Tässä linkissä

3

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoshanii

      USKO, EROTETTUNA JÄRJESTÄ ON KAUHISTUS!!! Ensinnäkin, uskon päämääränä on parempi sielun tila. Usko muuttaa sielua, herkistäen oman tunnon, rakkaudellisemmaksi. Vähemmän itsekkääksi, ottaen huomioon paremmin kanssaihmisen tarpeet.

      Uskon vääristymä, Raamatun nurja puoli: Silloin, kun usko muuttuu dokmaattiseksi, toistaen kirjan sanoja, luottaen siihen, että jokainen kirjoitettu sana on totta, usko on sokea! Kirja pakottaa uskomaan itseensä sokeasti, miksi? Koska kirjan tekijä katsoo valtansa perustuvan nimen omaan kirjoitukseensa. Alistaen kansakunnat valtansa alaisuuteen. Kieltäen arvostelun mahdollisuuden omalla aukotoriteetillään.

      Raamattu: Oikeastaan tuon eepoksen tarkoituksena on luoda rehellisyydelle kehykset. Kansojen paremman olemisen so. tulevaisuuden aikaan saamiseksi. Kuitenkin jokaisella ihmisellä on jo syntymästään sielun herkkyys ja ymmärrys siitä, mikä on oikein. Lapsi ymmärtää rehellisyyden paljon paremmin, kuin aikuiset, johtuen siitä, että aikuiset venyttävät omatuntoaan elämäntilanteisiinsa sopiviksi. Ole siis hyvä lukiani ja ole oikeutettu arvostelemaan kaikkea rakentavasti

      • Jumalalta

        ja siksi se onkin niin lohdullista ja heikoinkiln voi onnistua. Usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Jumalan sanasta ja Jumalan rakkaus on vuodatettu uskovan sydämeen Pyhän Hengen kautta.
        Silloin tietää mikä on Jumalasta ja haluaa noidattaa sitä ja Pyhä Henki todistaa sydämessä että on uudestisyntynyt Jumalasta ja silloin myös kuulee paimenen äänen ja elää pyhää elämää ja noudattaa Jumalan sanaa ja haluaa pysyä Jeesuksessa. Jeesus itse sanoi että joka Häntä rakastaa se pitää Hänen käskynsä ja ne ei ole raskaat, vaan niitä halajaa, koska sieltä tulee siunaus ja ilo sydämeen.


      • KUNNIAKSI NÄHTY
        Jumalalta kirjoitti:

        ja siksi se onkin niin lohdullista ja heikoinkiln voi onnistua. Usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Jumalan sanasta ja Jumalan rakkaus on vuodatettu uskovan sydämeen Pyhän Hengen kautta.
        Silloin tietää mikä on Jumalasta ja haluaa noidattaa sitä ja Pyhä Henki todistaa sydämessä että on uudestisyntynyt Jumalasta ja silloin myös kuulee paimenen äänen ja elää pyhää elämää ja noudattaa Jumalan sanaa ja haluaa pysyä Jeesuksessa. Jeesus itse sanoi että joka Häntä rakastaa se pitää Hänen käskynsä ja ne ei ole raskaat, vaan niitä halajaa, koska sieltä tulee siunaus ja ilo sydämeen.

        Virsi 440
        Vanhan virsikirjan mukaan



        Jo vääryys vallan saapi, Se huutaa taivaaseen.
        Se turmaa ennustaapi, Vie kansat kurjuuteen.
        Ken Herran oikeutta Nyt täällä julistaa,
        Ja ken vanhurskautta Nyt tahtois puolustaa?

        Nyt viekas vilppi täällä On noussut kunniaan,
        On valhe vallan päällä Ja vääryys voimassaan.
        Ei kuulla kurjan ääntä, Ja köyhää sorretaan,
        Ja lainkin rikkaat vääntää Vääryyttä puoltamaan.

        Kas, köyhän leivän syövät Nuo jumalattomat.
        He viatonta lyövät Ja häntä vainoovat.
        He kurjaa ahdistaapi Kuin käärme kiukussa,
        Korvansa tukkeaapi Tuon raukan huudolta.

        He armotonna veivät Osuudet orpojen.
        He söivät lesken leivät, On Herra nähnyt sen.
        Hän vanhurskaasti kostaa Vääryydentekijät,
        Rankaisee ansiosta Nuo viekkaat ryöstäjät.

        Vaan voitonpäivän kerran Vaivaiset näkevät,
        Vanhurskaus kun Herran Lyö väärät väkevät.
        Oi Herra, voimas näytä, Kansaasi armahda
        Ja hurskaan pyynnöt täytä Ja päästä vaivasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      85
      7034
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3781
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3298
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2522
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      2240
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2182
    7. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2182
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2109
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1828
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1709
    Aihe