Primera P12 jakapäänremmin vaihto

Marke L

Tänään piti vaihtaa mun 1.6 litraseen Primera P12 remmin. Jakopään kohdistus merkit.rataspyöristä löytyy pisteet kampiakselin rattaast ja nokkaakselin rattaast kans,mut ei vertailukohtia pisteille.tietääks ketää miten homma tehdään?

7

4721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tryjktgikfdb

      en osaa sanoa, kuin että se on ketjukone, joten hihnan vaihto voi olla hankalaa.... ketjuahan ei yleensä ole tarvista vaihtaa.

      • kumiako

        Tietääkö kukaan mitä maksaa ja mistä saa edullisemmin nissan P12 2003 sopivan jakoketjun ja millainen mahtaa olla vaihto-operaatio. Suositellaanko omankäden työnä vai pitäisikö kilpailuttaa korjaamoja. Antaako merkkikorjaamot mitään takuita ko. työlle! Ihmettelen näitä jakoketjun venymisiä; kumiako.
        Kertokaa ihmeessä jos Teillä on fakta tietoja hinnoista, korjaamoista tai mikä on syynä venymiseen.


    • ketjuko se olikin

      Venttiilikoppa irti ja ketjuleikkurilla jakoketju poikki.Sitten sen jälkeen ihmettelet miten laitat hihnan ketjukoneeseesi.

      • tai?

        KAi siinä remmi on?


      • R E M M I Ä
        tai? kirjoitti:

        KAi siinä remmi on?

        Usko rkele, ettei siinä ole remmiä vaan ketju.
        Ansaitsisit remmiä


    • censori

      Hei palstanikkarit!
      Eli kaikki ne primera P12 omistajat tai haltijat, jotka ovat jostain syystä joutuneet jakopäänketjun kanssa ongelmiin. Kohdallani on toinen kerta, kun epäillys ketjun venymisestä on todettu "syvä luotauksessa". Mitä ollaan palstalla mieltä. Onko kyseessä merkille tyypillinen ominaisuus vai vaiko jakoketjuun kohdistuva voimakas venymistä aiheuttava voima. Mikä voima olisi kyseessä? Onko kysymys materiaaliviasta vai valmistajan virheestä. Valmistajaa on vaikea saada tuotevastuuseen. Vai mitä mieltä ollaan! Jakoketjun ei periaatteessa pitäisi "VENYÄ". Toytaan jouduin vaihtamaan kaksi kertaa "remmin" koko sen 13-vuoden ja 400000km ajohistorian aikana. Tähän en tahdo kommentteja vaan olkoon vertailukohde sille kun nissanilla on ajaettu vajaa 2-vuotta ja noin100000km edellisestä venymisestä, ihmettelen vain. Ihmettelenkö turhaa! Olisiko Teillä rakentavia ehdotuksia. Tuotevastuu ja onko vika vika vaiko ominaisuus ja mistä tämä ominaisuus on peräisin. Kukapa sen sanoiksi taitaa laittaa. Antakaa palautetta asia linjalla. Olisiko Teidän mielestä vielä jotain tehtävissä vai onko aika ajanut ohi.

    • super asentaja

      Jakopään remmin tilalle suosittelen vaijeria

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2742
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2158
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1419
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1027
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe