika vaan Koira/kaksonen ; )
Tämän kirjan mukaan;
Koira 1934 14/2-3/2 1935
-"- 1946 2/2-21/1 1947
sika 1935 4/2-23/1936
"-" 1947 22/1-9/2 1948
Nuohan vaihtuu joko tammi tai helmikuussa. JOten kaksonen on aika keskellä. Laitoin nuo palstalaisten ikäsarjat myös, koska lukijoita näkyy olevan ;) vaikka ei ilmoittuneita ;)
Totta, aikaisemmin tuossa jo kirjoitinkin, että pitäisi olla ne aurinko, kuu, ja nouseva merkit lisäksi tiedossa, saadakseen tarkemman. Eihän samana vuonna syntyneet todellakaan ole toistensa klooneja. Mutta, viihteestä käy kaiketikin?
Olen seikkaillut kiinalaisten horroskooppien syövereissä, mielenkiintoisia analyysejä.
Isäni oli kukko ja hyvin rakas minulle. Hän oli luotettava ja toisaalta haaveileva boheemia. Äitini oli tiikeri, ei hän tosin mikään huimapää ollut. Äiti oli kodin sielu ja "rahavarojen" hoitaja sekä taitava remonttireiskakin.
Ensimmäinen "mieheni" on vuohi/kaksonen. Kaikki ystävät pitivät meitä täydellisenä parina, no olemme vieläkin hyviä ystäviä. Aviopuolisoni ja lasteni isä on vuohi/härkä. Hän oli ystävällinen pessimisti.
Koira on maailman paras isä ; ) Näin se on, kukaan ei mene lasten edelle ; )
Tosi mielenkiintoista lukea kiinalaisia luonnekuvauksia.
Samaa mieltä, koiraisästä! Viimeisin mieheni oli koira. Meillä oli ihan ok liitto, mutta tuntui ajanoloon olevan sisko ja sen veli. Ja veljen kanssa ei kiinnostanut jatkaa avioliittoa ;A
Yhteishuoltajuus, ja hän tosiaankin hoiti osansa, jos ei ylikin. Vieläkin, kuin "kanaemo", vaikka lapset aikuisia. Ei varmaankaan päivää ettei soittelisi heille, vaikka työelämässäkin vielä on.
Joskus tein kaverilistan, löytyy sikaa, rottaa, kissaa, apinoita, 1 tiikeri, 1 käärme. Ja kukkoja, 3. Johtuu tietysti saman vuoden sadosta. ;)
Meillä nelikymppisinä, oli sellainen kausi, että teimme saldoa, ja mietimme tulevaa. Silloin nuo astrologiset kartat olivat usein synttärilahjoina.
Luen aina välillä uudestaan, ja huomaan monia yhtäläisyyksiä, mitä ehkä silloin ei ollut valmis allekirjoittamaan. Samoin kuin tästä kiinalaisesta ;)
Kukko tarkoittaa tuolla aikuisviihteellä kyrpää , itse olen sika .
muistaakseni:
Kuvaus: Omistautuneen Koira merkin alla syntynyt on uskollinen ystävä, oikeuden ja totuuden etsijä sekä totuuden puolustaja. Hän on epäitsekäs kumppani ja rehti yhteisön jäsen, joka haluaa toisille aina vain hyvää. Työelämässä Koira on itsepäisen touhukas, riippumaton uranuurtaja ja velvollisuudentuntoinen työntekijä. Tämä rakastettava luonnontutkija on myös vähättelyn mestari.
mitä vaikutuksia voisi olla sillä tosiasialla, että olen täydenkuun aikana syntynyt sika/rapu. No, itse ainakin olen huomannut olevani hyvin romattinen täydenkuun aikana ja leikillisesti sanonkin, että ulvon kuuta sen mollottaessa täyspyöreenä ; )
Koen hyvin mystisenä täydenkuun illat ja voin istua elokuussa mökin laiturilla pitkät tovit tuijottamassa kuunsiltaa.
Pitääpä tutkia nuo ystävieni horoskoopit. Lapsuuden aikaiset ystävät ovat kaikkein parhaita ystävyyssuhteita, Myöhemmin luotuja on katkennut matkan varrella ja syitäkin voisi peilata kiinalaiseen horoskooppiin ; )
Minäkin olen täydenkuun lapsi. Mulla vaikuttaa valvomisena, kolme yötä. Joten en ole parhaimmillani, jokohan ensi yö menisi unten mailla ;)?
Näkyy se kuu tai ei, sama juttu. Lapsesta asti, kun alkoi kiukuttelu, kaikki kotona totesivat; jaahas taitaa olla täysikuu ;D kai sitä yliväsyneenä, sitten kiukuttelee.
Nukun pari tuntia, ja valvon taas pari. Jos saan sitten unta, niin se kestääkin vain tunnin. Paras se on silloin vain ihailla sitä kuunsiltaa, kun ei kerran nukkuakaan voi. Nyt se ei ole niin vaikeaa, kun itsekseen asuu, eikä töihin lähtöä. Kyllä kaikki kumppanini ovat siitä joutuneet "kärsimään".
Olen istunut lomakohteissa eräitäkin öitä, autiolla hiekkarannalla, katsellut kuuta, tähdenlentoja, ja kuunnellut meren laineiden liplatusta, ja toisinaan jylhiä aaltoja, tyrskyjä.
Haluan olla yleensä silloin yksin.
En ole koskaan ennen potenut varsinaisesti kuun aikaansaamaa unettomuutta, mutta nyt ajoittain koe, ilmeisesti lääke, jota joudun syömään aiheuttaa erilaisia menopaussioireita, joten nukun kuten kerroit kaksi tuntia ja uksi valveille jne. Rasittavaa, lääkäri antoi kyllä nukahtamislääkkeitä ja otan puolikkaan jos on jokin tärkeä meno seuraavana päivänä ja tarvitsee olla skarppina. En kuitenkaan haluaisi niihin totuttautua. Tiedän kuitenkin olevani vahva lääkeiden suhteen eikä riippuvuus varmaan tule ongelmaksi.
Olen nukkunut nyt neljä yötä kaalikääreet ympäri oikean polvea, joka oli tosi kipeä ja usko tai olen saanut avun. Kipu on pois ja kävellessä ei tule ikäviä pistoja polveen, lisäksi juon ennen nukkumaan menoa inkivääriteetä joka rauhoittaa.
Nyt alan pakkaamaan matkalaukkua, Koira ja sika lentää maailmalle ; )
Mukavaa matkaa, pitäkää huolta toisistanne!
Tein joskus horoskooppeja (helppoja) perus asia voi olla oikea mutta ei kaikissa, mutta monissa 100% mikä oli myös mielestäni ihme, sillä tuli hyvin paljon esiin asioita.
Tämä oli tavallinen, ei kiinalainen.
Kun yhdistää kiinalaisten ja länsimaisten horroskooppien prototyyppejä sieltä löytyy mielenkiintoisia yhtymäkohtia. Kyllä ne muinaiset tähtitieteilijät olivat asiantuntioita alallaan ja perillä kuun ja auringon vaikutuksesta syntymään. Vai olisinko höynäytettävissä, olenhan sika/rapu ; )
tähtien aika, ajalla on tärkeä ja paikka ,mutta perus asia kaikissa on oikea.